دستگاه سیل چیست؟

دستگاه سیل بسته بندی، وسیله ای است برای جلوگیری از نشت مواد، ایمنی و رعایت بهداشت مواد به خصوص در صنایع غذایی، دارویی، شیمیایی و کشاورزی. دستگاه های سیل که برای پوشش درب بطری ها و ظروف پلاستیکی گرد کوچک و متوسط مورد استفاده قرار می گیرند، در نمونه های زیر توسط هایپر صنعت فامکو قابل ارائه به مشتریان می باشند:

 • دستگاه سیل وکیوم برای روکش ظروف
 • دستگاه سیل القایی

دستگاه بسته بندی سیل القایی با چسباندن فویل یا سلفون در دهانه بطری ها و ظروف پلاستیکی نقش محافظتی برای مواد داخل بطری ایجاد می کند به گونه ای که موجب درزبندی، عدم ورود اکسیژن، گرد و خاک، اشعه، بخار آب و غیره به داخل بطری یا ظروف می گردد و نفوذ پذیری آن را از بین می برد. همچنین این دستگاه برای کاهش خطر دستبرد و دسترسی غیر مجاز به کالا به کار برده می شود و در واقع بطری یا ظرف را پلمپ می نماید. این دستگاه به خصوص در صنایع دارویی و غذایی مثل بطری انواع شربت، قرص، بطری شیر، ماست، غذا های نیمه آماده، سموم کشاورزی، رنگ ها، و غیره مورد استفاده قرار می گیرد که این موضوع به شدت حائز اهمیت است. عدم نفوذ پذیری بسته بندی مواد توسط دستگاه های سیل موجب ماندگاری طولانی تر آن محصول می گردد. از دستگاه بسته بندی فویل سیل چه سیل وکیوم و چه دستگاه سیل القایی برای سیل کردن انواع ظروف از جنس پلاستیکی PET و PP استفاده می گردد.

انواع دستگاه سیل کن بسته بندی

 • دستگاه سیل القایی دستی
 • دستگاه سیل القایی اتومات
 • دستگاه سیل کن دستی ظروف پلاستیکی
 • دستگاه سیل لیوان پلاستیکی دستی
 • دستگاه سیل لیوان پلاستیکی اتومات
 • دستگاه سیل وکیوم رومیزی 1 یا 2 قالب شویی اتومات
 • دستگاه سیل وکیوم روتاری نیمه اتومات
 • دستگاه سیل وکیوم تمام اتومات
 • دستگاه سیل وکیوم اتومات ریلی

دستگاه سیل القایی چیست؟

یکی از انواع دستگاه بسیار کاربردی و پر استفاده در زمینه بسته بندی محصولات دستگاه سیل القایی می باشد. در حالت کلی از این دستگاه جهت بسته بندی کردن محصولات به ویژه محصولات خوراکی و مواد غذایی در ظرف های مخصوص استفاده می شود.

دستگاه سیل القایی در انواع و طرح های مختلفی تولید می شود و در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد. انواع اتوماتیک، نیمه اتوماتیک و دستی از جمله دسته بندی های مهم این دسته از ماشین آلات بسته بندی می باشد.

هریک از انواع سیل القایی اتوماتیک، دستی و نیمه اتوماتیک دارای کاربرد ها و استفاده ای مختلفی می باشد و در بخش های مختلفی از صنعت مورد استفاده قرار می گیرند. نوع دستی به نسبت سایر انواع دیگر استفاده بیشتری دارد چرا که برای بسته بندی القایی بیشتر حوزه ها مانند خانگی، تولید های کوچک، کارگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

در دستگاه سیل القایی عموما از حرارت القایی برای بستن ظروف غیر فلزی استفاده میشود. برای مثال ظروفی از جنس شیشه و پلاستیک. استفاده از تکنیک حرارت القایی در صنایع مختلفی کاربرد دارد اما معمولا برای بستن ظروف در دار استفاده می شود.

دستگاه سیل القایی چگونه دستگاهی است؟

دستگاه سیل القایی یکی از انواع دستگاه های بسته بندی می باشد که برای بسته بندی مواد خوراکی و غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه مواد ترموپلاستیک را توسط حرارت القایی به همدیگر می‌چسباند. مواد ترموپلاستیک موادی هستند که در برابر حرارت قابل ارتجاع، منعطف یا نرمش پذیر هستند.

معمولا از فویل آلومینیم به عنوان هادی الکتریکی و انتقال حرارت القایی برای سیل یا آب بندی کردن درب پوشش بکار می رود. به طور معمول سرپوشش القایی چند لایه است و از کاغذ، موم چسب و فویل آلومینیم تشکیل شده که روی در ظروف سیل می‌شود که به آن سیل آلومینیومی گفته می شود و برای انواع ظروف از جنس های پلی اتیلن، پلی پروپیلن، پت و شیشه کاربرد دارد.

دستگاه سیل القایی در سه نوع مختلف تولید می شود که در زیر به آنها اشاره می کنیم:

 1. دستگاه سیل القایی اتوماتیک
 2. سیل القایی دستی
 3. دستگاه سیل القایی نیمه اتوماتیک

تفاوت دستگاه سیل القایی با سیل وکیوم

دستگاه سیل القایی دارای عملکرد و کاربرد متفاوتی به نسبت سایر انواع دستگاه سیل وکیوم می باشد که باید به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشید. نوع بسته بندی به روش سیل القایی کاملا با رویه بسته بندی با روش سیل وکیوم متفاوت است که با مراجعه به صفحه دستگاه سیل وکیوم می توانید به خوبی با رویه بسته بندی کردن محصولات با روش سیل وکیوم را بدانید و با انواع آن آشنا شوید.

هر دستگاه سیل وکیوم برای بسته بندی و درپوش محصولات باید از انواع پلاستیک یا فویل آلومینیوم استفاده کند ولی دستگاه سیل القایی تنها از کاغذ کرافت و فویل آلومینیوم برای بسته بندی استفاده می‌کند. در صورتی که بخواهیم یک ظرف را به طور سیل وکیوم بسته بندی کنیم باید از نایلون شیرینگ استفاده کنیم. علاوه بر سلفون شیرینگ، انواع دستگاه سیل وکیوم از سلفون استرچ نیز برای بسته بندی محصولات استفاده می‌کنند.

رویه بسته بندی کردن محصولات به روش سیل القایی را در بخش معارفه دستگاه توضیح دادیم و در ادامه به صورت تخصصی تر به بررسی و تحلیل عملکرد و نحوه کار با دستگاه خواهیم پرداخت.

دستگاه سیل القایی چگونه کار می کند؟

رویه بسته بندی محصولات توسط به روش سیل القایی یکی از پرمخاطب ترین روش های بسته بندی می باشد که طرفداران و علاقه مندان بسیار زیادی دارد. صنعت و حوزه داروسازی یکی از استفاده کنندگان بزرگ از روش سیل القایی می باشند. حالا بیایید با رویه بسته بندی از طریق این روش آشنا شویم و بدانیم که این دسته از ماشین آلات بسته بندی به چه سبک و روشی اقدام به پک کردن محصولات می کنند.

نحوه کار دستگاه سیل القایی به این صورت است که وقتی ظرف از زیر سیستم سیم پیچ القایی عبور می کند، فویل آلومینیومی به علت جریان های گردابی شروع به تولید حرارت می کند و گرما را به سمت موم چسب هدایت می کند، گرما موم را ذوب کرده و به دهانه ظرف جذب می شود و باعث محکم چسبیده شدن آن به سرپوش شده و در نهایت ظرف را آب بندی می کند به همین دلیل به دستگاه سیل القایی؛ دستگاه سیل وکیوم القایی نیز گفته می‌شود.

نحوه بسته بندی محصولات توسط دستگاه سیل القایی

در بخش های مختلفی از مقال به این موضوع اشاره کرده ایم که رویه و نحوه بسته بندی محصولات توسط دستگاه های سیل القایی با سایر انواع دستگاه سیل و سیل وکیوم متفاوت است. در این بخش می خواهیم به شما بگوییم که بسته بندی کردن محصولات و مواد خوراکی توسط این دستگاه به چه صورت انجام می شود و از چه رویه ای برای اینکار استفاده می کند.

فرایند بستن ظروف در دار مکانیزمی کاملا بدون تماس است. این فرایند بعد از پر کردن ظرف آغاز میشود. به این ترتیب واشر زیر درپوش حرارت داده میشود. جنس این واشر معمولا آلومینیومی بوده زیرا همانطور که می دانید آلومینیوم رسانای الکتریکی است. به این ترتیب درب ظرف پلاستیکی یا بطری کاملا بسته میشود.

آنچه در اینجا رخ می دهد این است که در طول فرایند القای حرارت، قسمتی از دستگاه که مسئول القای حرارت است یک میدان الکترومغناطیسی قوی ایجاد میکند. نیروی این میدان درپوش را جذب میکند و جریان الکتریکی جاری باعث القای حرارت به واشر زیر درپوش میشود.
اگرچه باید این نکته را در نظر داشته باشید که سیل داخلی فقط برای ظروف ساخته شده از مواد خاصی قابل استفاده است. این مواد شامل موارد زیر میشود:

 • پلی استر
 • پلی وینیل کلرید
 • پلیتین و دیگر ترموپلاستیک ها

جدا از این موضوع توجه داشته باشید که دستگاه سیل القایی فقط برای سیل درپوش دار کاربرد ندارد بلکه در سیل بدون درپوش هم استفاده میشود. به همین دلیل است که می بینید بعضی ظروف بدون درپوش هستند و فقط با واشر آلومینیومی سیل شده اند. به هر حال فرایند سیل القایی بدون هرگونه تماس و تنها با استفاده از القای حرارت انجام می شود.

دلایل استفاده از دستگاه سیل القایی

دلایل زیادی برای استفاده از دستگاه سیل القایی در حوزه بسته بندی محصولات وجود دارد که هریک از آنها به نوبه خود دارای اهمیت و ارزش می باشند. بسته بندی سیل القایی در کل یکی از بهترین گزینه های ممکن برای حفظ سلامت و کیفیت محصولات می باشد. هدف از استفاده ار این روش بستن تمامی راه ها و شریان های ارتباطی عوامل خارجی با محصول و مواد مورد نظر می باشد.

روش سیل القایی یکی از روش های کارامد و مورد تایید برای درزبندی یا آب بندی و سیل کردن درپوش ظروف است و تاثیر بسیار بالایی بر روی ماندگاری محصولات و افزایش طول عمر آنها دارد.

حفظ تازگی محصولات و جلوگیری از ورود آلودگی به محصول از مزایای سیل کردن درپوش محصولات است. از دستگاه های سیل القایی برای بسته بندی انواع محصولات غذایی در بطری و لیوان استفاده می کنند. هر دستگاه سیل القایی دستی به طور متوسط ۱۰۰۰ ظرف را در ساعت بسته بندی و پلمپ می‌کند که این مورد را می توان به عنوان کارآمدی و توانایی دستگاه در بسته بندی محصولات نامید.

دستگاه سیل لیوان 

این دستگاه نیز برای پوشاندن روی لیوان با لایه‌ای از سلفون یا فویل آلومینیوم به کار می‌رود و شامل سه نوع دستی ، اتوماتیک و نیمه اتوماتیک است. تفاوت این سه نوع فقط در این است که مدل دستی به یک اپراتور نیاز دارد. و در مدل های دیگر به صورت اتومات بسته بندی انجام می شود کافی است که لیوان را داخل دستگاه بگذارید تا روی آن با فویل پرس شود.

کاربرد دستگاه سیل لیوان 

دستگاه سیل لیوان برای پلمپ و بسته بندی ظروف و دهانه لیوان آبمیوه، بستنی، دسر و… مورد استفاده قرار می گیرد. سیل لیوانی بیشتر در  کافی شاپ ها، رستوران و هتل ها استفاده می شود که نیاز به بسته بندی سریع و با دقت ظروف یکبار مصرف می باشد که اینکار باعث جلوگیری از ورود هرگونه الودگی به درون ظروف می شود.

دستگاه سیل وکیوم

دستگاه سیل وکیوم یک دستگاه است که برای حذف هوا از بسته‌بندی محصولات و ایجاد محیط وکیوم درون آن ها استفاده می‌شود. این دستگاه به‌طور گسترده در صنایع غذایی، خانگی و تجاری استفاده می‌شود.

عملکرد دستگاه سیل وکیوم به این صورت است که ابتدا محصول در یک پلاستیک مخصوص قرار داده می‌شود. سپس دستگاه با استفاده از یک مکش هوا، هوای موجود در داخل بسته را از طریق یک شیار از آن خارج می‌کند و محیط وکیوم را ایجاد می‌کند. در ادامه، دستگاه پلاستیک را سیل می‌کند تا هوا و رطوبت بیرونی وارد بسته نشود و محافظت از محتویات داخلی را تضمین کند.

همچنین از این دستگاه می‌توان برای بسته‌بندی انواع ظروف پلاستیکی استفاده کرد. همچنین از دیگر مزایای آن این است که می‌توان یک تاریخ‌زن حرارتی هم روی آن نصب کرد.

دستگاه سیل وکیوم خانگی

دستگاه وکیوم به صورت انواع دستگاه وکیوم خانگی نیز وجود دارد. از آن می‌توان برای بسته‌بندی انواع ظروف شیشه‌ای و پلاستیکی استفاده کرد. اگر قصد دارید که در خانه خود موادی چون سالاد، ماست، میوه‌ها، شیرینی و ترشیجات را بسته‌بندی کنید پیشنهاد ما به شما استفاده از دستگاه سیل وکیوم خانگی است.

دستگاه سیل تمام اتوماتیک

این دستگاه معمولا در کارخانه‌ها استفاده می‌شود. از آن می‌توان برای بسته‌بندی انواع فرآورده‌های گوشتی مثل کالباس، ژامبون و سوسیس استفاده کرد. این دستگاه امکان بسته‌بندی تناژ بالای مواد غذایی را در زمان کم فراهم ‌می‌آورد.

نحوه کار دستگاه سیل تمام اتوماتیک

در این نمونه باید ابتدا مواد غذایی را در ظرف بگذارید و سپس روی نوار ریل دستگاه قرار دهید. ریل دستگاه ظرف را به داخل دستگاه می‌برد و به صورت بسته‌بندی شده خارج می‌کند.

ستگاه‌ سیل وکیوم ابزارهایی هستند که امروزه کاربرد فراوانی در صنعت مواد غذایی پیدا کرده‌اند. این دستگاه‌ها با خلأ کردن هوا از داخل ظرف مواد غذایی، به حفظ طعم، مزه و کیفیت طبیعی آن‌ها کمک شایانی می‌کنند. همچنین از ایجاد بوی نامطبوع و کپک زدگی جلوگیری می‌کنند. در ادامه به بررسی دقیق‌تر مزایا، کاربردها و ویژگی‌های انواع دستگاه سیل می‌پردازیم.

انواع دستگاه سیل

دستگاه های سیل به روشهای مختلفی دسته بندی می شوند. این نوع از دستگاه های بسته بندی در دو مدل حرارتی و القایی بوده و مدل حرارتی که پرکاربردترین نوع آن است در مدل های زیر ساخته می شوند:

 • دستگاه سیل وکیوم رومیزی
 • دستگاه سیل خطی یا ریلی
 • دستگاه سیل روتاری

مبنای عملکردی سیل حرارتی به این صورت است که ظرف یکبار مصرف در درون دستگاه قرار می گیرد و سپس توسط قالب هولدر به داخل دستگاه می رود، در این مرحله قالب بالایی دستگاه با استفاده از المنت حرارتی و پرس سلفون را به دهانه ظرف چسبانده و تیغه برش دور تا دور ظرف را برش دو سلفون اضافی را جدا می کند.

دستگاه های سیل القایی نیز در مدل های دستی، رومیزی و اتوماتیک تولید می شوند که عموما برای بسته بندی ظروف گرد، کاربرد دارند.

مزیت دیگر سیل القایی نسبت به دستگاه سیل حرارتی عدم التزام به قالب خاص است، به این معنی که شما با داشتن یک سیل القایی می توانید انواع ظروف و ابعاد را بسته بندی کنید، در حالی که سیل حرارتی کاملا به قالب ظرف محدود است.

مزایای استفاده از دستگاه سیل وکیوم

یکی از برجسته‌ترین و قابل توجه‌ترین مزایای استفاده از دستگاه سیل وکیوم، توانایی عالی و بی‌نظیر این دستگاه در حفظ تازگی و طراوت مواد غذایی به مدت طولانی‌تر، تا 5 برابر بیشتر و طولانی‌تر نسبت به روش‌های معمولی و سنتی نگهداری مواد غذایی است. این دستگاه با داشتن قابلیت بالا و گسترده در نگهداری انواع متنوع و مختلفی از مواد غذایی مانند گوشت قرمز، گوشت مرغ، انواع ماهی‌ها، میوه‌های تازه، سبزیجات تازه و طراوت‌دار، توانایی بالایی در حفظ کیفیت این مواد غذایی دارد.

استفاده مداوم و مستمر از این دستگاه سیل وکیوم موجب کاهش فضای اشغال شده و به هدر رفته در یخچال و فریزر منازل می‌شود. علاوه بر اینها، با توجه به کاهش قابل توجه حجم مواد غذایی پس از استفاده از این دستگاه، می‌تواند منجر به کاهش چشمگیر هزینه‌های مربوط به حمل و نقل این مواد شود.

کاربردهای گسترده و متنوع دستگاه سیل

کاربردها و قابلیت‌های دستگاه سیل وکیوم بسیار گسترده، متنوع و فراوان است. می‌توان از این دستگاه برای بسته بندی و نگهداری انواع و اقسام گوشت‌ها، سبزیجات ، انواع میوه‌جات، خورشت‌ها و سوپ‌ها، و بسیاری دیگر از انواع مواد خوراکی استفاده نمود. این دستگاه با خارج کردن و حذف اکسیژن از محیط نگهداری، کیفیت و ارزش غذایی مواد را برای مدت زمان طولانی تا قبل از مصرف حفظ می‌کند. همچنین این دستگاه امکان نگهداری بلندمدت و ذخیره‌سازی انبوه مواد غذایی برای مصرف آینده و زمان‌های بحران را نیز فراهم می‌آورد

نکات در خرید دستگاه سیل حرارتی

 1. قدرت و توان مکش: قدرت مکش دستگاه باید متناسب با نوع و وزن مواد غذایی باشد. برای مواد سنگین‌تر و حجیم‌تر نیاز به توان مکش بالاتری است که باید هنگام خرید حتما مدنظر قرار گیرد.
 2. ابعاد دستگاه: اندازه دستگاه باید با فضای مفید در دسترس هماهنگ باشد تا جابجایی و استفاده از آن راحت باشد. مدل‌های کوچک‌تر برای فضاهای محدود مناسب‌تر هستند.
 3. ویژگی‌های اضافی: برخی از دستگاه ها با توجه به نوع از امکاناتی مانند پمپ وکیوم، سیستم تزریق گاز، پرکن و … برخوردار باشند.
 4. میزان مصرف انرژی: مصرف برق مدل‌های مختلف متفاوت است و باید با توجه به الگوی مصرف خانواده انتخاب شود.
 5. گارانتی و خدمات پس از فروش: ارائه گارانتی معتبر و داشتن خدمات پس از فروش ضروری است تا در صورت بروز مشکل بتوان دستگاه را تعمیر کرد.

در مجموع، دستگاه سیل وکیوم یک وسیله بسیار مفید برای نگهداری بهینه مواد غذایی می‌باشد. با توجه به نکات فوق می‌توان مدل مناسب را خریداری کرد و از مزایای آن بهره‌مند شد

انواع مواد غذایی مناسب برای سیل وکیوم

 1. گوشت: انواع گوشت قرمز، مرغ، ماهی و حتی گوشت مرینت شده را پس از برش زدن، سیل کرده و در فروشگاه ها عرضه کرد.
 2. سبزیجات: سبزیجات تازه را می‌توانید پس از شستشو و برش زدن مناسب، با استفاده از دستگاه سیل، پک کرد. تزریق گاز و وکیوم کردن زمان نگهداری را افزایش خواهد       داد.
 3. میوه‌جات: انواع میوه‌ها را بصورت تازه یا خشک، سیل می کنند. یکی از بهترین روش های عرضه این محصولات در فروشگاه ها بسته بندی در ظروف است.
 4. غذاهای پخته: غذاهای آماده و پخته شده مانند خورشت، آش، سوپ، پیتزا و غیره را می‌توانید برای مصرف در آینده سیل.
 5. انواع لبنیات، خامه، پنیر، ماست و … را نیز با بسته بندی سیل به مشتری ارائه می دهند.

نتیجه‌گیری

بسته‌بندی مواد غذایی یا شیمیایی از مواردی است که اغلب کارخانه‌ها و کارگاه‌های صنعتی به آن نیازمند هستند. بسته‌بندی باعث ماندگاری بالاتر محصول و حفظ کیفیت آن می‌شود. به علاوه برای اطمینان از دست‌نخورده ماندن محصول از تولید تا مصرف نیاز به یک بسته‌بندی مناسب است. بسته‌بندی حتی می‌تواند به عنوان برند و تبلیغات نیز مورد استفاده قرار بگیرد. بسیاری از دستگاه‌های سیل این امکان را فراهم کرده‌اند که از سلفون یا فویل‌ها آلومینیومی استفاده کنید که روی آن طرح‌های تبلیغاتی چاپ شده است.

حتی اگر لازم می‌بینید که در خانه مواد غذایی را بسته‌بندی و نگهداری کنید می‌توانید از بعضی دستگاه‌های سیل ساده‌تر استفاده نمایید. در این مقاله به توضیح اینکه دستگاه سیل چیست پرداختیم. همچنین شرح شیوه کار دستگاه سیل و معرفی انواع سیل و ویژگی‌ها مختلف آن‌ها را بیان کردیم. در صورتی که در این‌باره سوالی دارید یا برای خرید دستگاه سیل نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید با ما تماس بگیرید.