دستگاه استرچ پالت چیست؟

دستگاه استرچ پالت مناسب جهت محافظت از بار پالت ها در برابر عوامل محیطی مانند باران، برف، رطوبت، آفتاب، اشعه و آسیب هایی که ممکن است در حین حمل و نقل بار رخ دهد می باشد. همچنین منجر به جلوگیری از بهم ریختگی و جابجایی بسیار راحتر و آسان تر محصولات در حجم بالا است.

انواع دستگاه استرچ پالت

این دستگاه بسیار کاربردی برای بسته بندی و سلفون کشی انواع پالت بشکه های 200 لیتری، پالت بطری های آشامیدنی، پالت کارتن، گونی و غیره که دارای ابعاد بزرگ و بسیار سنگین هستند می باشد. این دستگاه محصولات را بر روی پالت بسته بندی می کند.  استرچ پالت در 4 نوع مختلف در هایپر صنعت فامکو قابل ارائه به مشتریان عزیز می باشد.

 • استرچ پالت دستی
 • استرچ پالت میز چرخان اتوماتیک
 • استرچ پالت میز چرخان اتوماتیک مرغکدار
 • استرچ پالت دروازه ای اتومات

مشخصات فنی استرچ پالت

دستگاه استرچ پالت از جمله تجهیزات جانبی ماشین آلات بسته بندی بوده در کارخانه های تولیدی با حجم تولیدات بالا و ابعاد بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و دستگاهی است که برای تولیدکنندگان این امکان را فراهم می کند که به وسیله رول های پلاستیکی شفاف یا همان فیلم استرچ، بتوانند محصولات خود را به صورت حرفه ای و کاملا ایمن برای حمل و نقل بسته بندی و آماده ارسال نمایند. هایپر صنعت فامکو ارائه دهنده رول های استرچ با بهترین کیفیت موجود در بازار در بالاترین کشسانی می باشد که بعد از تهیه دستگاه نیز می توانید رول های استرچ را نیز تهیه کنید. همچنین از این دستگاه در فرودگاه ها برای ارسال بار و چمدان ها برای ضربه گیری و ارسال ایمن نیز استفاده می شود. خرید دستگاه استرچ پالت برای کارهای صنعتی باعث افزایش راندمان کاری می گردد.

لازم به ذکر است قیمت دستگاه استرچ پالت دست دوم شاید پایین باشد اما ممکن است در زمان های طولانی مشکلاتی ایجاد نماید. در نتیجه تهیه دستگاه های بسته بندی نو پیشنهاد می گردد.

استرچ پالت
چگونه از دستگاه استرچ پالت می توان استفاده نمود؟

برای استفاده از این دستگاه نیاز است که ابتدا محصول توسط لیفتراک یا جک پالت دستی با پالت بر روی صفحه گردان دستگاه قرار داده شود یا اینکه به صورت دستی محصولات بر روی پالت روی صفحه گردان دستگاه چیده شوند که برای راحتی کار خود می توانید در کنار دستگاه استرچ پالت خود رمپ نیز سفارش دهید. اپراتور رول استرچ را در قسمت گیرنده پلاستیک اتصال دهد و دکمه ی استارت اتوماتیک دستگاه را فشار دهد. بعد از پیچیده شدن پالت و محصولات با نایلون استرچ که بر اساس تعداد دور نایلون از پایین به بالا و از بالا به پایین انجام می شود سپس اپراتور باید رول استرچ را به صورت دستی از پالت جداکرده و می برد. سپس توسط لیفتراک می توان پالت را به محل مورد نظر انتقال داد.

رول مورد استفاده در دستگاه استرچ پالت

برای استفاده از دستگاه استرچ پالت از نایلون استرچ یا فیلم استرچ استفاده می شود که رول های شفافی هستند و جنس آنها پلیمرهایی چون پلی وینیل کلراید (PVC) یا پلی وینیلیدین کلرید (PVDC) می باشد. در تولید این نوع نایلون چسب استفاده شده است که منجر به خاصیت کشسانی آن می شود .هر چه این رول ها شفافیت و استقامت کششی بیشتری داشته باشند به همان نسبت کیفیت نهایی رول های استرچ نیز بیشتر خواهد شد. هایپر صنعت فامکو ارائه دهنده رول های استرچ در وزن ها و عرض های مختلف به مشتریان عزیز خود می باشد .

فیلم استرچ یا نایلون استرچ

برای خرید و انتخاب نوع دستگاه استرچ پالت خود باید به موارد زیر توجه کنید:

 • وزن پالت های شما به همراه محصولی که بر روی پالت ها قرار گرفته است چقدر می باشد؟
 • چند پالت در ساعت را می خواهید استرچ کنید؟ شما می توانید متناسب با ظرفیت تولید خود نوع دستگاه استرچ پالت را انتخاب نمایید.
 • ابعاد پالت شما چند در چند سانتیمتر می باشد ؟
 • ارتفاع محصولات شما به همراه پالت چند سانتیمتر می باشد ؟
 • بودجه ای که می خواهید برای خرید دستگاه استرچ پالت خود اختصاص دهید چقدر می باشد؟
 • محصولاتی که بر روی پالت قرار می دهید چیست؟ شکستنی، کیسه، کارتن، محصول حساس نسبت به رطوبت، گرما، آقتاب، اشعه هست یا خیر؟ که اگر محصول شما حساس باشد نیاز است که دور تا دور محصولات را سلفون کشیده شود و از بالای آن یک صفحه بر روی محصولات قرار دهید.
 • نیاز است محدودیت های ارتفاع هر نوع از انواع دستگاه های استرچ پالت را بدانید مثلا استرچ پالت دستی و استرچ پالت میز چرخان دارای محدودیت ارتفاع می باشند. اگر ارتفاع کارتن های شما حداکثر تا 180 سانتیمتر است می توانید از این 2 دستگاه استفاده نمایید ولی اگر ارتفاع محصول شما بیشتر از 180 سانتیمتر باشد نیاز است که استرچ پالت اتوماتیک میز گردان یا دروازه ای اتومات یا هود استرچ برای کارتان تهیه کنید.
 • نوع دستگاه استرچ پالت شما باید متناسب با سطح تولید شما باشد که پاسخگوی میزان تولیدتان باشد.

انواع پالت بر اساس جنس

 • پالت چوبی
پالت چوبی
 • پالت فلزی
پالت فلزی
 • پالت پلاستیکی
پالت پلاستیکی

پالت های فلزی دارای وزن بالا هستند و بسیار گران قیمت می باشند به همین دلیل خیلی مرسوم نیستند و پالت های پلاستیکی نیز ارزان ترین نوع پالت ها هستند و استفاده از آنها توصیه نمی شود زیرا مقاومت خوبی ندارند.

بهترین نوع پالتی که استفاده از آن بسیار مرسوم است و دارای یک قیمت میانه و مقاومت بالا در عین حال وزن کم است پالت چوبی می باشد. مزیت این نوع از پالت ها این است که امکان تعمیر دارند.

پالت چوبی
دستگاه استرچ پالت دستی

این نوع دستگاه استرچ پالت به صورت کاملا دستی می باشد به گونه ای که ابتدا باید رول نایلون استرچ را بر روی قسمت قرار گیری رول قرار دهید سپس یک سر نایلون استرچ را به یکی از پایه های پالت گره بزنید سپس رول نایلون استرچ را دور تا دور محصول و پالت به صورت دستی بگردانید. در نهایت پالت استرچ کشی خواهد شد. نکته ای که در استفاده از استرچ پالت دستی حتما باید به آن توجه داشته باشید این است که در سفارش رول استرچ برای دستگاه استرچ پالت دستی تان حتما از رول های با وزن کم استفاده نمایید تا دست اپراتور در استرچ کشی خسته نشود و بتواند به راحتی این کار را انجام دهد.

دستگاه استرچ پالت دستی

اگر به دنبال استرچ نمودن پالت ها تا 60 عدد در روز هستید می توانید از این دستگاه استفاده کنید. برای استفاده از این دستگاه باید محدودیت ارتفاع را در نظر بگیرید زیرا حداکثر تا ارتفاع 180 سانتیمتر را جوابگو می باشد.

دستگاه استرچ پالت دستی
عملکرددستی 
جنس بدنهآهن آبکاری شده
نوع رول قابل استفادهرول استرچ
حداکثر عرض رول قابل استفاده50 سانتیمتر
قابلیت حملبسیار آسان
وزن دستگاه2.5 کیلو گرم
مناسب جهت استفاده در استرچ کشیکارتن، پالت، جعبه، مبلمان، کابینت برای واحد های کوچک تولیدی و کارگاه ها 
دستگاه استرچ پالت میز چرخان اتوماتیک ساده

دستگاه استرچ پالت میز چرخان از ساده ترین و متداول ترین انواع دستگاه های استرچ پالت می باشد که بسیار کاربردی برای کارخانه ها و صادرات محصولات می باشد که در سه مدل زیر موجود می باشد.

 • دستگاه استرچ پالت با تحمل وزن 1 تن
 • دستگاه استرچ پالت با تحمل وزن 2 تن
 • دستگاه استرچ پالت با تحمل وزن 3 تن
دستگاه استرچ پالت میز چرخان اتوماتیک

دستگاه استرچ پالت با تحمل وزن 1 تن، 2 تن و 3 تن

دستگاه استرچ پالت اتومات دارای غلطک های پی وی سی برای تحمل بار سنگین، لولا در بخش زیر دکل برای جابجایی راحت تر، اینورتر برای تنظیم سرعت صفحه گردان و کنترل سرعت عمودی است ستون دستگاه می باشد. این دستگاه قابلیت تنظیم سرعت صفحه گردان به نگهدارنده سلفون توسط اینورتر و پیچش بیشتر جهت محکم تر شدن قسمت بالا و پایین پالت از 0 تا 9 دور توسط اینورتر، قابلیت کنترل دستگاه به صورت اتوماتیک و دستی، تنظیم دور رفت و برگشت از 1 تا 10 دور و تنظیم میزان کشش سلفون را دارد. رول استرچ قابل استفاده در این دستگاه 50 سانتیمتر با ضخامت 25 تا 30 میکرون جهت استفاده راحتر در انتقال پالت ها از دستگاه می توانید در کنار دستگاه رمپ هم سفارش دهید.

مدل دستگاه1 تن2 تن
قابلیت تحمل وزن پالت1000 کیلوگرم2000 کیلوگرم
حداکثر ابعاد دستگاه250*150*200 سانتیمتر
حداکثر ابعاد پالت قابل استفاده (طول*عرض)120*120 سانتیمتر
ظرفیت تولید دستگاه15 الی 20 پالت در ساعت
وزن کلی دستگاه430 کیلوگرم
نوع عملکرداتوماتیک
گیبرکس2 عدد/ یک عدد بر روی ستون دستگاه و یک عدد بر زیر صفحه گردان
جنس بدنهآهنی با پوشش رنگ الکترو استاتیک کوره ای ضد زنگ
ضخامت ورقضخامت ورق آهنی صفحه گر دان 10 میل
ضخامت ورق آهنی ستون دستگاه 2 میل
ضخامت ورق آهنی شاسی کلی دستگاه 4 میل
اینورتر2 عدد برند تکو تایوانی یک عدد بر روی کنترل سرعت ستون دستگاه و یک عدد برای کنترل سرعت صفحه گردان دستگاه
دارای سیستمکشش نایلون، گوانگولو چینی درجه 1 (2 عدد) 1 عدد بر روی ستون دستگاه و یک عدد بر زیر صفحه گردان دستگاه (موتور ها 3 فاز هستند) ولی دستگاه به برق تک فاز 220 ولت اتصال پیدا می نماید جهت کارکرد، PLC لوگو اسمارت جهت تنظیم و کنترل سرعت دستگاه یا سیستم PLC و HMI برند دلتا، انتقال دور موتور گیربکس، سیستم دستگاه بر اساس گردش دور می باشد به گونه ای که می تواند تعداد دور نایلون را بشمارد.
سنسورتشخیص ارتفاع جهت گردش سلفون به دور محصولات
برق مصرفی دستگاهتک فاز 220 ولت
استرچ پالت میز چرخان اتوماتیک ساده

نحوه کار کرد دستگاه استرچ پالت میز چرخان

در این دستگاه ابتدا باید پالت و محصولات را به صورت دستی یا با لیفتراک یا جک پالت بر روی میز چرخان دستگاه قرار دهید، سپس یک سر نایلون استرچ را به پالت بسته سپس دکمه ی شروع دستگاه را بزنید، با چرخش میز گردان نایلون استرچ به دور پالت از پایین به بالای پالت و از بالا به پایین می پیچد و آن را بسته بندی می کند. این دستگاه تا وزن پالت های 1 تن و 2 تن و حتی به صورت 3 تن قابل سفارش می باشد. فضای اشغال شده توسط این دستگاه کم است. به جهت انتقال و حمل و نقل راحت دستگاه، ستون دستگاه دارای لولا می باشد به گونه ای که ارتفاع ستون بر روی صفحه گردان بسته شده و جای بسیار کمی را اشغال خواهد نمود.

اگر به دنبال بسته بندی محصولتان توسط استرچ پالت تا 20 پالت در ساعت هستید این دستگاه مناسب شما می باشد. البته ظرفیت تولید دستگاه تا حدود زیادی بستگی به سرعت کار اپراتور، وزن و ارتفاع پالت ها نیز دارد. ارتفاع پالت های مورد استفاده در این دستگاه حداکثر تا 230 سانتیمتر در حالت استاندارد ستون 250 سانتی متری می باشد. در صورتی که ارتفاع پالت و محصولات شما بالاتر و ابعاد پالت های شما بزرگتر از 120*120 باشد می توانید دستگاه استرچ پالت اختصاصی و سفارشی ساز خود را به ما بسپارید. در این حالت قیمت دستگاه سفارشی شما طبق نیاز دقیقتان محاسبه شما و به شما اعلام می گردد. همچنین امکان ساخت دستگاه استرچ پالت اتوماتیک با سیستم PLC و HMI لمسی برند دلتا وجود دارد.

دستگاه استرچ پالت میز چرخان مرغکدار

عملکرد این دستگاه همانند دستگاه استرچ پالت ساده اتوماتیک است با این تفاوت که فقط دارای یک قطعه اضافی به نام مرغک جهت تعادل پالت ها و محصولاتی می باشد که ممکن است بر روی صفحه گردان ثابت نمانند مانند محصولاتی چون کابینت، منبع و غیره که بر روی پالت قرار نمی گیرند. در صورتی که پالت های شما دارای وزن و ارتفاع زیاد باشند نیاز است از این نوع دستگاه استفاده نمایید. در این دستگاه ارتفاع مرغک دستگاه به صورت اتوماتیک قابل تنظیم می باشد. نکته ای که وجود دارد این است که می توانید مرغک دستگاه را متناسب با قالب خود محصولاتتان طراحی کنید که این امر منجر به استفاده ایمن و هرچه بهتر از این دستگاه در برابر محصولاتتان می گردد. در این دستگاه ابتدا باید پالت و محصولات را به صورت دستی یا با لیفتراک یا جک پالت بر روی میز چرخان دستگاه قرار دهید، سپس یک سر نایلون استرچ را به پالت بسته سپس دکمه ی شروع دستگاه را بزنید، با چرخش میز گردان نایلون استرچ به دور پالت از پایین به بالای پالت و از بالا به پایین می پیچد و آن را بسته بندی می کند. این دستگاه تا وزن پالت های 1 تن و 2 تن و حتی به صورت 3 تن قابل استفاده سفارش می باشد.. به جهت انتقال و حمل و نقل راحت دستگاه، ستون دستگاه دارای لولا می باشد به گونه ای که ارتفاع ستون بر روی صفحه گردان بسته شده و جای بسیار کمی را اشغال خواهد نمود اپراتوری که از این دستگاه استفاده می نماید برای اینکه بخش بالای محصول از نایلون پوشیده شود باید روی محصول رابا پلاستیک سفره ای در قطعات برش خورده مناسب با ابعاد محصول TOP SHEET قرار دهد و سپس آن را استرچ نماید.

دستگاه استرچ پالت میز چرخان مرغکدار

قابلیت های دستگاه استرچ پالت میز چرخان

 • تنظیم میزان کشش نایلون استرچ
 • قابلیت تنظیم سرعت صفحه گردان و قابلیت تنظیم سرعت ستون دستگاه
 • تنظیم میزان کشش نایلون
 • قابلیت تنظیم تعداد دور صفحه گردان برای مکث در پایین و بالای نگهدارنده سلفون برای سلفون پیچی به دور محصولات
 • دارای یک سنسور تشخیص برای برای تنظیم ارتفاع
 • دارای سیستم PLC جهت تنظیم و کنترل عملکرد دستگاه مانند تعداد پیچش بالا و پایین به دور پالت، تعداد حرکات رفت و برگشتی
 • دارای غلطک هایی از جنس pvc بر زیر صفحه گردان دستگاه برای تحمل نمودن بار های سنگین
 • قابلیت کنترل دستگاه به صورت دستی و اتومات
 • جهت جابجایی دستگاه بر روی ستون دستگاه لولا وجود دارد که ستون بر روی صفحه گردان خوابیده می شود که انتقال و حمل و نقل دستگاه را آسان نماید.
 • با وجود استفاده از موتور های 3 فاز برق مصرفی کلی دستگاه تک فاز می باشد.
 • استفاده از موتور و گیربکس بسیار قوی از برند های با کیفیت و معتبر درجه 1
 • دارای 2 عدد اینورتر یا درایو برند تکو تایوانی با کیفیت درجه 1 که توسط آنها می توان سرعت ستون و سرعت صفحه گردان را تنظیم نمود.
 • قابلیت سفارشی سازی دستگاه استرچ پالت متناسب با نیاز محصولات خود
 • قابلیت شمارش تعداد دور نایلون به دور محصولات
 • امکان متوقف نمودن دستگاه به طور کامل و سپس استارت مجدد دستگاه برای ادامه عملکردش

مزایای دستگاه استرچ پالت میز چرخان

 • کاربری آسان بدون نیاز به تخصص خاص
 • قابلیت استرچ نمودن محصولات تا ارتفاع 230 سانتیمتر
 • قیمت بسیار اقتصادی به نسبت کاربری بسیار بالای دستگاه
 • قابل ارائه در 2 نمونه 1 تن و 2 تن و 3 تن و مدل مرغکدارمتناسب با نیاز مشتریان
 • دارای اینورتر جهت تنظیم میزان سرعت نوار نقاله و استند عمودی ستون دستگاه
 • میزان کشش سلفون به دور محصولات قابل تنظیم می باشدکه این امربرای افزایش استحکام بسته بندی محصولات در حین فرایند بسته بندی توسط تنظیم دستی می باشد.
 • دارای صفحه گردان دستگاه به قطر ۱۵۰ سانتیمتربا ضخامت ۱۰ میلیمتر که امکان جایگذاری پالت بزرگتر و سنگین تر با ارتفاع ۸ سانتیمتر از سطح زمین را دارد.
 • دارای سیستم رول محترک در ستون دستگاه برای حرکت رفت و برگشت سیستم رول ریل واگنی استرچ در ارتفاع پالت محصولات
 • نصب و جایگزینی رول استرچ در دستگاه بسیار آسان می باشد.
 • ظرفیت تولید 20 الی 25 پالت در ساعت
 • سرعت صفحه گردان 8 الی 12 دور در دقیقه می باشد
 • دارای کلید emergency جهت قطع عملکرد دستگاه جهت ایمنی بیشتر می باشد.

شرایط استفاده از دستگاه استرچ پالت اتوماتیک میز گردان

 • در محیط سرپوشیده از دستگاه استفاده و نگهداری شود
 • برق مصرفی تک فاز باشد 
 • دمای محیطی نگهدای از دستگاه 20 ای 40 درجه سانتیگراد باشد.
 • دستگاه بر روی سطحی کاملا صاف قرار داده شود جهت استفاده و استرچ کشی
 • ارتفاع محیط قرار گیری متناسب با ارتفاع دستگاه باشد.
 • حتما دقت شود پالتی که جهت استرچ کشی استفاده می کنید استحکام و ایستایی کافی و لازم را داشته و اگر تسمه کشی شده باشد خیلی بهتر می باشد.

دستگاه استرچ پالت دروازه ای دکل گردان

طریقه کار این دستگاه به گونه ای است که ابتدا باید پالت را بر روی زمین قرار دهید. این دستگاه توسط بازوی چرخان خود نایلون استرچ را بر دور پالت می پیچد. نکته ای که در استفاده از این دستگاه قابل توجه است که در استفاده از این دستگاه محدودیتی در وزن پالت نمی باشد. این دستگاه در استرچ کشی محصولات با وزن بسیار سنگین که امکان جابجایی آن توسط لیفتراک یا جک پالت نیست بسیار مناسب می باشد. این دستگاه دارای سیستم دکل گردان به همراه ستون رول کاملا یکپارچه با کیفیت بسیار بالا می باشد. جهت استفاده از این دستگاه نیاز است تا پالت را به همراه محصول به صورت ثابت بر روی نقطه مرکزی دستگاه قرار دهید ستون جهت استرچ کشی به صورت کامل به دور پالت میچرخد و محصول شما را از پایین به بالا و از بالا به پایین استرچ کشی می نماید. شما می توانید سرعت دستگاه و تعداد دور نایلون را به راحتی توسط اینورتر دستگاه تنظیم نمایید. این دستگاه دارای سیستم بیرینگ در نقطه مرکزی دستگاه بخش دکل گردان خود جهت خنثی نمودن بارها شعاعی و محوری خود می باشد. همچنین دارای سیستم کشش نایلون جهت استرچ کشی و استحکام بهتر می باشد. همچنین بر دو طرف دستگاه در قسمت های ستون دارای فنس بوده تا دستگاه را از بخش بیرونی خود مجزا نماید که این امر منجر به ظاهر شکیل تر دستگاه شده است. جنس بدنه دستگاه آهنی با پوشش رنگ الکترواستاتیک کوره ای با کیفیت بسیار بالا می باشد. جایگذاری و نصب رول استرچ در این دستگاه بسیار آسان می باشد و جهت کارکرد دستگاه فقط نیاز به 1 اپراتور است. که جهت استارت ابتدای رول را به پالت متصل کند و در انتهای کار رول را از پالت برش دهد. تعویض رول استرچ در این دستگاه فقط بعد از اتمام کامل نایلون استرچ انجام می گردد و نیازی به تعویض آن در هر بار استفاده نیست. همچنین این دستگاه دارای تابلو برق و کنترل فرمان دستی جهت تنظیم و کنترل دقیق دستگاه می باشد.