فروش دستگاه شمشادزن (برقی، بنزینی و شارژی)

شمشاد زن این قابلیت را دارد که بدون آسیب به قسمت چوبی شمشاد آن ها را هرس یا کوتاه کند. شمشاد زن ها برخلاف دیگر ابزارآلات دارای وزن کم، کارایی بالاتر، حمل و نقل راحت تر، کاربری آسان و قیمت مناسب می باشند و در برندهای متفاوت طراحی و تولید شده اند. از دستگاه شمشادزن می توانید برای هرس کردن در فضاهای بزرگ و کوچک استفاده نمایید.

 • شمشاد زن برقی
 • شمشاد زن بنزینی
 • شمشاد زن شارژی
 • شمشاد زن دستی

شمشاد زن چیست؟

فضاهای سبز، جزء جدائی ناپذیر زندگی ما انسان ها بوده و با گسترش شهرنشینی و زندگی ماشینی اهمیت فوق العاده ای پیدا کرده اند. چگونگی طراحی و رسیدگی به این فضا ها مسئله ایست که با گسترش فضاهای سبز در قالب رشته های تخصصی در زمینه فضای سبز به وجود آمده است. به مرور ابزار های قدیمی و دستی جای خود را به ماشین های مختص این کار داده اند. از شمشاد در فضاهای سبز و باغات به عنوان دیوار حاشیه ای، حفاظ محوطه ها و فضاهای سبز بلوار ها و خیابان ها استفاده می شود و در صورت هرس نکردن شکل های ناهمگونی به خود می گیرند. هرس کردن این درختچه ها با قیچی های باغبانی کاری مشکل و بسیار زمان بر است.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی در تمامی عرصه ها و به تناسب آن گسترش ادوات و ماشین آلات کشاورزی محصولات بسیار متنوعی جهت کمک به انجام کار ها تولید شده است. دستگاه شمشادزن یا قیچی موتوری در انواع و اقسام مختلف خانگی و حرفه ای، مشکل هرس و حاشیه زنی و شکل دادن به درختچه ها و بوته های زینتی را حل نموده و سرعت و کیفیت بالایی را در این زمینه فراهم کرده است.

از شمشاد زن برای هرس درختان کوچک و کوتاه کردن علف ها و شاخ و برگ هایی استفاده می شود که نمی توان با ماشین چمن زن آن ها را کوتاه کرد. اصول کار شمشاد زن مشابه اره موتوری است اما قسمت های مختلف آن ویژگی های خاص خود را دارند. قسمت های اصلی این دستگاه شامل موتور، واحد برش و قسمت های کنترل کننده می شود. واحد برش یا شانه برش دارای تیغه های ثابت و متحرک است. در حرکت رفت و برگشتی تیغه های متحرک نسبت به تیغه های ثابت، شاخه ها بین تیغه ها گیر کرده و عملیات برش مشابه مکانیزم قیچی انجام می گیرد. تیغه های مختلف به همراه شانه های مخصوص جهت کاربرد های گوناگون به موتور نصب می شود.

شمشاد زن ها و حاشیه زن ها در انواع برقی، موتوری بنزینی و دستی موجود هستند. دستگاه های کوچک عمدتا برقی و نمونه های بزرگ تر با موتور بنزینی جهت تولید قدرت و توان بیشتر تولید شده اند. شمشادزن دستی یا قیچی شمشاد زن نیز دارای یک دسته و دو تیغه است که در دو مدل دسته تلسکوپی (برای تنظیم کردن طول دسته) و دسته ساده موجود است. شمشادزن برقی نسبت به شمشادزن موتوری بنزینی دارای سر و صدا و آلودگی به مراتب کمتری است. از نقطه نظر دیگر شمشادزن ها در دو مدل تیغه یک طرفه و تیغه دو طرفه موجود است. در یک اندازه و وزن معین، موتورهای دو زمانه قدرت بیشتری نسبت به انواع چهار زمانه تولید می کنند، به همین علت از موتور های دو زمانه کوچک قدرتمند که سوخت آن ترکیبی از بنزین و روغن است در این دستگاه ها استفاده شده است. ظرفیت کاری شمشادزن ها با میزان قدرت موتور آن ها تعیین می گردد.

انواع شمشاد زن

شمشاد زن ها به عنوان یکی از ماشین آلات کشاورزی دارای دو دسته شمشاد زن دستی و شمشادزن موتوری هستند. که شمشادزن موتوری شامل بنزینی، برقی و شارژی می باشد.

شمشاد زن بنزینی

شمشاد زن موتوری بنزینی دارای یک موتور بنزینی یک اسب و یک تیغه دو لبه می باشد. این مدل شمشادزن از ما بقی شمشاد زن ها دارای قیمت بالاتر بوده و قوی تر است و برای مصارف گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. ماشین هرس کن دارای مزایا مختلفی مانند جابجایی آسان، وزن سبک، امنیت بالا و غیره می باشد که باعث آسان شدن کاربری شده است. منبع سوخت موجود در این مدل ترکیبی از مخلوط روغن و بنزین می باشد به همین دلیل به این مدل شمشادزن دو زمانه نیز می گویند. دستگاه هرس کن بنزینی دارای قدرت و سرعت بوده و برای مناطق بزرگ که دسترسی به برق وجود ندارد، طراحی و ساخته شده است.

شمشاد زن برقی

شمشاد زن برقی دارای یک موتور برقی معمولا 220 ولت با توان مشخص است و همانند شمشادزن بنزینی تیغه ای دو لبه دارد. این شمشادزن نیاز کمتری به تعمیر و نگهداری داشته و سازگار با محیط زیست است. در مقایسه با نوع موتوری، این شمشادزن دارای وزن و سرعت کمتری است. قیمت شمشاد زن برقی از دو مدل دیگر شمشادزن موتوری ارزان تر می باشد. در هرس کن برقی برای کار نیاز به نیروی برق دارید و علاوه بر این امکان قطعی در کابل برق نیز وجود دارد.

شمشاد زن شارژی

شمشاد زن شارژی از دسته هرس کن های برقی می باشد با این تفاوت که نیروی مورد نیاز را از باطری تامین می کند. یکی از ویژگی های مدل شارژی جابجایی راحت بوده و برای مکان هایی که به نیروی برق یا پریز برق دسترسی ندارند، مناسب می باشد. شمشاد زن شارژی توسط یک باتری شارژ می شود و برای استفاده در منازل و محیط های کوچک مناسب است. باتری های هرس کن شارژی معمولا حدود 20 تا 60 دقیقه کار می کنند. میزان کار کرد این دستگاه بستگی به نوع باتری آن دارد. قیمت ماشین شمشادزن شارژی بالا بوده و ممکن است در کارهای طولانی نیاز به باطری دوم داشته باشید. از برندهای معروف این دستگاه می توان به شمشادزن شارژی مدل بوش، شمشادزن شارژی رونیکس اشاره کرد.

شمشادزن دستی

شمشادزن دستی یا قیچی شمشاد از ابزارآلات ابتدایی برای هرس کردن می باشد. که نسبت به مدل های دیگر پیچیدگی کمتری دارد. قیمت شمشادزن دستی نسبت به سایر مدل ها پایین تر است و در دو مدل دسته ساده و دسته تلسکوپی طراحی می شود. شایان ذکر است برای کوتاهی در ارتفاعات بالا از دسته تلسکوپی که خاصیت افزایش طول دسته را دارد، استفاده می شود.

مکانیزم انتقال قدرت در شمشادزن

در اینجا مشابه اره های موتوری از مرکز جهت انتقال قدرت از موتور به واحد برش از کلاچ گریز از مرکز استفاده شده است. با افزایش دور موتور، صفحات کلاچ درگیر شده و دور موتور از طریق گیربکس کاهش پیدا کرده و پس از تبدیل شدن به حرکت رفت و برگشتی توسط چرخ دنده خارج از مرکز به واحد برش منتقل می شود.

شمشاد زن یک طرفه

شمشاد زن یک طرفه از نظر مکانیزم کار دقیقا مشابه شمشادزن های دو طرفه می باشد. با این تفاوت که در شمشادزن یک طرفه، هر دو تیغه ثابت و متحرک در یک طرف دستگاه قرار داشته و در حین برش، عمل کات کردن از یک طرف انجام شده و شمشاد ها به یک طرف ریخته می شود. شمشاد های ریخته شده بدون جمع کردن از روی خود شمشاد ها به راحتی از زمین جمع شده و به اطراف ریخته نمی شود. شمشادزن یک طرفه برای افراد حرفه ای، کار های طولانی مدت و شمشاد های بزرگ مناسب است. تیغه های شمشادزن یک طرفه می تواند بلند تر باشد بدون اینکه از وزن زیادی برخوردار باشد.

شمشاد زن دو طرفه

شمشادزن دو طرفه برش را از دو طرف انجام داده و این ویژگی را دارد که شمشاد ها را از یک طرف به طرف دیگر هدایت کند. برای شکل دادن به شمشاد ها و مرتب نمودن آن ها از شمشادزن های دو طرفه استفاده می شود. از این دستگاه برای کوتاه کردن علف های بلند، ساقه های قوی و شاخه های ضخیم با سرعت بالاتر مورد استفاده قرار می گیرد. شمشادزن های دو طرفه از محبوبیت بالایی در میان کاربران برخوردار می باشند.

شمشاد زن جهت بریدن شاخه های مرتفع

این شمشادزن دارای دسته بلندتر است که بتوان شمشاد های روی ارتفاعات زیاد را با آن هرس کرد. دسترسی با این شمشادزن ها حدود 3 متر است.

اجزای مختلف شمشاد زن

شمشاد زن ها به دو بخش موتور و شانه برش تقسیم بندی می شوند. دستگاه شمشادسزن از بدنه، موتور، سیستم انتقال قدرت، تجهیزات محافظ، اهرم های گاز و تیغه یا تیغه های برشی ساخته شده است. در سیستم انتقال نیرو، قدرت موتور به گیربکس منتقل می شود. حرکت چرخشی به حرکت رفت و برگشتی تبدیل شده و به تیغه ها منتقل می شود.

اجزاء تیغه شمشاد زن

با توجه به شکل، تیغه ثابت از طریق صفحه نگهدارنده به بدنه نصب می شود و به عنوان لبه ثابت قیچی عمل می کند. تیغه متحرک به گیربکس وصل شده و حرکت رفت و برگشتی خواهد داشت، در نهایت لبه های این دو تیغه مشابه لبه های قیچی عمل کرده و ساقه ها و شاخه ها در بین این دو لبه قرار گرفته و بریده می شود.

تیغه ثابت به بدنه متصل و نسبت به آن ثابت است و ضمن کمک به عمل برش به عنوان شاسی شانه برش عمل می کند (مطابق شکل). تیغه های متحرک به جعبه دنده متصل بوده و نیروی محرکه خود را از آن می گیرند. این تیغه های ثابت و متحرک دارای لبه هایی هستند که مانند قیچی عمل می کنند. معمولا طول لبه در تیغه متحرک کوتاه تر از لبه تیغه ثابت می باشد. هر لبه تیغه متحرک بین لبه های تیغه ثابت حرکت می کند. با این حرکت، عمل برش مانند بسته و باز شدن لبه های قیچی انجام می شود. اجزای مختلف شمشادزن در شکل زیر مشخص است:

 • A: تیغه برش
 • B: کاور فیلتر هوا که به راحتی قابل تمیز کردن و تعویض است.
 • C: کاور جلوی دستگاه
 • D: موتور (این قسمت دارای سیستم ضد ویبره جهت کاهش لرزش دستگاه است)
 • E: سوییچ قفل گاز دستگاه برای سهولت کارکرد 
 • F: مخزن سوخت شفاف
 • G: دسته جلو جهت تسلط بیشتر کاربر بر دستگاه
 • H: دسته عقب

نکات مهم در هنگام خرید شمشاد زن

 • شمشاد زن باید متناسب با نیاز و بودجه فرد خریداری گردد. انواع شمشاد زن با برند ها و مدل های متفاوت موجود است که هر کدام دارای مزایا و معایبی می باشند. در ادامه نکات مهم برای خرید یک شمشاد زن خوب را بیان می کنیم.
 • هر چقدر تیغه ها بلند تر باشد، کار هرس کردن آسان تر و سرعت نیز افزایش می یابد.
 • برای خرید بهترین شمشادزن باید به مقیاس و مساحت کار توجه نمایید.
 • به نوع کارکرد با دستگاه توجه کنید، دستگاهی انتخاب نمایید که کار با آن راحت تر باشد.
 • دستگاه خریداری شده باید دارای محافظ باشد تا از پخش شدن ذرات برش خورده و پراکندگی گرد و خاک جلوگیری گردد.
 • کمربند ایمنی برای حمل و نقل راحت کاربران در زمان کار طولانی تعبیه شده است تا وزن سنگین دستگاه را تحمل نمایند.
 • برای هماهنگ سازی دستگاه و اپراتور دستگاه باید قابلیت کنترل سرعت را داشته باشد.
 • منبع تغدیه مورد نیاز دستگاه باید متناسب با نیاز شما انتخاب گردد. سرعت شمشادزن به موتور آن بستگی دارد.
 • وزن دستگاه باید مناسب باشد هر چقدر دستگاه سنگین تر باشد کار با آن مشکل تر و خسته کننده تر است.
 • دسته جانبی برای افزایش سرعت و بهبود عملکرد کاربران مورد استفاده قرار می گیرند.
 • یکی از امکانات جانبی ماشین هرس کن، قابلیت ضد لرزش آن است. این قابلیت تا حدودی خستگی را از کاربر می گیرد.
 • فاصله ی بین دندانه ها از نکاتی مهم می باشد که باید به آن توجه نمایید. 
نکات ایمنی در مورد شمشاد زن ها
 1. ابتدا دفترچه راهنما را مطالعه نماید و از نکات مهم در حین کار با دستگاه مطلع گردید.
 2. قبل از کار با دستگاه آن را بررسی و چک کنید.
 3. روی نردبان از دستگاه استفاده نکنید.
 4. موقع کار با دستگاه عقب عقب راه نروید.
 5. از کار با شمشادزن موتوری بنزینی در محیط های سرپوشیده به علت تولید گاز مونوکسید کربن خودداری کنید. در صورت استفاده از تهویه محیط اطمینان حاصل نمایید.
 6. قبل از انجام سرویس دستگاه یا پر کردن سوخت، دستگاه را خاموش کنید. مخزن سوخت را به صورت سرریز پر نکنید.
 7. عدم نشتی مخزن سوخت را بررسی کنید.
 8. در مجاورت آتش یا جرقه از سوخت گیری جدا خودداری نمایید.
 9. قطرات سوختی که روی دستگاه ریخته شده را پیش از روشن کردن شمشادزن پاک کنید.
 10. در حالیکه موتور شمشادزن تازه خاموش شده و داغ است از سوخت گیری بپرهیزید.
 11. هنگام روشن کردن دستگاه آن را روی زمین قرار داده و سپس روشن کنید.
 12. به هنگام کار با شمشادزن برقی کابل را در مجاورت تیغه ها قرار ندهید.
 13. در صورت آسیب دیدن کابل برق شمشاد زن برقی، کابل آن را تعویض کنید.
 14. از شمشاد زن برقی زمانی که شمشاد ها خیس هستند یا بارندگی رخ داده، استفاده نکنید.
 15. به کودکان اجازه کار با دستگاه شمشادزن را ندهید.
 16. از انجام عملیات هرس شمشاد در زمانی که افراد به ویژه کودکان در نزدیکی شما هستند خودداری نمایید.
 17. لباس مناسب بپوشید. از پوشیدن لباسهای شل و زیورآلات که می توانند با بخشهای متحرک دستگاه درگیر شوند اجتناب کنید. استفاده از دستکش ضدبرش و کفش ضدلغزش و عینک ایمنی توصیه می شود.
 18. در زمان انبار کردن شمشادزن پوشش تیغه را در جای خود قرار دهید.
 19. نحوه خاموش کردن سریع شمشادزن در زمان اضطرار را بیاموزید.
 20. نسبت به اطراف محیط کارتان و خطرات احتمالی هوشیار باشید چرا که بر اثر صدای دستگاه شمشادزن ممکن است قادر به شنیدن صداهای اطراف نباشید.
 21. برای بررسی و عیب یابی دستگاه هرس کن ابتدا آن را خاموش کرده و از متوقف بودن تیغه ها اطمینان حاصل نمایید. سپس اقدام به بررسی کنید.
 22. در هنگام خستگی و خواب آلودگی از شمشادزن استفاده نکنید.
 23. عملیات هرس کردن را در شب انجام ندهید، برای هرس کردن باید نور و دید کافی داشته باشید.
  در هنگام کار با ماشین هرس کن هر دو دسته را محکم با دو دست بگیرید.
 24. هنکام گیر کردن شانه برش در بین شمشاد ها و توقف آن، ابتدا موتور را خاموش کنید و سپس اقدام به رفع مشکل نمایید.
 25. لازم به ذکر است که کار با دستگاه شمشادزن نیاز به مهارت دارد و برای افراد تازه کار و غیر متخصص خطرناک است. برای اولین بار استفاده از ماشین هرس کن ابتدا آموزش های لازم را ببینید.

نکات مهم قبل از استفاده از شمشادزن

همچنین لازم است نکات زیر پیش از شروع به کار با شمشادزن توجه فرمایید:

 • پیش از آغاز به کار، اطراف و ظاهر فضای سبز که باید مرتب شود، همچنین موانع موجود که ممکن است در سر راه قرار گیرند را به دقت بررسی و موانعی که قابل حذف است را از محیط کار دور کنید.
 • تا شعاع 15 متری مکانی که اپراتور با دستگاه شمشادزن در حال کار است منطقه پرخطر تلقی می گردد. در زمان کار به کسی اجازه ورود به این منطقه داده نشود.
 • از سفت بودن پیچ و مهره ها و اتصالات شمشادزن اطمینان حاصل کرده و بخش های مختلف دستگاه را به لحاظ شکستگی و خط افتادگی یا مشکلات دیگری که مانع انجام عملیات ایمن با شمشادزن شود بررسی نمایید. توجه داشته باشید بررسی سلامت تیغه های شمشادزن پیش از شروع به کار اهمیت زیادی دارد.
 • از تمیز بودن فیلتر هوای شمشادزن اطمینان حاصل کنید.
 • نشتی سوخت را بررسی نمایید.
 • هرگز از شمشادزن با تیغه های خمیده و تاب دار، ترک خورده، شکسته یا صدمه دیده استفاده نکنید.
 • تیغه ها را همیشه تیز نگه دارید و بپوشانید.
 • بستن پیچ های تیغه بایستی به نرمی و بدون ایجاد صداهای غیر طبیعی انجام شود.
راه اندازی شمشادزن
 • ابتدا هرس کن موتوری را بر روی زمین صاف قرار دهید و سپس اقدام به روشن کردن کنید.
 • دکمه خاموش روشن را در موقعیت استارت بگذارید.
 • پمپ تزریق سوخت را به صورت مداوم فشار دهید تا سوخت در بخش شفاف تیوپ دیده شود.
 • ساسات را در زمستان در حالت بسته تنظیم کنید و وقتی موتور گرم شد کاملا باز نمایید.
 • از عدم برخورد تیغه با موانع موجود در محیط کار اطمینان حاصل نمایید.
 • هندل را چند مرتبه به آرامی بکشید تا سوخت وارد سیلندر شود. توجه نمایید که طناب هندل بایستی به آرامی و به کمک دست کاربر به جای خود بازگردد در غیر این صورت ممکن است هندل آسیب ببیند.
 • بعد از روشن شدن دستگاه، ساسات را به آرامی به صورت کامل باز کنید.
 • برای 4 ساعت اول کار به آرامی با دستگاه کار کنید و از گاز در حد ماکسیمم استفاده نشود.

تعمیر و نگهداری شمشاد زن ها

 • بعد از کار با دستگاه، تیغه های شمشادزن را تمیز و خشک نمایید. سپس آن ها را با اسپری روغن کاری کنید.
 • شمشادزن را در محیط سر بسته نگهداری کنید.
 • اگر حتی یکی از تیغه ها ترک خورده و یا شکسته بود، آن را تعویض کنید.
 • تیغه های کند شده را با سوهان تیز کنید.
 • بعد از حدود 20 ساعت کار گیربکس را گریس کاری کنید و واشر جدید روی آن قرار دهید.
 • فیلتر هوا را مدام تمیز کرده و در صورت لزوم آن ها را تعویض کنید.
 • مخزن سوختی که پر شده را بیش از سه ماه نگهداری نکنید. در اینصورت سوخت داخل مخزن را خالی کنید.