جت پرینتر ، نوعی پرینتر جوهر افشان است که از آن در صنعت برای چاپ سریع و باکفیت اطلاعات متغیر کالا مثل تاریخ تولید،تاریخ انقضا ، سری ساخت ، بارکد و تاریخ و.. بر روی کالا یا بسته بندی کالا و یا سطوح مختلف ، استفاده می شود.  جت پرینترها بطور کلی به دو دسته جت پرینتر دستی یا پرتابل و جت پرینتر اتوماتیک یا ثابت تقسیم می شوند .
از جت پرینترها برای چاپ بر روی بسته های مواد غذایی، نوشیدنی ها، گوشت، لبنیات، شیرینی و شکلات،  محصولات بهداشتی و آرایشی و دارویی، صنایع خودروسازی مانند فیلترهای هوا و روغن، صنایع لوله سازی، انواع لوله های پلیکا،  پروپیلن،لوله پی.وی.سی، و … استفاده می شود.

جت پرینتر دستی چیست ؟

این دستگاه ها که با نام به جت پرینترهای پرتابل نیز شناخته می شوند ، دستگاه های کوچک ، سبک و قابل حملی می باشند که کار چاپ با آنها توسط اپراتور انجام می گیرد .
با توجه به این که این نوع دستگاه ها بدون سنسور می باشند بنابراین اپراتور باید آنها را به صورت دستی در مقابل محصول تولید شده قرار داده و با فشردن اهرم چاپ ، کار انتقال اطلاعات بر روی محصول را انجام دهد.
از دستگاه های جت پرینتر دستی برای چاپ برروی محصولاتی که میزان حجم و وزن آنها زیاد است و نمی‌توان آنها را توسط نوار نقاله منتقل نمود مانند بشکه ، گالون ، کارتن های بزرگ و غیره استفاده می شود.
در نوع قدیمی این نوع دستگاه ها برای آنکه بتوان کار چاپ را انجام داد باید اعداد و حروفی که برای چاپ مورد نیاز است را در قسمت های مخصوص قرارداده و سپس کار چاپ را انجام داد .
اما در نوع مدرن و جدید این دستگاه ها ، صفحه و سیستم ورودی وجود داشته که به راحتی می توان توسط آنها کار چاپ را انجام داد.

جت پرینتر ثابت چیست ؟

نوعی دستگاه چاپگر است که به صورت اتوماتیک کار نموده و از آن برای چاپ اطلاعات ضروری و متغیر محصولات در کارخانه های بزرگی که تیراژ محصولات بالا می باشد ، استفاده می شود.
محصولات در این گونه کارخانه ها بر روی نوار نقاله قرار گرفته و رویروی دستگاه جت پرینتر قرار می گیرند .
این دستگاه ها به دلیل آن که دارای سنسور می باشند ، هنگامی که محصول روبروی آنها قرار می گیرد به صورت اتوماتیک آن را تشخیص داده و اطلاعات را بر روی آنها چاپ می‌کنند .

7 ویژگی مهم جت پرینتر

دستگاه های جت پرینتر ویژگی های بسیاری دارند که هم پیش از خرید این دستگاه ها و هم هنگام کار با آنها لازم است به آنها توجه شود. در این مطلب درباره مصرف جوهر، هد دستگاه جت پرینتر، زبان فارسی، جابه جایی دستگاه های جت پرینتر، چاپ بر روی سطوح ناهموار و حجم حافظه ی این دستگاه ها نکات سودمندی آورده شده است .

1 . مصرف جوهر

دستگاه جت پرینتر قادر است میزان مصرف جوهر برای هر پیغام را محاسبه کند. البته نیاز است تا جوهرهایی با قابلیت خشک شدن سریع، روغنی و مناسب محیط غبارآلود استفاده شود.

2 . هد مناسب

استفاده از هد مناسب کمک می کند تا نیازی به استفاده دائم از حلال نباشد و این امر خود باعث کاستن از هزینه ها می شود.

3 . استفاده از حافظه های جانبی

با استفاده از جت پرینتر پیغام های بسیار راحت نوشته می شود به این صورت که با نرم افزارهای انحصاری توانایی این کار و اتصال به فلش را نیز دارا می باشند.

4 . پشتیبانی از زبان فارسی

مجهز بودن دستگاه به منوی فارسی یکی از ویژگی هایی است که کار با دستگاه را تسهیل کمک می کن و کاربر نهایی به سادگی و بدون نیاز به آموزش خاصی می تواند از آن استفاده کند. پشتیبانی از زبان فارسی و 5 . فونت های مختلف هنگام چاپ یکی از ویژگی هایی است که برای مصرف کنده نهایی ومحصول اهمیت دارد.

5 . انتقال دستگاه های جت پرینتر

کار با جت پرینترها به دلیل طراحی منحصر بفرد آن بسیار آسان است و اگر بخواهیم از خطی به خط دیگر آن را انتقال دهید به سهولت می توان آن را انتقال داد. همچنین دستگاه های جت پرینتر دستی با قدرت مانور بالا یکی دیگر از گزینه های موجود است.

6 . چاپ بر روی سطوح ناهموار و غیر صاف

با استفاده از جت پرینتر های مناسب می توان بر روی سطوح صنعتی مختلف و گاه خشن چاپ کرد. در واقع انواع محصولات و جنس های مختلف با کمک جت پرینتر می توانند کدگذاری شوند.

7 . حجم حافظه داخلی مناسب

حافظه داخلی با ظرفیت مناسب کمک می کند تا انواع پیام های مختلف به صورت پیش فرض و جهت استفاده در دستگاه آماده به کارگیری باشد.

تکنولوژی جت پرینترهای صنعتی چیست ؟

این نوع پرینترها دارای تکنولوژی های متفاوتی می باشند که دو تا از معروف ترین آنها تکنولوژی پیزو و تکنولوژی ترمال یا حرارتی نام دارد.

– تکنولوژی پیزو

در این نوع تکنولوژی در مقابل شارژ الکتریکی یک لایه مخصوصی می گیرد که باعث لرزش شده و این لرزش برای خرج از نازل به مخزن جوهر فشار وارد می آورد.

– تکنولوژی ترمال

در این نوع تکنولوژی برای خروج جوهر از نازل ، بجای لرزش از گرما استفاده می شود . روش کار بدین صورت است که در کنار مخزن جوهر یک مقاومت تعبیه شده است که هنگام ورود جریان، این مقاومت گرم می شود و جوهر به جوش می آید. در نتیجه برای خارج شدن جوهر از نازل جوهر جوش آمده بخار می شود.

انواع جت پرینترهای صنعتی

به طور کلی سه سسیستم در دستگاه های جت پرینتر صنعتی وجود دارد که شامل موارد زیر می باشند.

– جت پرینترهای CIJ

این نوع پرینترها دستگاه‌هایی هستند که دارای سرعت بالایی بوده و برای کار در حجم بالا و ساعت کاری بیشتر از ۱۵ ساعت در روز مورد استفاده قرار می گیرند.
جت پرینترهای CIJ بر خلاف مزایای زیادی که دارند جهت به روز رسانی و سرویس کردن دستگاه به هزینه‌های قابل توجهی نیاز داشته و کیفیت چاپ آنها در حد متوسط ارزیابی می شود .

– جت پرینترهای Drop on Demand printer

نوعی جت پرینتر صنعتی است که دارای دو مدل است که شامل لارج کارکتر های رزولوشن می باشد .
برای چاپ بزرگ که دارای تکنولوژی قدیمی می باشد از مدل لارج کاراکتر استفاده می شود. سیستم نازلی در طرح های کاراکتر ۷ ، ۱۲ و ۱۶ نازلی است.
سیستم های های رزولوشین دارای هدهای زار جت هستند و توسط آنها کار می کنند.

– جت پرینتر های دارای سیستم HR

پرینترهای hp در کارگاه هایی که دارای تولیدات محدود هستند ، استفاده می شوند. این دستگاه ها قیمت پایینی داشته و کیفیت خوبی ارائه می دهند، اماقیمت جوهر این نوع پرینترها آنها را به گزینه نامطلوبی تبدیل کرده است به طوری که هر یک لیتر جوهر قیمتی معادل دو برابر قیمت دستگاه دارد.

– جت پرینتر دستی یا ثابت

پیش از خرید این دستگاه‌ها باید شرایط خود را سنجیده و متناسب با نیاز یکی از آنها را انتخاب نمود.
برای چاپ برروی محصولاتی مانند بشکه ، کارتن و غیره که بر روی نوار نقاله قرار نمی‌گیرند از پرینترهای دستی پروتابل استفاده می شود ،اما استفاده از پرینترهای ثابت برای اجسامی است که بر روی نوار نقاله قرار می گیرند.
پرینترهای ثابت باعث سرعت کار در خطوط تولید شده و امنیت زیادی را در حین کار ارائه می دهند.

اجزای اصلی دستگاه های جت پرینتر صنعتی

این دستگاه ها از قسمت هایی مانند هد دستگاه ،برد دستگاه و فیلترها تشکیل شده‌اند.

برای بالا بردن عملکرد جت پرینتر رعایت چه نکاتی الزامی است؟

– انجام چاپ منظم

گرفتن چاپ به صورت منظم باعث جلوگیری از خشک شدن جوهر در هد دستگاه می شود . در صورتی که قرار است جند روزی از دستگاه پرینتر در خط تولید استفاده نشود بهتر است طوری برنامه ریزی کنید تا هر چند روزی یکبار چند چاپ با این پرینتر انجام شود.

– بهره گیری از جوهر مناسب

در صورتی که جوهر بکار رفته برای چاپ کیفیت خوبی نداشته باشد یر روی کیفیت چاپ تاثیر گذاشته و ممکن است باعث آسیب دستگاه شود . بنابراین نیاز است که برای خرید جوهر به فروشگاه های معتبر مراجعه کنید.

– تعویض کردن فیلتر در زمان مناسب

برای اینکه از افت عملکرد دستگاه خود جلوگیری کنید باید فیلتر آن را در زمان های مناسب تعویض کنید .زیرا در غیر این صورت قطعات دستگاه نیز ممکن است آسیب ببیند.
بنابراین لازم است با توجه به مدل دستگاه و یا مشاوره گرفتن از فروشنده، فیلتر آن را در زمان مناسب و به موقع تعویض کنید.

– استفاده از محافظ برق برای جلوگیری از آسیب دستگاه

استفاده از محافظ برق در هنگام کار با جت پرینترهای صنعتی، دستگاه را از آسیب هایی که به علت نوسانات برق به وجود می آید ،مصون نگه می دارد.

قیمت دستگاه های جت پرینتر صنعتی

این نوع دستگاه ها با توجه به تکنولوژی که در آنها به کار رفته شده است دارای قیمت های متفاوتی می باشند . به عنوان مثال دستگاه های HP قیمت پایین تری نسبت به سایر دستگاه های جت پرینتر صنعتی داشته اما قیمت کارتریج و جوهر آنها بالا است .
دستگاه های پیزو قیمت بالاتری در مدل های های رزولوشین و کاراکتر داشته اما قیمت جوهر و کارتریج آنها پایین و به صرفه می باشد.
دستگاه های جت پرینتر CIJ برای آنکه استفاده به صرفه تری داشته باشند بایددر صورتی استفاده شوند که حجم تولیدی بالا باشد.

 اهمیت پشتیبانی و خدمات پس از فروش جت پرینتر

با توجه به اینکه برای این دستگاه ها باید بصورت منظم جوهر و قطعاتی را فراهم نمود و همچنین آنها را به طور دوره ای سرویس و تعمیر کرد ، در صورتی که دارای گارانتی و خدمات پس از فروش نباشند هزینه های زیادی داشته و همچنین ممکن است عمر دستگاه کاهش یابد.

چاپ در صنایع دارویی و پزشکی

صنایع دارویی و پزشکی با تولید انواع محصولاتی که مستقیما با سلامت افراد در ارتباط اند، در خطوط تولیدی خود از دستگاه های چت پرینتر برای درج اطلاعات مختلف مرتبط با تولید و مصرف محصول خود استفاده می کنند. چاپ بر روی داروهای مختلف، شربت ها، بسته بندی های مختلف، گاز استریل،محلول های ضدعفونی کننده  و … از جمله محصولاتی است که پیش از این در چاپ بر روی بسته بندی های آنها توسط مجموعه کداجت درصنایع مخلتف اجرا شده است.

کاربرد جت پرینتر در صنایع شوینده، بهداشتی، آرایشی

صنایع شوینده، بهداشتی و دارویی با تولید انواع عطر، ادکلن، شامپو، کرم ها، لوسیون ها، رژلب، صابون ها، پودرهای شوینده و … نقشی مهم و بسزا در تامین سلامت و رفع نیازهای آرایشی و بهداشتی جامعه دارند. دستگاه های جت پرینتر درج اطلاعات مختلف بر روی بسته بندی های مختلفی که برای این نوع محصولات را بر عهده دارند. درج تاریخ، سری ساخت، و دیگر اطلاعات ساخت و تولید به مصرف کنندگان اطمنیان می دهد محصولی که استفاده می کنند سلامت آنها را تضمین می کند. همچنین  دستگاه های جت پرینتر از طریق چاپ با جوهر نامرئی می توانند اصالت و کیفیت محصول را به مشتری اعلام کنند.

چاپ در صنایع خودرو سازی

چاپ بر روی لنت، فیلتر و دیگر قطعات صنایع خودروسازی توسط جت پرینتر انجام می شود. یکی از چالش هایی که خصوصا قطعه سازان در صنایع خودروسازی در زمینه چاپ بر روی محصولاتشان دارند، رنگ تیره ی این محصولات است  و یا نیاز دارند تا بخاطر رقابت با محصولات مشابه خارجی با رنگی به جز رنگ سیاه بر روی محصولاتشان چاپ صورت پذیرد. جت پرینترهای عرضه شده توسط مجموعه کداجت این امکان را به صاحبان صنایع خودرو سازی می دهد تا با رنگ سفید و یا هر رنگ دلخواه دیگر با کیفیتی بالا بر روی قطعه و محصول خود اطلاعات مورد نظر خود شامل آرم و لوگو، سری ساخت و … را درج کند. یکی دیگر از قطعاتی که بر روی دستگاه های خودرو سازی استفاده می شود و با استفاده از دستگاه جت پرینتر بر روی آن اطلاعات درج می شود انواع فیلتر خودرو است. فیلتر هوا و روغن،  فیلتر کابین خودرو و در کل فیلتر خودروهای داخلی و خارجی که در ماشین استفاده می شوند، از جمله محصولات صنایع خودروسازی هستند که بر روی آنها توسط دستگاه های جت پرینتر چاپ انجام می شود.

چاپ در صنایع غذایی و نوشیدنی

می توان گفت صنایع غذایی و نوشیدنی پرکاربرد ترین صنعتی است که دستگاه های جت پرینتر در آن مشغول به کار هستند. هیچ محصول غذایی و نوشیدنی بی شک نمی تواند در بازار عرضه شود و حتی در صورت عرضه نیز نمی تواند خریداری پیدا کند، زیرا مصرف کنندگان می دانند که پیش از خرید لازم است حتما به تاریخ تولید و انقضا محصول توجه کنند. بنابراین استفاده از دستگاه جت پرینتر یک نیاز و ضرورت در صنایع غذایی و نوشیدنی است تا بتوان در وهله اول تاریخ تولید و انقضا و در درجه بعدی سایر اطلاعات مورد نیاز مشتری و صاحبان صنایع را بر روی بسته بندی ها درج کرد. استفاده از دستگاه های جت پرینتر برای درج تاریخ و اطلاعات دیگری بر روی محصولاتی نظیر آبمیوه، آب معدنی، گوشت و فرآورده های گوشتی، لبنیات، حبوبات، انواع شکلات، کلوچه، بیسکویت، نان و غیره کاربرد دارد.

چاپ در صنایع لوله سازی

یکی دیگر از صنایعی که درج اطلاعات مختلف مانند چاپ لوگو و آرم، و اطلاعات محصول توسط انواع جت پرینتر بر روی آنها درج می شود صنایع لوله سازی است. لوله های پی وی سی، پروپیلن، پوش فیت،  و دیگر محصولات صنایع لوله سازی از دستگاه های جت پرینتر استفاده می کنند. چاپ در این صنعت نیازمند توجه به موارد فنی مخصوص به خود است. برای مثال استفاده از جوهر سفید و دستگاه متراژ زن به جای فتوسل از نکاتی است که هنگام کار با دستگاه جت پرینتر لازم است به آن توجه شود.