سلفون در صنعت بسته بندی با عناوین بسیار گوناگونی شناخته شده است که هر کدام کاربرد و جنس متفاوتی دارند از همین رو در این مطلب به طور جامع به انوع سلفون چیست و روش های چاپ روی سلفون خواهیم پرداخت تا با توجه به نیازی که از بسته بندی یا پلاستیک دارید بهترین انتخاب را داشته باشید.

انواع سلفون

اصل سلفون با مواد اولیه پلی پروپیلنی تولید می شود که می توان به انواع بسته بندی های مواد غذایی قابل مشاهده در فروشگاه های زنجیره ای یا سوپر مارکت ها اشاره کرد، اما به اشتباه با عنوان های سلفون استرچ و سلفون پلی اتیلنی شیرینگ نام برده می شود که در ادامه مطلب به طور کامل در رابطه با هر کدام توضیحات تکمیلی قرار گرفته است.

سلفون (پلی پروپیلن) چیست ؟

همانطور که پیشر گفتیم کاربرد اصلی سلفون برای بسته بندی محصولات و مواد غذایی است که همه ما هر روزه با آن ارتباط هستیم، اما سلفون با مواد اولیه واحد تولید نمی شود بلکه نوع های گوناگونی دارد که انواع آن بر اساس جنس عبارتند از :

 • opp خلاصه شده کلمه orient polypropylene است که به عنوان یک ورق نازک پلاستیکی با استحکام و مقاومت بالا شناخته شده است و به عنوان سلفون ایرانی میان تولید کنندگان معروف است.
 • bopp برگرفته شده از کلمه biaxally orient polyproplene که در اصل ارتقاء یافته opp است که به عنوان یک بسته بندی مسحکم تر، واضح تر و قوی تر به همراه چاپ پذیری بیشتر شناخته شده است. به طور کلی bopp قادر است بهتر از هر بسته بندی دیگر از محصول شما محافظت کند. البته اعتقاد بر این است که تفاوت چندانی میان opp و bopp وجود ندارد.
 • cpp به کمتر به صورت تک لایه یا خام برای بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرد و بیشتر به صورت لمینت شده با opp، bopp یا متالایز مورد استفاده قرار میگرد. با لمینت cpp روی دیگر ورقه ها کیفیت دوخت و چاپ چندین برابر افزایش پیدا می کند.

انواع سلفون بر اساس نوع عبارتند از :

 • سلفون شفاف : سلفون شفاف به عنوان پر مصرف ترین نوع سلفون شناخته شده است که دارای قیمت پایین و ظاهر براقی است و بسیاری از بسته بندی های محصولات داخل فروشگاه های گوناگون با این نوع بسته بندی می شود. البته به جز بسته بندی محصولات در صنایع گوناگون هم کاربرد بسیار گسترده ای دارد. یکی از بهترین مثال ها برای سلفون شفاف نمونه های لب چسب است که می توان به بسته بندی سی دی اشاره کرد البته این نوع با کمترین ضخامت ممکنه تولید می شود.
 • سلفون صدفی : یکی دیگر از سلفون های پر استفاده در صنایع غذایی، لوازم یدکی و بسیار دیگر از صنایع سلفون صدفی است که همانطور که از نام آن مشخص است دارای رنگ سفید یا همان صدفی است. یکی از بهترین مثال ها برای سلفون صدفی، بسته بندی نمک خوراکی و بسته بندی بستنی داخل فروشگاه ها می باشد.
 • سلفون مات چیست ؟ : سلفون مات به عنوان جذاب ترین و در عین حال گران قیمت ترین نوع سلفون شناخته شده است که همانطور که از نام آن مشخص است دارای ظاهر مات می باشد که باعث می شود بسته بندی محصول شما در بین دیگر بسته بندی ها نمایان تر باشد.

دیگر کاربرد های سلفون

 • بسته بندی لب چسبدار همانند بسته بندی سی دی
 • بسته بندی گل به صورت تک لایه cpp
 • روکش محصولات گوناگون
 • بسته بندی کتاب و مجله
 • بسته بندی نان فانتزی
 • و…

سلفون متالایز چیست ؟

سلفون متالایز به طور کامل اشتباه است که حتی بسیار از همکاران هم آن را به عنوان سلفون معرفی می کنند، در صورتی که متالایز تشکیل شده از ورقه های بسیار نازک آلومینیومی با ضخامت ۷ یا ۱۲ میکرون است. با افزایش ضخامت متالایز به عنوان ورقه های فویل آلومینیوم شناخته می شود.

متالایز چه کاربردی دارد ؟

به توجه به اینکه متالایز در اکثر موارد با ورقه های سلفونی لمینت می شود با این نام شناخته شده است و همانند سلفون کاربرد بسیار وسیعی در صنعت بسته بندی و پاکت سازی دارد، بهترین مثال برای متالایز، بسته بندی های چیپس می باشد که تشکیل شده از یک لایه سلفون opp از بیرون و یک لایه متالایز در داخل می باشد. البته متالایز تنها به صورت لمینتی روی سلفون کاربرد ندارد و روی کاغذ هم لمینت می شود که می توان به بسته بندی های کره خوراکی اشاره کرد که تشکیل شده از یک لایه متالایز از بیرون و یک لایه کاغذ از داخل می باشد.

دستگاه سلفون کش یکی از انواع دستگاه‌ های بسته‌بندی است که به منظور کشیدن نایلون نازک و یا سلفون بر روی محصولات تولیدی صنایع غذایی و کارگاه‌های صنعتی و غیره کاربرد دارد.

دستگاه های سلفون کش یکی از دستگاه های بسته بندی هستند که در صنایع غذایی،کارگاه ها،فروشگاه ها و کسب و کارهای مختلف مورد استفاده ی افراد قرار می گیرد.در اکثر مواقع بسته بندی های مواد غذایی و کارتن ها با پوششی از سلفون استرج و یا نایلون نازک پوشانده می شوند.

دستگاه سلفون کش چیست؟

دستگاه سلفون کش جزو دستگاه‌های هستند به منظور بسته‌بندی محصولات و مواد غذایی مختلف با سلفون و بسته‌بندی انواع کارتن و جعبه مورد استفاده قرار می‌گیرد. دستگاه‌های سلفون‌کشی از نظر عملکرد، کارآیی و کیفیت در بسته‌بندی با یکدیگر فرق دارند. البته این دستگاه در بین بسیاری از افراد با نام سلفون پیچ یا استرچ کش شناخته می‌شود.

مزایای استفاده از دستگاه سلفون کش

سلفون‌ از نایلون‌های نازک و پلاستیکی تشکیل شده‌اند که نسبت به دیگر انواع بسته‌بندی قیمت ارزان‌تری دارند اما استفاده از آن ساده نیست و به همین منظور از دستگاه سلفون کش استفاده می‌شود تا از خرابی و هدر رفت آن جلوگیری شود. اغلب محصولات و مواد غذایی خانگی و صنعتی باید در بسته‌بندی‌های مناسبی قرار گیرد تا از نظر بهداشتی بتواند نظر مصرف کننده را به سمت خود جلب کند.

بنابراین کشیدن سلفون به دلیل شفاف و براق بودن جلوه خوبی بر روی محصول ایجاد می‌کند و نگاه مصرف‌کننده را از منظر داشتن کیفیت جلب می‌کند. سلفون‌ها به عنوان یک لایه حفاظتی عملکرد کرده و از محصولاتی که برای فروش باید مسافت زیادی را طی کنند تا به دست مصرف‌کننده برسد، به خوبی از نظر نفوذ هوا و تازگی محافظت می‌کند.

نحوه کار با دستگاه سلفون کش

یکی از دستگاه‌های پر مصرف در صنعت بسته‌بندی این دستگاه است که در اغلب فروشگاه‌های کوچک عرضه کننده مواد پروتئینی و مشاغل خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. روش کار با این نوع دستگاه بسیار آسان است و دارای جای رول، المنت برش و قطع سلفون است و همچنین یک میز اتوی داغ از جنس تفلون دارد که به منظور چسباندن نایلون بر زیر ظرف بسته‌بندی از آن استفاده می‌شود.

روش کار با این دستگاه به این شکل است که اطراف ظرف مورد بسته‌بندی را در دستگاه توسط سلفون پوشانده و سلفون اضافی را در زیر ظرف جمع کرده و سپس محصول را بر روی اتوی تفلونی دستگاه قرار می‌دهند تا سلفون زیر ظرف به هم چسبیده شود.

آشنایی با انواع دستگاه سلفون کش

دستگاه سلفون کش یا استرچ کش با به کارگیری یک مکانیزم ساده از تکنولوژی روز دنیا بهره گرفته است و امروزه این دستگاه بسته‌بندی ساده، کاربردی و بسیار ارزان‌قیمت در اکثر صنایع بسته‌بندی مواد غذایی و کارگاه‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه با انواع این دستگاه آشنا خواهید شد.

 • دستگاه سلفون کش دستی: در این مدل سلفون از دستگاه خارج می‌شود و توسط اپراتور بر روی محصول کشیده می‌شود و بسته به نوع دستگاه، عمل برش توسط تیغه یا حرارت انجام می‌شود. دستگاه‌های سلفون کش دستی جهت بسته‌بندی مواد غذایی و جعبه‌های کوچک کاربرد دارند.
 • دستگاه سلفون کش اتوماتیک: کارکرد و عملکرد دستگاه‌های سلفون کش اتوماتیک شبیه به نوع دستی آن است تنها تفاوت آنها در عدم حضور اپراتور است. به طوری که با قرار گرفتن جعبه یا محصول بر روی صفحه دستگاه قرار می‌گیرد به صورت اتوماتیک سلفون دور تا دور محصول با سرعت‌العمل بیشتری پیچیده می‌شود.
 • دستگاه سلفون کش حرارتی: این نوع دستگاه‌ها جوز پیشرفته‌ترین انواع دستگاه سلفون کش به شمار می‌آیند که به منظور استفاده از سلفون‌هایی با ضخامت بالا کاربرد دارد. این دستگاه‌ها به دلیل حرارتی و گرم بودن سبب انعطاف‌پذیری بیشتر سلفون شده و به طور کامل بر روی جعبه یا محصول کشیده می‌شود.
 • دستگاه سلفون کش جعبه یا کارتن: بسیاری از محصولات بعد از جای‌گذاری در جعبه یا کارتن باید روی آنها سلفون کشیده شود. به همین منظور دستگاه سلفون کش جعبه در ابعاد بزرگ طراحی شدند و به صورت اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک عمل سلفون‌کشی را انجام می‌دهند.
 • دستگاه سلفون کش خانگی: عملکرد این نوع دستگاه شبیه دستگاه سلفون کش است و اغلب در اندازه‌ و ابعاد کوچکتر با تیغه‌های معمولی در دسترس مشاغل خانگی هستند.

لازم به ذکر است در این بین دستگاه‌های سلفون کش دستی و سلفون کش اتوماتیک با توجه به تیراژ و نوع بسته‌بندی در بازار طرفداران بسیاری دارد.

دستگاه سلفون کش دستی یا رومیزی

دستگاه سلفون کش دستی عمدتا در کارگاه های کوچک،فروشگاه ها و کسب و کارهای خانگی به کاربرده میشود.در این مدل دستگاه ها سلفون از دستگاه خارج شده اما عمل عقب کشیدن روی محصول توسط اپراتور انجام میشود و با توجه به پیشرفته یا معمولی بودن دستگاه مورد نظر برش به وسیله ی حرارت یا تیغه انجام میشود.دستگاه سلفون کش دستی برای بسته بندی مواد غذایی و جعبه های کوچک کاربردی هستند.

دستگاه سلفون کش اتوماتیک

سلفون کش های اتوماتیک مانند مدل های دستی کار می کنند و تفاوت آن ها در عدم نیاز به اپراتور می باشد.جعبه و یا محصول مورد نظر روی صفحه دستگاه قرار می گیرد و دستگاه به صورت اتوماتیک،سلفون را دور تا دور محصول می پیچد.مدل اتوماتیک دستگاه سلفون کش در سایز و اندازه های مختلفی در بازار موجود بوده و در بیشتر مواقع برای بسته بندی جعبه ها و محصولات مختلف استفاده می شود.

دستگاه سلفون کش حرارتی

دستگاه های حرارتی سلفون کش حرارتی از سلفون هایی با ضخامت بالا استفاده می کنند.این دستگاه ها با گرم کردن سلفون باعث میشوند سلفون ها بیشتر منعطف شوند و با این کار آن را به شکلی کامل روی جعبه و محصول قرار می دهند.دستگاه های سلفون کش حرارتی از پیشرفته ترین مدل های دستگاه سلفون کش می باشند که در صنعت بسته بندی و برای محصولات مهم استفاده می شوند.

کاربرد‌های دستگاه سلفون کش

 • برای بسته بندی کردن انواع مواد غذایی برای نگهداری بیشتر و یا فروش
 • بسته بندی انواع کارتن ها و جعبه ها برای ارسال به مسافت دور
 • تازهه نگه داشتن مواد غذایی و طول عمر آن ها

تفاوت دستگاه سلفون کش دستی و اتوماتیک در چیست؟

دستگاه سلفون کش دستی از نظر ابعاد بسیار کوچک هستند و با قرار گرفتن بر روی یک رومیزی فضای بسیار کمی از یک کارگاه بسته‌بندی را اشغال خواهد کرد. از این دستگاه بیشتر برای بسته‌بندی مواد غذایی گرم و سرد مورد استفاده قرار می‌گیرد و باید یک اپراتور همواره پای دستگاه باشد.

اما در دستگاه سلفون کش اتوماتیک عملیات بسته‌بندی بدون دخالت اپراتور در ابعاد بزرگ انجام می‌شود. از آنجایی که دستگاه سلفون کش دستی در کارگاه‌‌هایی صنعتی با تعداد بالای تولید پاسخ نیست اغلب از دستگاه سلفون کش اتوماتیک استفاده می‌کنند.

در دستگاه سلفون کش اتوماتیک تمام عملیات سلفون کشیدن محصول اعم از برش و چسباندن سلفون اضافی به انتهای ظرف به صورت خودکار و اتوماتیک انجام می‌شود و برای صنایع بزرگ پروتئینی و واحدهای بزرگ تولید انواع مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد چرا که به کیفیت و ماندگاری مواد غذایی کمک فراوانی می‌کند تا در زمان مناسب به دست مصرف کننده برسد.

مهمترین تفاوت دستگاه سلفون کش دستی و اتوماتیک علاوه بر کارآرایی و عملکرد در بحث قیمت است. به طور که دستگاه‌های تمام اتوماتیک نسبت به دستگاه سلفون کش نوع دستی قیمت بالاتری دارد و هزینه تعمیر و نگهداری آنها نیز بیشتر است. بنابراین باید طبق نیاز خود نسبت به تهیه یکی از انواع دستگاه‌های سلفون کش اقدام کنید.