انواع روش های روغن گیری

در عصر حاضر استفاده از روغن های گیاهی بسیار به دلیل تاثیر شگرفی که در سلامتی انسان دارند، بسیار باب شده است. از این روغن های گیاهی علاوه بر مصارف خوراکی و پخت و پز، برای درمان بسیاری از بیماری ها از قبیل: درد گوش، بیماری های پوستی و …. استفاده می شود. عملیات استخراج روغن از دانه های گیاهی در قدیم الایام در خانه ها و با روش های سنتی انجام می شد اما در حال حاضر با اندک تغییراتی، با روش های جدید و با راندمان بالاتر صورت می پذیرد. در گذشته برخی از روغن های گیاهی به دلایل مختلف بسیار گران بود و تنها ثروتمندان، توان خرید و استفاده از آن ها را داشتند. اما امروزه با پیشرفت علم و پی بردن به خواص شگفت انگیز روغن های مختلف بر زیبایی و سلامت پوست و بدن انسان، روغن های گیاهی در حجمی بالا تولید و برای مصارفی مثل پخت و پز و استفاده در صنعت تولید لوازم بهداشتی و آرایشی بکار گرفته می شوند. روغن گیری به روش های مختلفی انجام می شود که در یک دسته بندی کلی می توان آن را به روغن گیری به روش صنعتی و روغن گیری سنتی تقسیم نمود که روش های انجام روغن گیری به شکل صنعتی و مدرن  با استفاده از دستگاه روغن گیری  و به دو روش پرس گرم و پرس سرد دسته بندی می شوند. در این مقاله از بکردانه روش های مختلف روغن گیری را شرح می دهیم.

روغن گیری به روش سنتی

روغن گیری سنتی در زمان های قدیم و برای استحصال روغن از دانه های روغنی مختلف استفاده می شده است که هم اکنون نیز بعضی از تولیدکنندگان از این روش ها برای تهیه روغن استفاده می کنند. توصیه ما به شما عزیزان عدم استفاده خوراکی از این روغن ها می باشد زیرا به دلیل استرلیزه نبودن دستگاه ها و ابزار روغن گیری، احتمال بروز مسمومیت در صورت استفاده، وجود دارد. روش انجام روغن گیری سنتی با توجه به مواد مورد نظر برای روغن گیری متفاوت می باشد اما در مجموع پایه و اساس یکسانی دارد.
در این روش برای استخراج روغن از دانه های گیاهان از دستگاهی مشابه با آسیاب سنگی، استفاده می شود به این صورت که دانه های مورد نظر را پس از تمیز کردن به داخل آسیاب ریخته و با نیروی محرکه ای چرخ آسیاب را به چرخش در می آورند. دانه ها در اثر سایش سنگ ها برهم، له شده و در نهایت ماده ای خمیری شکل بدست می آید که با قرار دادن آن مخزن های سوراخ دار استوانه ای و تحت فشار قرار دادن آن، باعث استخراج روغن می شوند. روغن استخراج شده از صافی خارج شده و در نهایت تفاله ها داخل مخزن باقی می ماند. برای استفاده خوراکی از این روغن ها حتما باید قبل از مصرف عمل میکروب زدایی بر روی آن انجام شود و در غیر اینصورت برای استعمال خارجی و یا سایر مصارف توصیه می شود.
به دلیل پر زحمت بودن این روش استخراج و همچنین بکر بودن محصول نهایی، روغن های بدست آمده با روش سنتی معمولا قیمت بالایی دارند. این روش بیشتر برای دانه هایی و کنجد کاربرد دارند و برای تهیه روغن های دیگر روش های متفاوتی بکار برده می شود. مثلا برای تولید روغن نارگیل پس از خرد و له کردن آن، مواد حاصل را با آب و مقدار کمی روغن فندق مخلوط کرده و پس از چند ساعت آن را از صافی رد می کنیم، سپس محلول حاصل را برای 24 ساعت در جایی بطور ساکن قرار می دهیم سپس لایه تشکیل شده بر سطح آن را جدا کرده و برای یک ساعت حرارت می دهیم. در انتها روغن را از صافی رد می کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره روغن های گیاهی به مقاله دسته بندی روغن های گیاهی و ارگانیک مراجعه کنید.


یک راه دیگر برای روغن گیری مغزیجات که معمولا در خانه استفاده می شود به این صورت است که ابتدا دانه ها را حرارت داده تا برشته شود و یا این که آجیل مورد نظر را برای مدتی داخل آب ریخته و سپس پوست آن را جدا می کنیم. در صورت استفاده از هر کدام از دو راه بالا در این زمان دانه ها را با استفاده از آسیاب پودر کرده و سپس خمیر حاصل را داخل صافی ریخته و با فشار دست روغن آن را خارج می کنیم.

روغن گیری به روش صنعتی

برای تولید روغن از دانه های روغنی دستگاه های مختلفی در مقیاس های مختلف، طراحی و تولید شده اند. اساس کار این دستگاه ها به دو روش پرس گرم و سرد می باشد که در ادامه توضیحاتی درباره هر کدام ارائه می دهیم. برای تهیه انواع دستگاه های روغن گیری می توانید به سایت بکردانه مراجعه نمایید و در صورت نیاز با کارشناسان این گروه تولیدی در ارتباط باشید. شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه روغن گیری نارگیل، رزهیپ و دانه های روغنی به سایت بکردانه مراجعه و یا با کارشناسان این مجموعه تماس بگیرید.

روغن گیری با روش پرس سرد

یکی از بهترین روش های روغن گیری، تولید روغن از دانه های روغنی به روش پرس سرد می باشد. در این روش که از راه های جدید ابداع شده در صنعت روغن گیری است، دانه را پس از تمیز کردن داخل دستگاه روغن گیری می ریزند و تحت فشار قرار می دهند و سپس روغن آن استخراج می گردد. محصول بدست آمده با این روش از نظر حفظ ارزش غذایی در سطح بالایی از کیفیت قرار دارد. قیمت روغن های بدست آمده با این روش معقول بوده و به صرفه می باشد. در برخی دستگاه های روغن گیری پرس سرد دمای اولیه دانه ها را به 40 و در برخی دیگر به 50 درجه سانتیگراد می رسانند و سپس بقیه مراحل طی می شود. گفتنی است هر چقدر دمای اولیه دانه ها کمتر باشد، روغن به دست آمده کیفیت بالاتری خواهد داشت. این روغن ها دارای رنگی شفاف می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره روش روغن گیری پرس سرد به مقاله ای با عنوان دستگاه روغن گیری پرس سرد چیست در بخش مقالات بکردانه مراجعه نمایید. شما عزیزان می توانید برای دریافت اطلاعات در مورد دستگاه روغن گیری خانگی کوچک به سایت بکردانه مراجعه نمایید و یا با کارشناسان مجرب این گروه تولیدی تماس بگیرید.

روغن گیری با روش پرس گرم

برای روغن گیری به روش پرس گرم در ابتدا دانه های روغنی را تمیز کرده و سپس با ورود دانه ها به دستگاه، دمای آن را تا حدود 100 درجه افزایش می دهند سپس دانه ها را تحت فشار قرار داده و پرس می شوند. در این روش روغن گیری نسبت به روش پرس سرد، روغن بیشتری از دانه ها بدست می آید اما بسیاری از خواص روغن از بین می رود. این روش روغن گیری به دلیل داشتن صرفه اقتصادی، بیشتر توسط تولیدکنندگان در کارخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش باید حتما روغن بدست آمده را در انتها تصفیه نمود

طرز کار دستگاه روغن گیری

روغن گیری در بهترین حالت خود به طور کلی با دو روش پرس سرد و پرس گرم انجام می شود. دستگاه های تولیدی بکردانه همگی با استفاده از روش پرس سرد روغن گیری انجام می دهند چرا که با توجه به تحقیقات انجام شده روش پرس سرد خاصیت دانه ها را بهتر حفظ کرده و روغن سالم تری به شما می دهد. روغن هایی که از این روش تولید می شوند به روغن بکر نیز معروف هستند. در ادامه ما طرز کار دستگاه های روغن گیری پرس سرد و پرس گرم را به شما آموزش خواهیم داد. برای اطلاع از قیمت دستگاه روغن گیری خانگی دیجی کالا و سایت بکردانه از مراجع معتبر برای استعلام قیمت هستند، شما عزیزان می توانید با مراجعه به این دو سایت اطلاعات دقیق و تخصصی درباره محصول مورد نظر خود را کسب نمایید.

طرز کار دستگاه روغن گیری پرس سرد

همانطور که در ابتدا گفتیم روغن گیری به روش پرس سرد بهترین روش برای تولید روغن بکر است. اما چطور می توانید این روغن را تهیه کنید؟ در مرحله اول شما نیاز به یک دستگاه روغن گیری دارید. برای تهیه بهترین روغن گیر پرس سرد از محصولات بکردانه دیدن فرمایید. دستگاه ها دیدید؟ کار با این دستگاه ها بسیار آسان است، کافی است شما دانه ای که می خواهید از آن روغن تهیه کنید را در داخل قیف بالای دستگاه ریخته و منتظر نتیجه کار بشوید. دستگاه به صورت خودکار با فشار مکانیکی روی دانه ها روغن موجود را از آن ها استخراج خواهد کرد. در حالت پرس سرد دمای روغن تولیدی شما از 49 درجه بالاتر نخواهد رفت. دیدید چقدر راحت بود؟ توجه کنید. در ویدئو زیر شما می توانید طرز کار دستگاه روغن گیر پرس سرد مدل 85 بکردانه را ببینید.

طرز کار دستگاه روغن گیری پرس گرم

طرز تهیه روغن با استفاده از دستگاه های پرس گرم یا هات پرس یک مرحله بیشتر از دستگاه پرس سرد دارد. اگر شما یک دستگاه Hotpress دارید قبل از اینکه دانه را وارد دستگاه بکنید باید آن را گرم کنید و سپس باید برای روغن گیری اقدام کنید. این روش روغن گیری درصد روغن بیشتری را به شما می دهد اما این روغن کیفیت بسیار پایین تری نسبت به روش Coldpress دارد به همین دلیل امروزه بیشتر مراکز روغن گیری به جای هات پرس به روش پرس سرد روی آورده اند.

اگر قصد راه اندازه کسب و کار با دستگاه روغن گیری را دارید ما خرید دستگاه های پرس سرد را به شما پیشنهاد می دهیم. برای کسب اطلاع بیشتر و انتخاب بهترین دستگاه روغن کشی با توجه به نیاز خود با پشتیبانی بکردانه تماس بگیرید.

ویژگی‌ دستگاه پرس سرد روغن؛ دستگاهی قابل‌استفاده برای کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ

دستگاه روغن کشی پرس سرد در قالب دو نوع دستگاه روغن گیری پرس سرد خانگی یا کارگاهی و دستگاه پرس سرد صنعتی تولید می‌شود. حداقل ظرفیت دستگاه‌های روغن‌گیری پرس سرد 4 کیلوگرم و حداکثر آن 1 تن در ساعت است. وزن دستگاه بسته به ظرفیت تولیدی و حجم مخزن آن متغیر خواهد بود و به‌طورکلی در بازه 22 تا 5 تن قرار دارد. از ویژگی‌های دستگاه روغن گیری پرس سرد تولید شده در شرکت ایران کلدپرسینگ به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

  • مصرف برق بهینه
  • کارکرد آسان
  • تولید روغن‌های مرغوب و بکر
  • انجام فرآیند روغن‌گیری بدون سروصدای بیش از حد
  • قابلیت تنظیم سرعت دستگاه با اینورتور
  • قابلیت کارکرد 24 ساعته
  • قابلیت روغن‌گیری از دانه‌های روغنی مختلف (هم‌چون زیتون، کنجد و آفتابگردان)
  • استهلاک کم

دستگاه پرس سرد با طراحی کاربردی و مجهز بودن به تجهیزات حرفه‌ای، برای آن دسته از مشتریان که قصد خرید عمده روغن داشته و به فکر راه‌اندازی کسب‌وکاری کوچک و حتی گسترده در این زمینه هستند، گزینه‌ای بسیار ایده‌آل محسوب می‌شود.

مشخصات فنی دستگاه روغن گیری

دستگاه های روغن گیری به عنوان یکی از تجهیزات جانبی ماشین آلات بسته بندی شناخته می شوند که همگی دارای اینورتر (مبدل برقی) هستند که موجب می شود سرعت دستگاه از 0 تا 50 هرتز قابل تنظیم باشد که همین امر باعث افزایش بازدهی می شود. دستگاه های روغن گیری می بایست قادر به روغن کشی از دانه های سخت باشند به همین دلیل در ساختار آنها از الکتروموتور و گیربکس بسیار پر قدرت استفاده می شود. شرکت فامکو در این زمینه از الکتروموتور و گیربکس SEW آلمانی استفاده نموده است، این امر چنان قدرتی به دستگاه می دهد که دستگاه می تواند به صورت 24 ساعته بدون هیچ توقفی کار کند. الکتروموتور و گیربکس در دستگاه روغن کشی به صورت مستقیم به هم کوپل (متصل) شده اند.

به این نکته توجه فرمایید که دمای روغن گیری و کیفیت روغن خروجی در دستگاه های روغن گیری به راحتی قابل تنظیم می باشد زیرا کنترل دمای دستگاه روغن کشی توسط ترموستات قابل تنظیم می باشد.

انواع دستگاه روغن گیری پرس سرد

دستگاه روغن کشی پرس سرد در قالب دو نوع خانگی یا کارگاهی و صنعتی ارائه می شود که در ادامه به شرح هر یک می پردازیم:

دستگاه روغن گیری خانگی و کارگاهی پرس سرد

دستگاه روغن گیری شرکت فامکو در سطح استفاده خانگی یا کارگاهی در نمونه های زیر قابل ارائه به مشتریان عزیز می باشد. برق مصرفی این دستگاه ها تک فاز 220 ولت، برق شهری می باشد. این دستگاه ها کاربر را قادر می سازند طی فرآیند کوتاه و آسان اقدام به روغن گیری در حضور مشتری نمایند.

دستگاه روغن گیری تمام استیل وارداتی با ظرفیت 5 کیلوگرم در ساعت

دستگاه روغن گیری تمام استیل وارداتی چینی ظرفیت 5 کیلوگرم در ساعت برای روغن گیری در ظرفیت کم مناسب است این دستگاه علاوه بر ظرفیت کم دارای قیمت مناسب می باشد که می تواند انتخاب مناسبی برای کاربران باشد. از این دستگاه برای روغن گیری دانه های گیاهی و مغزیجات استفاده می شود. از مزیت های این دستگاه می توان به صدا و لرزش پایین اشاره کرد.

دستگاه روغن گیری تمام استیل وارداتی با ظرفیت 7 کیلوگرم در ساعت

دستگاه روغن گیری تمام استیل وارداتی چینی ظرفیت 7 کیلوگرم در ساعت می تواند دانه های گیاهی روغنی و مغزیجات را با کیفیت بسیار بالا داشته باشید. صدا و لرزش در این دستگاه بسیار پایین می باشد. این دستگاه تماما استیل 304 گرید غذایی و دارویی، قابل شست و شو و کاملا بهداشتی می باشد.

دستگاه روغن گیری تمام استیل وارداتی با ظرفیت 10 کیلوگرم در ساعت

استیل وارداتی چینی ظرفیت 10 کیلو گرم در ساعت برای کار روغن گیری از انواع دانه های گیاهی و مغزیجات مناسب خواهد بود. این دستگاه عملکردی بسیار ساده دارد و برای استفاده از آن نیاز به تخصص خاصی نخواهید داشت. برای استفاده از این دستگاه تنها نیاز است دستگاه را به برق شهری 220 ولت متصل نمایید و دانه های روغنی را داخل مخزن دستگاه بریزید سپس برای شروع عملکرد دستگاه دکمه استارت دستگاه را بزنید. این دستگاه می تواند به راحتی روغن محصول شما را از یک خروجی و کنجاله آن را از خروجی دیگر خارج نماید و در نهایت روغنی با کیفیت بسیار بالا به شما تحویل دهد. این دستگاه قابلیت حرارت دهی مواد قبل از فرایند روغن گیری را دارد و مجهز به دستگیرخ کنترل ورودی مواد به داخل دستگاه می باشد.

در این مقاله، آموزش دستگاه روغن گیری پرس سرد را برای شما عزیزان شرح دادیم. امروزه متخصصانی که در زمینه روغن گیری مشغول به کار هستند، از چندین روش برای تولید روغن استفاده می‌کنند. یکی از روش‌های بسیار سالم‌تر، روغن‌گیری به روش پرس سرد (Cold press) است. روغن به دست آمده با روش فشار سرد  طعم و عطری مطبوع داشته و همه ارزش‌های تغذیه‌ای آن حفظ می‌شود.