هندوها از حدود سه هزار سال پیش کره رو در جشن های مذهبی به یکی از خدایان به نام کریشنا Krishna پیشکش می کردن.

بعد از اون در انجیل، نام کره به عنوان یکی از غذاهای سرو شده در مهمانی حضرت ابراهیم ذکر شده و منبع بعدی هم متعلق به رومی های باستانه اون ها برای چرب کردن پوست و به عنوان دارو از کره استفاده می کردن.

کره بسته به موقعیت جغرافیایی از شیر انواع دام و با ابزارهای مختلف گرفته می شد. موثرترین و بهترین وسیله تولید کره، مشک هایی از پوست بُز بود که اولین بار توسط مردمان سرزمین سوریه ساخته شده و به مرور زمان به فرهنگ اغلب کشورها راه پیدا کرد.

گرفتن کره در مَشک، بسیار آسون تر از بقیه ابزار بود و عمر شیر و کره در اون بیشتر می شد.

کره از 80 تا 85 درصد چربی و دو درصد شیر داره و باقی اون رو آب تشکیل می ده و وجود رطوبت در کره، عمر اون رو از باقی چربی ها مثل روغن کمتر می کنه.

آب موجود در کره، در مقابل حرارت فِر، تبخیر می شه و به پف کردن و ور اومدن کمک می کنه، از طرفی در نگهداشتن رطوبت موجود در محصولات قنادی هم بسیار موثره.

کره ای برای استفاده در قنادی مناسبه که وقتی در دمای محیط برش زده شه، سطح رویی و داخل کره همرنگ باشه، اگر سطح رویی تیره تره یعنی کره اکسیده شده و سالم نیست.

کره حین برش زدن نباید شکننده باشه و بافت داخلیش باید متراکم و بدون حباب باشه.

عمر کره در یخچال سه ماه و در فریزر شش ماهه. کره رو همیشه در همان فویلی که کارخونه اون رو توش پیچیده نگهداری کنید و در خنک ترین قسمت یخچال، به دور از مواد بودار قرار بدید.

کره یکی از مهم ترین محصولات لبنی بوده و نقش مهمی در سفره غذایی ما دارد. این فرآورده لبنی منبع مهمی برای تامین چربی مورد نیاز بدن، ویتامین A و مس می باشد. امروزه کره های پاستوریزه، مانند بسیاری از محصولات دیگر به صورت انبوه، توسط خطوط تولید تامین می گردد. بعضا مشاهده می شود که برخی تولید کنندگان محصولات لبنی، برای تامین نیاز بازار از روش های غیر ارگانیک استفاده می کنند تا خیلی سریع تر محصول مورد نظر را تولید کنند. ولی این روش ها می تواند برای سلامتی افراد مضر باشد.

شما با استفاده از دستگاه کره گیر می توانید، کره و دوغ را به صورت کاملا ارگانیک و سنتی، تولید کرده و همان طعم قدیمی کره را دوباره زیر زبانتان حس کنید. برای تولید کره با استفاده از این دستگاه ها، کافییست که ماست پر چرب، آب و یخ را درون دستگاه ریخته و آن را روشن کنید. با راه اندازی الکتروموتور، همزن دستگاه شروع به چرخش کرده و با تولید نیروی گریز از مرکز، سلول های چربی از بخش رقیق تر ماست جدا شده و کره مورد نظر تشکیل می شود.

فواید کره ارگانیک برای سلامتی انسان

کره حاوی ویتامین های A، D، E و K و بسیاری از مواد معدنی از جمله: منگنز، کروم، ید، روی، مس و سلنیوم می باشد.مواد معدنی ذکر شده، آنتی اکسیدان های قوی هستند که به مقابله با رادیکال های آزاد خطرناک کمک می کنند. این مواد معدنی و ویتامین ها از جمله مواد ضروری و مورد نیاز بدن انسان بالغ است. علاوه بر تامین ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن، این محصول لبنی پر ارزش، برای حفظ دمای بدن و همین طور محافظت از ارگان های داخلی بسیار مفید می باشد. کره قابلیت سیر کنندگی بالایی داشته و در مدت طولانی انرژی مورد نیاز بدن را تامین می کند. با توجه به موارد ذکر شده، اهمیت و ضرورت این فرآورده لبنی برای بدن کاملا آشکار می شود. لذا به تمامی افراد در سنین مختلف، استفاده به اندازه از این ماده پر ارزش توصیه می شود.

نحوه گرفتن کره از شیر

شاید تا به حال به این نکته توجه نکرده باشید که عملیات کره گیری از شیر امکان پذیر نمی باشد. عملیات کره گیری از خامه یا ماست پر چرب صورت می گیرد. ابتدا باید خامه را با استفاده از دستگاه خامه گیر یا به روش های مختلف تولید نمایید. سپس با  استفاده از دستگاه های کره گیری، چربی موجود در خامه یا ماست جدا می شود. در انتها مطمئن شوید که به هیچ عنوان دوغ داخل کره نمانده باشد و عملیات آب گیری به صورت کامل انجام شود. با باقی ماندن کوچکترین مقدار دوغ داخل کره، احتمال خراب و فاسد شدن کره بالا می رود.

کره گیر برقی چیست؟

کره گیر یا مشک برقی دستگاهی است که وظیفه دارد چربی را از ماست پر چرب جدا نموده و به عنوان کره به کاربر خود تحویل دهد. این دستگاه ها همزمان با تفکیک کره از ماست پرچرب، بخش رقیق ماست یا دوغ را نیز جدا می کند. دوغ و کره تولیدی توسط کره گیر ها کاملا ارگانیک بوده و برای تولید آنها نیازی به افزودن هیچگونه افزودی مجاز و غیر مجاز نمی باشد. از آنجایی که دوغ تولید شده توسط این دستگاه در هنگام فرآیند کره گیری از   ماست بدست می آید؛ لذا درصد چربی موجود در این ماده غذایی بسیار پایین و حتی نزدیک به صفر می باشد.

کارکرد کره گیر های تولیدی تماما اتوماتیک بوده و با استفاده از انرژی الکتریکی، عملیات کره گیری را انجام می دهند. در نتیجه تمامی عملیات به صورت خودکار صورت گرفته و نیازی به نیروی انسانی گسترده برای انجام این کار نخواهید داشت. حجم کره تولید شده با توجه به ظرفیت دستگاه، توان و سرعت میکسر و درصد چربی موجود در ماست متفاوت می باشد. در آخر باید گفت که می توان با استفاده از تایمر تعبیه شده در دستگاه، زمان عملیات کره گیری را توسط کاربر تنظیم نمود.

نحوه کره گیری با دستگاه

برای انجام این کار تنها کافیت حجم معینی از ماست پر چرب (به هیچ عنوان از ماست پاستوریزه استفاده نشود) را به همراه مقداری یخ، درون مخزن کره گیر بریزید. یخ را به منظور پایین آوردن دمای ماست و شکستن راحت تر مولکول های چربی درون کره گیر می ریزیم. چرا که با سرد و سفت تر شدن مولکول های چربی، خرد و شکستن سریعتر و بهتر صورت می گیرد. سپس دستگاه را راه اندازی نموده و اجازه دهید تا چربی ماست کاملا از آن جدا شود.

در این مرحله با توجه به دستی یا برقی بودن دستگاه، نحوه عملکرد آن متفاوت خواهد بود. در صورت برقی بودن کره گیر ، دستگاه را با اتصال به برق شهری راه اندازی نمایید. بدین ترتیب با قرار گیری موتور دستگاه بر روی دور تند، چربی موجود در ماست را به خوبی جدا می کند. با گذشت زمان، چربی جمع شده در اطراف کره گیر خانگی زرد رنگ شده و با گذشت زمان کره به صورت کامل از ماست جدا شده و بخش رقیق تر و بدون چربی به صورت دوغ، قابل برداشت می باشد.

انواع دستگاه های کره گیر

این دستگاه با توجه به محل قرار گیری الکتروموتور و نحوه عملکرد دستگاه، دارای انواع مختلفی می باشد. در ادامه مقاله می خواهیم به شرح این دستگاه و نحوه عملکرد آنها بپردازیم.

کره گیرهای برقی

همانگونه که از نام این دستگاه پیداست، این نوع کره گیر با استفاده از برق تک فاز یا دو فاز، انرژی مکانیکی مورد نیاز برای گردش میل لنگ را فراهم می کند. لذا کارکرد آن کاملا اتوماتیک بوده و با اتصال دستگاه به برق و تنها با زدن یک دکمه، پره موجود در مشک برقی به چرخش در آمده و کره مورد نیاز را تولید می نماید. با گذشت مدتی (۴۵ دقیقه تا ۱ ساعت) دستگاه را خاموش نموده و کره تولید شده را جمع آوری می کنید. برای شستشو دستگاه می تئانید مقداری آب گرم درون مخزن دستگاه ریخته و کره گیر را راه اندازی کنید. بدین ترتیب آب در تمامی نقاط دستگاه به گردش در آمده و چربی باقی مانده بر روی جداره داخلی مخزن دستگاه کره گیر را پاک می کند.

کره گیر دستی

کارکرد این دستگاه کاملا مشابه با مدل های برقی می باشد، با این تفاوت که تمامی عملیات گردش پره باید توسط کاربر و به صورت دستی انجام شود. به این صورت که کاربر با گرداندن اهرم تعبیه شده بر روی این نوع کره گیر، نیروی گریز از مرکز مورد نیاز را ایجاد می کند. در نهایت همزن دستگاه شروع به گردش کرده و چربی ماست را می گیرد. استفاده از این دستگاه به مراتب سخت تر از دستگاه های برقی می باشد چرا که برای راه اندازی آن به نیروی انسانی نیاز دارید.

کره گیر برقی بالا زن و پایین زن

این مدل از کره گیرها موتور بالا زن دارند. به عبارت دیگر موتور در بالای دستگاه قرار دارد. هیچ گونه تفاوتی در کارکرد این محصول با دیگر کره گیر ها وجود ندارد. لذا هیچ نگرانی بابت کارکرد دستگاه نداشته باشید. موتور به کار رفته در کره گیرهای پایین زن، در پایین دستگاه قرار دارد و شباهت و کارایی مشابه با کره گیر های بالا زن دارد. تنها تفاوت این دو دستگاه با هم، محل قرار گیری الکتروموتور می باشد. این دستگاه ها با استفاده از نیروی گریز از مرکز، کره را از ماست می گیرند. لازم است بدانید که با افزایش دور موتور دستگاه، می توانید عملیات کره گیری از خامه را نیز انجام دهید.

جنس بدنه کره گیر برقی آلپ

کره گیر  تولید داخل بوده و جنس بدنه آنها از نوع استیل می باشد. چون استیل یک فلز مقاوم بوده و در تماس با رطوبت و هوا زنگ نمی زند. موتور به کار رفته در این دستگاه ها ساخت تبریز بوده و قدرت و کیفیت بسیار بالایی دارد. همچنین پره ای که به موتور متصل می شود از جنس PVC بوده و به هیچ عنوان حین انجام کار نمی شکند.

نحوه کار دستگاه

روش کار و تولید کره و دوغ توسط کره گیر یا مشک برقی بسیار ساده بوده و نیازی به نیروی انسانی ندارد. فقط کافیست دستگاه را به برق وصل کرده و ماست را به مقدار مورد نظر داخل مخزن بریزید. همچنین مقداری آب یا یخ به ماست اضافه کنید. سپس با فشردن کلید موجود در روی دستگاه، کره گیر به صورت خودکار و اتوماتیک چربی را از ماست جدا می کند. در نهایت کره در بالا قرار گرفته و دوغ در پایین کره جمع می شود. شیرهای خروجی بر روی کره گیر  تعبیه شده اند تا تخلیه دوغ تولید شده خیلی راحت تر صورت گیرد. ضمنا می توان بعد از اتمام کار، دوغ را با استفاده از شیلنگ مخصوص به ظرف مربوطه انتقال دهید.

ظرفیت و کارایی کره گیر

کره گیر در ظرفیت های متفاوت تولید و روانه بازار می شوند. این ظرفیت ها و به دو گروه صنعتی و خانگی تقسیم بندی می شود که نوع صنعتی این گونه از کره گیرها بسیار قدرتمند بوده و ظرفیت گنجایش ماست بالایی دارند. همچنین به دلیل ظرفیت بالا، ابعاد این مدل از کره گیرها بزرگ تر می باشد. ابعاد به کار رفته در کره گیرها به ظرفیت آنها بستگی دارد. به این صورت که هر چقدر میزان ظرفیت دستگاه ها بالاتر باشد، مسلما ابعاد و اندازه کره گیرها نیز بزرگ تر می شود. در ادامه مقاله، کره گیرها را از نظر ظرفیت و کارایی بررسی خواهیم کرد.

کره گیرهای خانگی

دستگاه های کره گیر خانگی در ظرفیت های ۷، ۱۳ و ۲۰ لیتری و به صورت بالا زن تولید می شوند. این محصولات بهترین وسیله برای کسب درآمد در منازل می باشد. لذا با صرف هزینه ناچیز می توانید در هر روز با توجه به ظرفیت دستگاه، حجم قابل قبولی از کره را برای مصارف خانگی یا فروش تولید نمایید. به طور متداول از این دستگاه در فروشگاه ها و کارگاه های کوچک لبنیاتی، منازل روستایی و شهری استفاده می شود. با توجه به قرار گیری الکتروموتور در بخش تحتانی دستگاه، امکان ریختن مایعات بر روی موتور و خرابی آن وجود ندارد. لذا از خرابی زود هنگام دستگاه نیز جلوگیری می شود.

کره گیر نیمه صنعتی

این دستگاه با استفاده از برق ۲۲۰ ولت خانگی، کره مورد نیاز برای فروشگاه ها و مراکز تولید فرآورده های لبنیاتی را تولید می کند. بدنه این کره گیر از جنس استیل بوده و بسیار مقاوم می باشد. همچنین با توجه به نیاز کاربر، به صورت بالا زن یا پایین زن قابل تولید بوده و در مقایسه با نوع خانگی، ظرفیت بالاتری دارد.

کره گیرهای صنعتی

با توجه به بالا بودن ظرفیت این نوع کره گیر، اکثرا از آن در کارخانه ها و مراکز تولید فرآورده های لبنیاتی بزرگ استفاده می شود. همچنین با توجه به نیاز مشتریان گرامی، از ظرفیت ۵۰۰ کیلوگرم الی ۲ تن قابل تولید می باشد. الکتروموتور محصول در بخش بالایی دستگاه قرار گرفته و با استفاده از اهرمی تعبیه شده بر روی مخزن، می توان کارکرد دستگاه را کنترل نمود. بدنه آن با استفاده از فلز استیل براق ساخته شده و ضخامت بدنه کره گیر صنعتی حدود ۳ میلی متر بوده و در برابر فشار کاملا مقاوم می باشد. این محصولات با گرفتن حجم زیادی ماست پر چرب، کره و دوغ ارگانیک را به صورت همزمان تولید می کنتد.

مزایای دستگاه کره گیر برقی

  • مجهز به تایمر
  • کارکرد اتوماتیک
  • قابل شستشوی
  • عدم لرزش در هنگام کار
  • مورد تایید وزارت بهداشت کشور
  • به همراه گارانتی معتبر و خدمات پس از فروش
  • انجام عملیات کره گیری با ایجاد کمترین صدای ممکن
  • استفاده از قطعات مرغوب و با کیفیت در تولید کره گیر
  • مجهز به درب استیل برای جلوگیری از پاشیدن مواد به خارج از دستگاه