جوجه گردان مرغ بریان بخش جدایی ناپذیر آشپزخانه‌های صنعتی است. به دلیل محبوبیت غذای خوشمزه و لذیذی همچون مرغ بریان صاحبان رستوران‌ها و مغازه‌های فست فود آشپزخانه‌های خود را به این دستگاه پرکاربرد مجهز کرده‌اند. دو نوع دستگاه مرغ بریان خانگی و صنعتی در بازار موجود است که با کارکردهای متفاوتی به فروش می‌رسند..تفاوت عمده‌ی این دو نوع دستگاه در ابعاد و اندازه، تعداد سیخ‌ها، جنس بدنه‌ی دستگاه، نوع شعله و ورق به کار رفته در آنها است. با ما باشید تا انواع دستگاه جوجه گردان مرغ بریان را به شما معرفی کنیم.

همانگونه که در سایتهای معتبر در سراسر جهان مانند webstaurantstore.com, restaurantsupply.com, negintabkh.com و catering-appliance.com b ذکر شده است، دستگاه جوجه گردان مرغ بریان همراه با سرخ کن صنعتی و شوتینگ سیب زمینی عرضه می گردد.

انواع دستگاه مرغ بریان خانگی و صنعتی

همانطور که ذکر کردیم در یک دسته بندی کلی می‌توان دستگاه جوجه گردان مرغ بریان را به دو نوع خانگی و صنعتی تقسیم بندی کرد. در ادامه هرکدام از این دو نوع دستگاه را بررسی کرده‌ایم.

دستگاه جوجه گردان مرغ بریان خانگی

مشخصه‌ی اصلی جوجه گردان مرغ خانگی کوچک بودن ابعاد و اندازه‌ی آنها نسبت به دستگاه‌های صنعتی است. در واقع این دستگاه‌ها ظرفیت کمتری نسبت به دستگاه‌های صنعتی دارند و در هر بار استفاده تعداد کمی مرغ را بریان می‌کنند.

اجزای دستگاه جوجه گردان خانگی

به‌طور کلی جوجه گردا‌ن های خانگی ساختار و عملکردی شبیه به هم دارند. این دستگاه‌ها دارای سیخ، شعله، سینی و چراغ‌ هستند. برای بخش خارجی جوجه گردان خانگی از متریالی همچون ورق و پروفیل استفاده شده است. ضخامت این ورق‌ها یک تا دو میلی‌متر است و با آرگون به یکدیگر متصل می‌شوند. در ادامه اجزای این دستگاه و کاربردهای آن را بیان کرده‌ایم:

  • سینی: در تمام دستگاه‌های جوجه گردان مرغ بریان یک سینی جهت جلوگیری از ریختن روغن و ضایعات مرغ به کف دستگاه تعبیه شده است. این سینی غالباً از جنس گالوانیزه یا استنلس است.
  • سیخ: سیخ‌ها بخش اصلی جوجه گردان هستند و وظیفه‌ی نگهداری مرغ‌ها را برعهده دارند. انواع دستگاه جوجه گردان مرغ بریان تک سیخ، سه سیخ و پنج سیخ در بازار موجود هستند. بنابراین شما میتوانید بسته به نیازتان مورد مناسب را تهیه نمایید.
  • شعله: شعله‌ها به منظور بریان کردن مرغ‌ها در دستگاه قرار داده می‌شوند. برخی از دستگاه‌های جوجه گردان مرغ بریان با گاز شهری کار می‌کنند؛ برخی نیز با گاز کپسولی.
  • چراغ‌ها: تمام دستگاه‌های جوجه گردان دارای چراغ‌هایی در داخل و بیرون دستگاه هستند. این چراغ‌ها داخل دستگاه را روشن می‌کنند و ما می‌توانیم درجه‌ی سوخاری شدن مرغ را ببینیم.

همچنین بدنه‌ی دستگاه جوجه گردان مرغ بریان از متریال مقاوم، ضد ضربه و قابل شستشو ساخته شده است. در قسمت جلویی تمامی این دستگاه‌ها شیشه‌ی مقاوم در برابر حرارت قرار دارد.

قیمت دستگاه جوجه گردان خانگی مرغ بریان

در بازار شاهد تعداد زیادی دستگاه جوجه گردان مرغ بریانی خانگی هستیم که در اندازه‌های گوناگون و با ظرفیت متنوع به فروش می‌رسند. قیمت دستگاه جوجه گردان به سایز و ظرفیت آن، برند و تعداد محصولی که خریداری می‌کنید بستگی دارد.

دستگاه جوجه گردان صنعتی

نوع دیگری از دستگاه جوجه گردان مرغ بریان وجود دارد که می‌توان حجم بالایی از مرغ را با آن بریان یا سوخاری کرد. این دستگاه که جوجه گردان مرغ بریان صنعتی نام دارد مخصوص رستوران‌های بزرگ، آشپزخانه‌های صنعتی و مغازه‌های فست فودی است.

کارایی جوجه گردان صنعتی مشابه فر‌های صنعتی است. اما دستگاه‌های جوجه گردان نسبت به فر‌های صنتعتی ظرفیت بیشتری دارند. در واقع با استفاده از این دستگاه‌ها می‌توان در زمان کمتری تعداد بیشتری مرغ را آماده کرده و بدین صورت در زمان و انرژی صرفه‌جویی خواهد شد.

انواع جوجه گردان بر اساس نیاز مشتری و ظرفیت طبخ غذا تولید می‌شود. این دستگاه‌ها از تک سیخ تا دوازده سیخ در بازار موجود هستند. جوجه‌گردان‌های صنعتی معمولا تعداد سیخ‌های بیشتری دارند و هر سیخ به‌طور همزمان می‌تواند چند مرغ را نگهدارد.

اجزای دستگاه جوجه گردان صنعتی مرغ بریانی

دستگاه‌های جوجه گردان صنعتی دارای ساختاری شبیه به هم هستند و تفاوت عمده‌ی آنها در تعداد و اندازه‌ی سیخ‌ها است. به‌طور کلی این دستگاه‌ها دارای سینی کف زیر سیخ‌ها، چرخ‌های قابل ریگلاژ جهت حمل وجابه‌جایی آسان، شیشه‌های ۶ الی ۱۰ متری مقاوم در برابر حرارت، لامپ‌های بیرونی و داخلی جهت روشن کردن فضای دستگاه و شعله جهت بریان کردن مرغ‌ها هستند.

بهترین دستگاه جوجه گردان

دستگاه‌ جوجه گردان مرغ بریان چه صنعتی و چه خانگی، در دسته‌ی وسایل پرخطر آشپزخانه قرار دارد. بنابراین باید دارای گواهی استاندارد و نشان ملی استاندارد ایران باشد. همچنین حتی بهترین دستگاه جوجه گردان نیز ممکن است با خرابی مواجه شود و نیاز به تعمیر داشته باشید. بنابراین برخورداری از گارانتی و خدمات پس از فروش یکی از ویژگی‌های بهترین دستگاه جوجه گردان‌ خانگی و صنعتی به شمار می‌رود.

نکته‌ی دیگری که در مورد جوجه گردان‌های مرغ بریان وجود دارد، متریال مورد استفاده در ساخت بدنه‌ و قسمت‌های مختلف آن است. این دستگاه همیشه در معرض حرارت قرار دارد بنابراین بدنه و شیشه به کار رفته در آن باید علاوه بر ضد ضربه بودن در برابر حرارت نیز مقاوم باشد.