شیرینگ پک به عنوان یکی از ابزارهایی می باشد، که در صنایع بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه از لحاظ اقتصادی ارزان و مقرون به صرفه می باشد. ممکن است، این سوال در ذهنتان به وجود بیاید، که دستگاه شیرینک پک چیست و چه کاربردی دارد؟، انواع آن کدام است؟ و استفاده از آن چه مزیت هایی دارد؟

در این بخش سعی کردیم، به تمام سوال های شما پاسخ دهیم، تا هنگام خرید دستگاه شیرینگ پک با مشکلی رو به رو نشوید.

تاریخچه دستگاه شیرینگ پک

همواره انسانها علاقمند به قراردادن وسایل خود نظیر لباس،غذا، پول، زیورآلات،  در یک مجموعه و در کنار هم بوده اند و شاید فلسفه ابداع “بغچه” به همین منظور بوده است؛ در چهار دهه اخیر با پیشرفت صنایع پتروشیمی و افزایش کارخانجات پلاستک سازی واحدهای تولیدی بر آن شدند تا محصولات خود را بصورت تکی یا مجموعه ای  توسط یک لایه فیلم پی وی سی،پلی اتیلن،پلی الفین،پلی پروپیلن و…توسط حرارت پوشش دهند که این فرایند توسط دستگاه شیرینگ صورت می پذیرد.

مکانیزم دستگاه شیرینگ پک

این روش بسته بندی شیرینگ پک به دلیل ارزان ، سریع و باکیفیت بودن و همچنین حمل ونقل امن تر بسیار مورد توجه و اقبال قرار گرفت.عملیات شرینک پک در صنعت توسط تونل حرارتی که در آن جریان هوای گرم جاری است صورت می پذیرد با توجه به نوع فیلم و ماهیت فیلم شیرینگ ، در اثر برخورد جریان هوای گرم به فیلم دور محصول ، فیلم شرینک دچار کشش شده و محصول را بصورت کاملا فشرده و بدون لق خوردن دربر میگیرد و باعث حفاظت محصول می گردد.

نایلون دستگاه شیرینگ پک

هر نوع فیلم شیرینگ خصوصیات مختص به خود دارد بطور مثال فیلم پلی اتیلن شیرینگ دارای شفافیت کمتر و استحکام بیشتر و فیلم پی وی سی  شفافیت و زیبایی بیشتر و استحکام کمتری دارد. امروزه در کلیه صنایع از صنعت غذایی تا کاشی و سرامیک و صنایع هواپیمایی از دستگاه بسته بندی شیرینگ استفاده می گردد.

دستگاه شیرینگ پک دوگانه سوز چیست؟

دستگاه شیرینگ پک برای ایجاد هوای گرم داخل تونل نیاز به فراهم کردن این انرژی از طریق برق (المنت های حرارتی) میباشد که این امر باعث مصرف شدید برق در دستگاه شیرینگ میباشد.شرکت اصفهان پک در سال 1385توانست دستگاه شیرینگ پک دو گانه سوز را با شماره 48481 در اداره کل ثبت شرکت ها و مالکیتهای صنعتی ثبت اختراع نماید.شیرینگ دوگانه سوز میتواند هوای گرم داخل تونل حرارتی را هم از طریق برق و هم از  طریق گاز و یا هرکدام به تنهایی و یا هردو با هم را فراهم نماید .اصفهان پک کم مصرف ترین دستگاه شیرینگ دو گانه سوز را با تولیدی انبوه وارد بازار نمود

5 نکنته مهم در انتخاب دستگاه شیرینگ پک :

1- محصولی که میخواهیم شیرینگ کنیم چه ابعاد و اندازه و چه وزنی دارد؟

2- چه سرعت بسته بندی برای محصول در نظر گرفته ایم  مثلا در یک شیفت کاری از دستگاه شیرینگ استفاده میکنیم و و یا 3 شیفت کاری داریم و در این شیفت های کاری چقدر محصول باید تولید شود و درنهایت نیاز داریم چند محصول در دقیقه شیرینگ پک شود؟

3-آیا خط تولید ما پیوسته است  و بصورت پشت سر هم باید بسته بندی شود و امکان دپو وجود ندارد ویا محصولات ابتدا تولید میشوند (دپو محصول) و در نهایت شیرینگ پک (بسته بندی) میشوند؟

4-چیدمان و محدودیت های فضای ما (خط تولید) چگونه است ؟ 

5-شاید الزام خاصی برای بسته بندی محصول شما وجود داشته باشد که آن را خاص نماید مثلا حساسیت به حرارت و یا انتقال محصول به دستگاه شیرینگ با محدودیت هایی مواجه باشد.

در نهایت با در نظر گرفتن موارد فوق میتوان بهترین انتخاب دستگاه شیرینگ را انجام داد . البته موارد ذکر شده برای انتخاب مناسب دستگاه شیرینگ لازم است ولی کافی نیست در ادامه به موارد بیشتر اشاره خواهیم کرد .

2-قسمت تونل حرارتی دستگاه شیرینگ پک :

تونل دستگاه شیرینگ عملیات اصلی شیرینگ را انجام میدهد و از مهمترین قسمت های دستگاه میباشد تونل حرارتی به وسیله برق و یا گاز و یا هر دو (دوگانه سوز) گرم میشود و دمای آن به 180 تا 200 درجه سانتیگراد میرسد . 4 مورد مهم در مورد تونل حرارتی که باید در هنگام خرید دستگاه شیرینگ به آن توجه نمایید:

– نوع گرمایش برای تونل های بیشتر از عرض 60 سانتیمتر حتما گازی باشد . بدلیل مصرف برق زیاد چنین دستگاه هایی هوشمندانه تر است از دستگاه های شیرینگ گاز سوز استفاده شود .

– دستگاه شیرینگ دوگانه سوز باشد (برق و گاز) بدلیل افت فشار گاز در زمستان ها حتما سیستم جایگزین گاز داشته باشد.

– المنت های برقی تونل شیرینگ قابلیت تعویض از بیرون تونل را داشته باشد.تا در هنگام کارکرد دستگاه بتوان المنت ها ی دستگاه شیرینگ را در حالتی که دستگاه روشن است تعویض نمود اگر این قابلیت در دستگاه وجود نداشته باشد در هنگام تعویض میبایست دستگاه ر خاموش کرد و منتظر سرد شدن آن باشیم که شاید برای بسیاری از خطوط تولید بسیار هزینه بر باشد.

– کوره گاز سوز 2 جداره باشد و حتما از جنس استیل نسوز 309 آفریقای جنوبی باشد. در غیر اینصورت شاید کوره تونل شیرینگ گازی بیشتر از 6 ماه کار نکند و هزینه های اضافی زیادی برای شما ایجاد نماید.

– در ساخت دستگاه از المنت هایی استفاده شود که در بازار موجود باشد و شرکت سازنده دستگاه شیرینگ بصورت تخصصی آن را نساخته باشد تا در هنگام خرید لوازم یدکی دچار اجبار جهت تامین توسط یک تامین کننده نشوید.

– فن های تونل شیرینگ حتما از نوع حلزونی و معکوس طراحی شده باشند تا یکنواختی حرارت در تونل اتفاق افتد و محصول شیرینگ شده یکنواخت و شکیل بسته بندی شود.

– استفاده از مشعل های استاندارد گاز سوز با مصرف حداقلی مانند مشعل های ایران رادیاتور و یا مشعل های اروپایی

دستگاه شیرینگ پک روشی برای بسته بندی محصولات مختلف می باشد، که با استفاده از یک نوع نایلون شفاف انجام می شود، تا بعد از بسته بندی بتوانید به راحتی محصولات داخل بسته بندی را ببینید. دستگاه شیرینگ مانند استرچ پالت در کارخانه های تولید مواد بهداشتی، مایعات و نوشیدنی ها، مواد غذایی بیشترین موارد استفاده را دارند. نحوه ی کار دستگاه شرینک به این صورت می باشد، که ابتدا محصول مد نظر شما وارد شیرینگ شده، و بعد از این که با استفاده از یک روکش پلاستیکی نازک بسته بندی شد، از دستگاه شیرینک پک خارج می شود.

دستگاه شرینک پک شامل تیغه دوخت و برش، نوار نقاله و کوره گرمایی می باشد. ممکن است، در برخی از مدل های شیرینگ پک رستورانی و یا دیگر مدل ها تیغه ی دوخت وجود نداشته باشد. دستگاه شرینگ پک از یک نوع پلاستیک از جنس پلی وینیلیدین کلرید، پلی الفین برای بسته بندی محصولات مختلف استفاده می کنند، که به آن نایلون (فیلم شرینک) گفته می شود. این مواد در درجه شفافیت، ضخامت و اندازه های مختلف برای استفاده در بسته بندی محصولات تولید می شوند. کاربرد دستگاه شیرینگ پک برای انجام شدن اهداف زیر انجام می شود.

اولین مورد این است، با شیرینگ پک کردن محصولات از ورود نم، رطوبت، گرد و خاک به داخل محصولات جلوگیری می شود. هم چنین با توجه به این که شیرینگ پک بسته بندی شفاف است، از روی آن محصولات به خوبی در معرض دید قرار می گیرند. با بسته بندی کردن محصولات آن ها در کنار هم قرار می گیرند، و به راحتی می توانید آن ها را جا به جا کنید. برای رعایت کردن تمام نکات بهداشتی از این بسته بندی برای بسته بندی کردن لوازم بهداشتی، شوینده ها و مواد خوراکی از شیرینگ پک استفاده می شود.

قیمت شیرینگ پک

نحوه کارکرد شیرینگ پک

ابتدا باید محصول را در شیرینگ پک به کمک نوار نقاله به درون دستگاه شیرینگ منتقل کنید. مقداری از قشای نازک از متریال پلاستیک داخل شیرینگ گذاشته می شود. محصول از داخل محفظه عبور داده می شود، که به آن کوره می گویند. در این قسمت حرارت کمی به فیلم داده می شود، تا نرم شود. حرارتی که قرار است، به فیلم داده شود، در بیشتر مدل ها قابل تنظیم می باشد. در مرحله ی انتهایی هم مجدداً از کوره استفاده می شود. در این مرحله برای خنک کردن از آن استفاده می شود، تا لایه منقبض و خشک شود، و دور محصول را بگیرد. در آخر خواهید دید، که محصول به طور کامل با روکش پلاستیکی پوشانده و بسته بندی می شود.

فیلم شیرینگ به دور بسته پیچیده می شود، و دو سر آن روی هم می افتد. بنابراین در زمان عبور از کوره در زیر بسته به هم می چسبند. نام این دستگاه اور لپ است، که سرعت زیادی دارد، و قادر است، حدود 20 بسته را در هر دقیقه بسته بندی کند. و به طور معمول شرکت های تولیدکننده آب معدنی و نوشابه به دلیل تولید بالا از این مدل استفاده می کنند.

انواع دستگاه شیرینگ پک

 • شیرینگ پک تونلی

با توجه به این که شیرینگ پک تونلی فک دوخت ندارند، نسبت به شیرینگ کابینی سرعت بیشتری دارد. ساختار شیرینک پک تونلی به این صورت می باشد، که دارای باد گرم و چرخه ای، کنترل دمای هوشمند می باشد، و قابلیت تنظیم در جریان های متفاوت AC است. در این دستگاه دو مدل نوار نقاله وجود دارد. یکی از نوارها از جنس تسمه تفلون و دیگری از نوع غلتکی می باشد. مواد مصرفی این محصول POF و PVC می باشد.

کاربرد دستگاه شیرینگ تونلی

از دستگاه شیرینگ تونلی شیرزاد جهت بسته بندی و یا شیرینگ بخش بیرونی محصولات مختلفی از قبیل محصولات غذایی، مواد دارویی، دیسک ها، سخت افزارها، محصولات سرامیکی، کتاب ها، اسباب بازی ها و… استفاده می شود. هم چنین در رستوران ها، سوپر مارکت ها، کارخانه های مواد غذایی ای و… هم مورد استفاده قرار می گیرند. به طور کلی شما می توانید برای جابجایی راحت تر و سریع تر محصولات خود از دستگاه شیرینگ استفاده کنید.

 • شیرینگ پک کابینی

شیرینگ کابینی کاربرد گسترده ای در صنایع غذایی (رستوران ها و هتل ها)، مصارف کارگاهی و خانگی دارند. عملیات دوخت و بسته بندی توسط این در یک مرحله انجام می شود، و برای همه نوع فیلم های شیرینگ از قبیل PVC ،PO ،PP و… مناسب می باشد. درپوش شفاف این دستگاه باعث می شود، که همه ی مراحل دوخت، برش و بسته بندی قابل مشاهده باشد. برخی از مدل های این دستگاه به صورت خودکار محصولات بسته بندی شده را به بیرون انتقال می دهد.

کاربرد دستگاه شیرینگ کابینی

جهت بسته بندی بخش خارجی محصولات مختلف اعم از محصولات دارویی، دیسک ها، محصولات غذایی، نوشیدنی ها، سخت افزارها، محصولات آرایشی و بهداشتی، کتاب ها، اسباب بازی ها و محصولات الکتریکی و… از این دستگاه استفاده می شود.

 • دستگاه شیرینگ پک پلی اتیلن

در شیرینگ پلی اتیلن از نایلون شیرینگ که مقاومت بسیار زیادی دارد، استفاده می شود. از این دستگاه می توانید برای بسته بندی وسایلی مانند بطری های آب معدنی و نوشابه خانواده استفاده کنید.

 • دستگاه شیرینگ پک اتوماتیک

شیرینگ پک در دو مدل اتوماتیک و نیمه اتوماتیک طراحی و برای فروش به بازار عرضه می شوند. یکی از اصلی ترین تفاوت های موجود بین این دو مدل مربوط به سرعت بسته بندی آن ها می باشد. شیرینگ پک نیمه اتومات با سرعت 150 تا 180 بسته در ساعت و دستگاه اتوماتیک با سرعت 450 تا 600 بسته در ساعت را کار می کنند. در برخی از موارد دستگاه ها را بسته به سوخت کوره که در واقع روش گرم شدن کوره است، تقسیم بندی می کنند. در این صورت این دستگاه ها به برقی، گازوئیلی، گازسوز و تلفیق گاز و برق که به آن شیرینگ پک دوگانه سوز گفته می شود، دسته بندی می شوند. با توجه به اندازه کوره دستگاه شیرینگ پک قابلیت بسته بندی انواع متنوعی از محصولات را دارد.

کاربرد دستگاه شیرینگ نیمه اتوماتیک

این مدل قابلیت بسته بندی محصولات کفی دار و یا بدون کفی را دارد، از آن برای بسته بندی قوطی های بزرگ گالن و کلاً محصولاتی که چندین محصول بزرگ می خواهند در یک مجموعه واحد بسته بندی شود، مورد استفاده قرار می گیرند. این دستگاه شیرینگ پک به شکل نیمه اتوماتیک کار می کند، و نسبت به دستگاه پدالی اپراتوری راحت تری دارد، و بسته بندی آن نیز منظم تر و تمیزتر می باشد.

 • دستگاه لیبل زن

از دستگاه لیبل شرینک جهت لیبل گذاری بر روی شیشه مربا، بطری آب معدنی و… استفاده می شود. دستگاه لیبل زن صنعتی در دو نوع اتوماتیک و نیمه اتوماتیک وجود دارد، و شما می توانید با بودجه ی در نظر گرفته شده برای خرید یکی از مدل ها را انتخاب کنید. هم چنین می توانید آرم یا نام شرکت خود را بر روی نایلون آن حک کنید.

 • شیرینگ پک دستی

دستگاه شیرینگ پک دستی با استفاده از گرما فیلم شیرینگ را در اطراف محصول جمع می کند. شیرینگ پک دستیدر مدل های مختلفی اعم از دستگاه شیرینگ دستی، دستگاه شیرینگ اتوماتیک، دستگاه شیرینگ تونل، دستگاه شیرینگ گازسوز، دستگاه شیرینگ پالت و… طراحی و تولید می شود، و که با توجه به نیاز کارخانه ها و تولیدی های متفاوت برای بسته بندی در صنایع غذایی، بسته بندی در صنایع لبنی، بسته بندی کاشی و سرامیک و… مورد استفاده قرار می گیرند.

دستگاه های شیرینگ پک دستی در اکثر موارد در تولید و در محل های کار با تیراژ کم محصول مورد استفاده قرار می گیرند. یک دستگاه شیرینگ دستی ارزان که از آن برای شیرینگ کردن استفاده می شود، نیز در نظر بگیرید، این دستگاه معمولاً برای بسته های کوچک و به تعداد کم استفاده می شود.

 • شیرینگ پک بطری

دستگاه شیرینگ پت مناسب برای شرینک نمودن جعبه ها و بسته های کالا مورد استفاده قرار می گیرد. جعبه روی میز ورودی این دستگاه قرار داده می شود، و با فشار دادن دستگاه مربوطه فیلم دور بسته دوخت می شود. بعد از آن اپراتور بسته را داخل تونل قرار می دهد، و بسته داخل تونل بر اثر حرارت شیرینک می شود. از این دستگاه برای بسته بندی انواع کارتن، بسته بندی نوشابه و آب معدنی، قوطی رنگ، گالن و محصولات بهداشتی و… استفاده می شود.

مزایای استفاده از بسته بندی شیرینگ پک

 • قیمت ارزان و اقتصادی

شیرینگ پک بسته بندی ماده ای مقرون به صرفه و اقتصادی نسبت به دیگر گزینه های موجود در بازار می باشد. استفاده از این دستگاه باعث می شود، تا استفاده از فضا را به حداقل برسد. هم چنین محصولات شما را بدون استفاده از مواد بسته بندی حجیم در کنار هم قرار می دهد. همین موضوع باعث می شود، تا در هزینه نگهداری و حمل و نقل صرفه جویی شود.

 • برند سازی

شما می توانید رنگ ها، تصاویر، کلمات و آرم ها را بر روی لفاف شرینگ پک درج کنید، و با انجام این کار بتوانید برند شرکت خود اختصاصی کنید. هم چنین می توانید محصولات و خدمات خود را تبلیغ کنید، چون که محصولی را در پلاستیک بسته بندی نمی کنید، بلکه آن را در برند خود می پیچید.

 • استفاده آسان

می‌ توانید محصولات خود را در هر اندازه ای استفاده کنید. قابلیت پوشش و بسته تمام محصولات (سیم های کوچک، آب نبات، و قطعات سخت افزاری گرفته تا قایق ها و تریلرهای باری) را دارند.

 • محافظت و نگهداری

لفاف های شیرینگ اعمال شده با حرارت، مهر و موم محکمی را به دور محصول ایجاد می کنند. انجام این کار باعث می شود، تا از محصولات مد نظر شما محافظت کند. هم چنین در برابر عوامل محیطی مختلف اعم از خاک، گرد و غبار یا رطوبت آسیب پذیر نیست.

 • دوام

این نوع از بسته بندی بسیار بادوام و محکم می باشد. سوراخ کردن یا پاره کردن آن به قدرت زیادی نیاز دارد