دستگاه بسته بندی وکیوم چیست؟

دستگاه‌ بسته بندی‌ وکیوم در ابتدا کاربردهایی جز بسته بندی مواد غذایی داشتند. بعد از مدتی ایده استفاده از آنها به همراه گازهای بی‌اثر مانند نیتروژن و ازت در میان صنعت بسته بندی بسیار مورد استقبال قرار گرفت. کار دستگاه وکیوم تخلیه هوا درون بسته و تزریق گازهای بی‌اثر است. این امر موجب افزایش طول عمر محصول و لذا افزایش ارزش افزوده آن می‌شوند. به همین منظور دستگاه وکیوم و بسته بندی وکیوم شده طرفداران بسیاری پیدا کرده و به یکی از کاربردی ترین دستگاه‌‌های بسته بندی تبدیل شده است.

امروزه شاهد کاربرد و استفاده از دستگاه وکیوم حرارتی در بین بسیاری از مشاغل و تولیدکنندگان مواد غذایی هستیم؛ که همین امر سبب طراحی و تولید انواع این دستگاه بسته بندی شده است. لذا با ما در این مطلب همراه باشید تا شما را با انواع دستگاه وکیوم نایلون آشنا نماییم.

دستگاه بسته بندی وکیوم مواد غذایی باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟

برای دریافت مجوزهای بسته بندی مواد غذایی، شرط اول استاندارد بودن دستگاه‌هاست. یکی از موارد مهم در این خصوص داشتن بدنه استیل و قابل شستشو می‌باشد. کلیه انواع دستگاه وکیوم پرس معرفی شده در این مطلب دارای بدنه استیل و قابل شستشو هستند.

مساله دوم در خصوص دستگاه پرس مواد غذایی امکان تزریق گاز می‌باشد. لازم به ذکر است، دستگاه های ارائه شده در این مطلب همگی قابلیت اضافه کردن کپسول گاز نیتروژن و ازت را دارا هستند.

امکان تزریق چه گازهایی به بسته بندی وکیوم مواد غذایی وجود دارد؟

تمام صنایع بسته بندی در جهان برای ماندگاری بالاتر و به تاخیر انداختن شروع عملکرد باکتری‌ها در بسته‌بندی، از گازهای ازت و نیتروژن برای پرکردن فضای بسته بندی استفاده میکنند. نکته مهم در این خصوص، استفاده از گاز ازت و گاز نیتروژن با خلوص بسیار بالاست. زیرا در غیر این صورت احتمال وجود عوارض منفی وجود دارد.

لذا در صورتیکه قصد استفاده از این دستگاه به عنوان دستگاه وکیوم غذا را دارید باید به چند فاکتور اساسی، یعنی اطمینان از داشتن قابلیت تزریق گاز، کیفیت تخلیه هوا و در نهایت کیفیت تزریق آن توجه نمایید.

چه مدل‌هایی از دستگاه بسته بندی وکیوم وجود دارد؟

همانطور که در ابتدا مطلب به آن اشاره نمودیم. دستگاه وکیوم بسته بندی در انواع مختلفی تولید و روانه بازار شده است. هر کدام از این دستگاه ها دارای یک سری قابلیت‌ها و ویژگی‌های مختلف هستند که هر کدام را مناسب استفاده جهت بسته بندی طیف به خصوصی از مواد و محصولات می‌نماید.

انواع دستگاه بسته بندی وکیوم عبارتند از:

 • دستگاه بسته بندی وکیوم دستی
 • دستگاه بسته بندی وکیوم رومیزی
 • دستگاه بسته بندی وکیوم ایستاده
 • دستگاه بسته بندی وکیوم دوکابین

در ادامه مطلب قصد داریم هر کدام از دستگاه‌های نام برده شده را معرفی نموده و شما را با قابلیت‌ها، ویژگی‌ها و کاربردهای هر کدام آشنا نماییم.

دستگاه بسته بندی وکیوم کوچک :

اگر قصد تهیه دستگاه بسته بندی وکیوم خانگی و یا کارگاهی کوچکی را دارید که ظرفیت مناسبی برای بسته بندی وکیوم داشته باشد، مدل‌های وکیوم رومیزی یکی از گزینه های عالی هستند. دستگاه وکیوم کوچک (رومیزی) با داشتن دهانه دوخت در هر دو سمت، امکان دوخت وکیوم در دو طول 50 سانتی را فراهم میکند.

از دیگر قابلیت‌های دستگاه بسته بندی وکیوم خانگی (دستی)، ابعاد و وزن مناسب آن است؛ این ویژگی امکان جابه‌جایی راحت را به کاربر می‌دهد. لذا در صورتی که تمایل به تهیه یا آشنایی بیشتر با این دستگاه وکیوم کوچک را دارید، می توانید به صفحه این دستگاه مراجعه نموده و با نحوه کارکرد، قابلیت‌ها و ویژگی‌های آن آشنا شوید.

دستگاه بسته بندی وکیوم رومیزی:

دستگاه وکیوم رومیزی از دیگر دستگاه‌های بسته بندی وکیوم می‌باشد. این دستگاه به نسبت دستگاه وکیوم دستی از وزن و ابعاد بزرگ‌تری برخوردار است. بزرگ‌ترین قابلیت این دستگاه وکیوم و بسته بندی محصول به صورت خودکار است. جهت انجام عملیات وکیوم و دوخت تنها کافی است، محصول را درون دستگاه قرار داده و تنظیمات مورد نیاز را انجام دهید. سپس درب دستگاه را بسته و منتظر بمانید تا محصول وکیوم و بسته بندی شود.

لذا در صورتیکه تمایل به تهیه یا آشنایی بیشتر با انواع دستگاه بسته بندی وکیوم رومیزی را دارید، می‌توانید به صفحه هر کدام مراجعه نموده و با قابلیت‌ها، نحوه کارکرد، کاتالوگ و مشخصات فنی هر کدام آشنا شوید.

دستگاه بسته بندی وکیوم ایستاده :

مزیت اصلی دستگاه بسته بندی سیل وکیوم ایستاده در داشتن چرخ‌هایی برای جابجایی راحت تر است. وجود چرخ با توجه به وزن بالای دستگاه های بسته بندی وکیوم یکی از ضروریات این دستگاه‌هاست. تمامی دستگاه های وکیوم بایستی برای شستشوی کامل دارای بدنه استیل بوده و به آسانی قابلیت جابجایی داشته باشند. همچنین این دستگاه قابلیت تنظیم میزان تزریق گاز به بسته بندی را نیز دارد.

در صورتیکه قصد تهیه یا آشنایی بیشتر با انواع دستگاه بسته بندی وکیوم ایستاده را دارید، می توانید به صفحه هر کدام مراجعه نموده و با قابلیت‌ها، مشخصات فنی و نحوه کارکرد هر کدام آشنا شوید.

دستگاه بسته بندی وکیوم دوکابین :

اصلی ترین مزیت وکیوم دوکابین در سرعت بسته بندی به دلیل بسته بندی همزمان در دو کابین است. دستگاه بسته بندی وکیوم دوکابین با داشتن 4 فک دوخت 60 سانتی امکان این را میدهد که به طور همزمان در یک کابین بسته ها را چیده و در کابین مجاور عملیات وکیوم را انجام دهید. به همین دلیل معمولاً از این دستگاه جهت مصارف صنعتی و نیمه صنعتی استفاده می‌شود و به دستگاه وکیوم صنعتی نیز معروف است.

همچنین در صورت تمایل به تهیه یا آشنایی بیشتر با دستگاه بسته بندی وکیوم دوکابین (دستگاه وکیوم صنعتی) می‌توانید به صفحه این دستگاه مراجعه نموده و با انواع کاربردها، نحوه کارکرد، مشخصات فنی و ویژگی های این دستگاه بسته بندی وکیوم آشنا شوید.

به چه مواردی در هنگام خرید دستگاه وکیوم دقت کنیم؟

نکاتی در رابطه با خرید دستگاه وکیوم خانگی:

قبل از خرید دستگاه بسته بندی وکیوم خانگی دقت کنید که با توجه به وزن بالای دستگاه های وکیوم، امکان جابجایی آنها در مدل های رومیزی سخت می‌باشد. برای مدل‌های خانگی و یا کارگاهی در صورتی که تعداد بسته بندی در طول یک شیفت کم باشد، منطقی ست که از همان مدل‌های دستگاه وکیوم رومیزی و ایستاده استفاده نمایید.

پمپ خلاء دستگاه وکیوم:

بایستی گفت مهم ترین قطعه در دستگاه های وکیوم، دینام و یا پمپ خلاء میابشد. بایستی قبل از خرید دستگاه وکیوم از سلامت این پمپ و همچنین گارانتی آن تا مدت معلوم اطمینان حاصل کنید. معمولا در مدل‌های وکیوم دست دوم و یا کارکرده، این پمپ دچار اشکال و یا عملکرد ضعیف می‌باشد.

جنس بدنه دستگاه وکیوم

به دلیل نیاز به شستشو در دستگاه‌های بسته بندی و همچنین لزوم استیل بودن بدنه دستگاه ها برای اخذ مجوز بهداشت، بایستی قبل از سفارش خرید دستگاه بسته بندی وکیوم از استیل بودن بدنه آن اطمینان حاصل کنید.

تزریق گاز دستگاه سیل وکیوم

یکی از ضروری‌ترین نکات در خصوص فروش دستگاه بسته بندی وکیوم اطمینان از امکان تزریق گاز به آن است. برای تزریق گاز در مدل‌های رومیزی، ایستاده و دوکابین Hualian تنها نیاز به کپسول جداگانه برای گاز دارید. همچنین مدل‌های دستگاه وکیوم برند Hualian دارای نشانگر دیجیتال برای تنظیمات میزان تزریق گاز هستند.

جهت بسته بندی وکیوم باید از چه نوع پلاستیکی استفاده نمود؟

بسته بندی وکیوم نیز مانند سایر بسته بندی ها نیازمند استفاده از پلاستیک مخصوص خود می باشد. پلاستیک یا نایلونی که جهت بسته بندی در دستگاه وکیوم مورد استفاده می گیرد، کیسه وکیوم یا وکیوم بگ نام دارد. کیسه وکیوم نیز خود دارای انواع مختلفی می باشد که متناسب با نوع محصول و بسته بندی مورد نظر باید انتخاب شود.

انواع کیسه وکیوم عبارتند از:

 • متالایز
 • شفاف
 • یک رو متالایز

لازم به ذکر است، هرکدام از کیسه وکیوم‌های نام برده شده در بالا، مناسب استفاده جهت یک سری از محصولات هستند. لذا در صورتیکه تمایل به تهیه یا آشنایی بیشتر با کاربردهای کیسه وکیوم های نام برده را دارید می‌توانید به صفحه این محصول مراجعه نموده و اطلاعات لازم را کسب نمایید.

آیا گارانتی برای دستگاه وکیوم پرس ضروری ست؟

انواع دستگاه بسته بندی وکیوم پلاستیک برند Hualian دارای قطعات با کیفیت و همچنین عمر مفید بالا هستند. لذا معمولا در طول عمر مفید دستگاه کمتر دچار مشکل می‌شوند. اصلی ترین قطعات این دستگاه ها شامل دینام و پمپ خلاء، محفظه وکیوم، المنت فک‌های دوخت، برد الکترونیکی و نمایشگر تنظیمات دستگاه هستند.

اصلی ترین قطعه یعنی دینام دستگاه شامل گارانتی یک ساله بازرگانی و فروش پی ‌پک می‌باشد. همچنین پی پک در خصوص انواع دستگاه بسته بندی وکیوم پشتیبانی 5 ساله تامین قطعات و سفارشات تعمیر را نیز پوشش می‌دهد.

نحوه خرید و قیمت دستگاه وکیوم مواد غذایی چقدر است؟

قیمت دستگاه بسته بندی وکیوم با توجه به ظرفیت دستگاه، جنس بدنه، طول فک‌ها و همچنین مشخصات مربوط به پمپ اصلی دستگاه متنوع است. قیمت دستگاه وکیوم بسته بندی خانگی ( قیمت وکیوم خانگی ) ، فروشگاهی و صنعتی نیز با یکدیگر متفاوت هستند. لذا در صورت تمایل به خرید یا اطلاع از قیمت دستگاه بسته بندی وکیوم می‌توانید با شماره درج شده در زیر تماس گرفته و اطلاعات لازم را از کارشناسان مجموعه پی‌پک دریافت نمایید.

آیا دستگاه بسته بندی وکیوم دست دوم خریداری کنیم؟

دستگاه وکیوم دست دوم ممکن است دارای چند ایراد اساسی باشد. معمولا نگه داری صحیح از دستگاه و برای مثال شستشوی مرتب و تعویض روغن موتور دستگاه کمک می‌کند تا دستگاه عمر طولانی‌تری داشته باشد.

در خصوص دستگاه وکیوم بسته بندی دست دوم و یا کارکرده بایستی قبل از خرید به اجزاء مختلف دستگاه و همچنین عملکرد آنها مسلط بود. در غیر این صورت تشخیص سلامت دستگاه کارکرده به سهولت و با بازدید چشمی ممکن نیست.

کاربردهای دستگاه وکیوم مواد غذایی

تمامی دستگاه‌های معرفی شده به عنوان دستگاه‌های بسته بندی زیر کاربردی می‌باشند:

 • دستگاه بسته بندی وکیوم خشکبار
 • دستگاه بسته بندی وکیوم زیتون
 • دستگاه بسته بندی وکیوم خرما
 • دستگاه بسته بندی وکیوم حبوبات
 • دستگاه بسته بندی وکیوم کالباس
 • دستگاه بسته بندی وکیوم پسته
 • دستگاه بسته بندی وکیوم آلو
 • دستگاه بسته بندی وکیوم لواشک
 • دستگاه بسته بندی وکیوم زعفران
 • دستگاه وکیوم حبوبات
 • دستگاه وکیوم خشکبار
 • دستگاه وکیوم پلاستیک خانگی