سم‌پاشی یکی از مراحل همیشگی در امور کشاورزی است که باید به صورت دوره‌ای برای از بین بردن آفات و حشرات صورت گیرد، برای این کار امروزه از سمپاش استفاده می‌شود البته سمپاش‌ها مدل‌های مختلفی دارند، اگر بخواهیم لیستی از انواع سمپاش‌ها ارائه دهیم می‌توانیم به لیست زیر اشاره کنیم:
سمپاش شارژی، سمپاش فرغونی، سمپاش دستی، سمپاش تراکتوری، سمپاش ایرانی، سمپاش برقی، سمپاش بادی، سمپاش برقی فرغونی، سمپاش پشتی، سمپاش پروانه‌ای، سمپاش پشتی شارژی، سمپاش تیلر، سمپاش توربینی پشت تراکتوری، سمپاش توربین دار، سمپاش خرطومی، سمپاش زنبه‌ای، سمپاش اتومایزر
سمپاش وسیله‌ای است که این مواد شیمیایی را در کاربردها، کاربری‌ها و مقیاس‌های مختلف اسپری می‌کند تا علاوه بر سرعت بخشیدن به عملیات پاشش سم، باعث صرفه‌جویی و پخش بهتر سم در محل موردنظر گردند.

ویژگی‌های یک سمپاش ایدئال

اگر به دنبال یک سمپاش مناسب و با کارایی بالا هستید باید به نکات زیر توجه کنید:

 1. دارای ظرفیت و قدرت مناسبی باشد.
 2. قیمت و کیفیت مناسبی داشته باشد.
 3. فشار پاشش در حین عملیات یکسان بود و سم را به‌صورت یکنواخت پخش نماید.
 4. در مدل‌های دستی دارای تلمبه با عملکرد عالی و در مدل‌های موتوری دارای موتوری باقدرت مناسب باشد.

کاربرد سمپاش

یکی از کارهایی که به منظور حفظ گیاهان و محیط زیست، در باغ ها، مزرعه ها و باغچه ها انجام می شود، سم زدن و استفاده از آفت کش ها است که این کار به وسیله ی سمپاش صورت می پذیرد.

استفاده از سمپاش باعث صرفه جویی در زمان، افزایش سرعت کار و هم چنین صرفه جویی در میزان پاشش سم و مواد شیمیایی می شود. از دیگر مزایای استفاده از این محصول، انجام عملیات سمپاشی به وسیله نازل آن است. یعنی به هیچ عنوان سم با دست و بدن تماسی ندارد.

از مزایای دیگر استفاده از سمپاش می توان به کاهش چشمگیر هزینه های سمپاشی، افزایش راندمان و بازدهی سمپاشی و پخش پاشش سم به طور یکنواخت اشاره کرد. این کالا در انواع و حجم های مختلف، برای استفاده در اماکن متفاوت تولید و عرضه می شود.

انواع سمپاش

بعد از پاسخ به سؤال سمپاش چیست باید بگوییم سمپاش ها انواع مختلفی دارند که هریک برای انجام کار خاصی بکار می رود:

سمپاش دستی

این ابزار بادی از لحاظ حجم و اندازه، کوچک تر از مدل های دیگر است و از قابلیت حمل راحتی نیز برخوردار است. این محصول جهت انجام کارهای کوچک و خانگی همچون از بین بردن حشرات، سمپاشی باغچه های کوچک و ضدعفونی کردن در محل های مختلف مثل بیمارستان استفاده می شود.

این دستگاه در مدل های مختلف تولید می شود. بدنه به کار رفته در این سمپاش ها می تواند استیلی، فولادی و یا پلاستیکی باشد.

 • دستی تلمبه ای: این مدل سمپاش دارای یک پمپ است. پیستون پمپ با استفاده از نیروی دست به حرکت در می آید و فشار هوای داخل مخزن باعث می شود تا سم به سمت نازل حرکت کند.
 • شارژی: این مدل از منبع تغذیه باتری برای پمپ استفاده می کند و دیگر نیازی به نیروی دست برای حر کت پیستون نیست.
 • دو کاره: این مدل ترکیبی از دو مدل قبل است و کاربرد بسیار زیادی دارد. این دستگاه هم دارای تلمبه و هم دارای باتری است تا در صورت تمام شدن باتری، از تلمبه برای ایجاد فشار استفاده کرد.

سمپاش پشت موتوری

ساختار این دستگاه تقریباً شبیه به نوع دستی است. با این تفاوت که فشار مورد نیاز برای سمپاشی از طریق موتور بنزینی تأمین می شود. این دستگاه مجهز به لانس و شلنگ است و می توان از آن برای کارهایی مزارع نه چندان بزرگ استفاده کرد. این دستگاه به دو مدل زیر تقسیم می شود:

 • سمپاش پشت موتوری اتومایزر (خرطومی)
 • سمپاش پشت موتوری لانسی

نکته: سمپاش هایی که مایع سم در آن ها به وسیله فشار خارج نمی شود و قطرات سم توسط برخورد با جریان شدید هوا، تبدیل به ذرات بسیار ریز می شوند، اتومایزر نامید می شوند.

سمپاش فرغونی

این نوع دارای مخزن های بزرگ و موتورهای چهار زمانه پرقدرت است که بر روی یک شاسی پرقدرت سوار می شوند. از این محصول جهت سمپاشی باغ، مزارع بزرگ و کارهای سنگین استفاده می شود.

این محصول قابلیت نصب چند شلنگ به طور همزمان را دارد و به طرز چشم گیری، زمان سم پاشی را کاهش می دهد و سم را به صورت یکنواخت پخش می کند.

سمپاش زنبه ای

این مدل از لحاظ موتور دقیقاً شبیه به نوع فرغونی است و تفاوت آن با نوع فرغونی، در ثابت بودن سمپاش زنبه ای است. یعنی می توان از مخازن بزرگ و ظرفیت بالا برای آن استفاده کرد. برای حمل مخزن این دستگاه از یک بشکه جداگانه استفاده می شود. از این کالا می توان برای مزارع و باغ های بزرگ استفاده کرد.

سمپاش پشت تراکتوری

این دستگاه دارای مخازن بسیار بزرگ است که قابلیت نصب بر روی تراکتور را دارند. از این محصول جهت سم پاشی های بزرگ و طولانی همچون زمین های زراعتی بزرگ استفاده می شود.

تریلر سمپاش (چرخدار)

در این مدل مخزن، سم بر روی یک تریلر که دارای دو چرخ است، قرار می گیرد و به قسمت پشت تراکتور یا وسیله دیگر نصب شده و حرکت داده می شود.

نکات ایمنی و مهم در استفاده از سمپاش

تا اینجای مقاله حتماً پاسخ سوال سمپاش چیست را دریافتید. در ادامه به نکات ایمنی استفاده از این ابزار کاربردی می پردازیم.

 1. در حین سمپاشی باید نکات ایمنی را رعایت کنید و از لباس کار، دستکش ایمنی و ماسک استفاده کنید و از دست زدن به سم به طور جدی خودداری نمایید.
 2. از بو کردن سم خودداری کنید.
 3. اگر بعد از سمپاشی باران ببارد، باید عملیات مجدداً انجام بگیرد.
 4. در هنگام سمپاشی نیز می بایست در خلاف جهت باد، عملیات سمپاشی را انجام دهید.
 5. در حین انجام عملیات از خوردن، آشامیدن و استعمال دخانیات پرهیز کنید.
 6. دستگاه سمپاش باید بعد از انجام عملیات شسته شود.
 7. در حین سمپاشی، آب، صابون و حوله در دسترس باشد تا در صورت بروز مشکل از آن استفاده نمایید.

نکات مهم در خرید سمپاش

خرید سم‍‌پاش می بایست با بررسی نکات زیر انجام شود:

نوع محصول

در حقیقت در ادامه بررسی سؤال سمپاش چیست می بایست از محصولی که نیاز به سمپاشی دارد، اطلاعات کافی داشته باشید. حتماً متناسب با نوع و حجم کار، سمپاش مورد نظر خود را انتخاب کنید. به عنوان مثال، برای سم پاشی باغچه و گل و گیاه از سمپاش دستی و برای سم پاشی مزارع و باغ های بزرگ از انواع دیگر استفاده کنید.

حجم مخزن

ظرفیت و حجم مخزن از نکات مهم دیگر در انتخاب این محصول است. مخزن هر چه بزرگ تر باشد، قابلیت حمل سخت تری دارد و از آن جهت کارهای طولانی تر استفاده می شود.

منبع تغذیه

پمپ و منبع تغذیه یکی از نکاتی است که باید به آن توجه داشته باشید. پمپ وظیفه پاشش سم را برعهده دارد. این پمپ می تواند دستی یا دارای موتور بنزینی، شارژی و برقی باشد.

نازل سم‌پاش

نازل به کار رفته در سمپاش ها به دو نوع معمولی و تلسکوپی تقسیم می شود. نازل ها دارای حفره هایی هستند که موجب کوچک تر شدن ذرات سم می شود.

انواع سمپاش

سمپاش ها در دو نوع فشار ثابت و فشار متناوب تولید می شوند. در نوع فشار ثابت، همان گونه که از نامش مشخص است، تمام محتویات با فشار ثابت و یکنواخت خارج می شود. در صورتی که در نوع متناوب، پاشش به صورت کم و زیاد صورت می گیرد. به عبارت دیگر، نوع متناوب قابلیت تنظیم فشار را دارد.

جنس مخزن

جنس مخزن نیز از عوامل مهم دیگر در خرید این کالا محسوب می شود. مخزن این کالا می تواند استیل یا پلاستیکی باشد.

طول شلنگ

طول شلنگ یا نازل از دیگر ملاک های یک سمپاش خوب به شمار می رود. هر چه طول این قسمت بیشتر باشد، کاربری این کالا بالاتر می رود و استفاده از آن راحت تر است.

برند سم پاش

شرکت تولیدکننده سمپاش از دیگر موضوعات مهم در خرید این دستگاه به شمار می آید. شرکت های داخلی و خارجی زیادی به تولید این دستگاه پرداخته اند که از مهم ترین آن ها می توان به سمپاش اکتیو، روبین، رونیکس، آیرون مکس، هیوندای، آیرون مکس و برندهای دیگر اشاره کرد.