علف زن (علف تراش) چیست؟

علف زن یا علف تراش وسیله ای برای هرس کردن و تراشیدن یا کوتاه کردن علف های هرز در مزارع و باغات مورد استفاده قرار می گیرد که به آن حاشیه زن نیز می گویند. علف زن ها به دو دسته دوشی و پشتی تقسیم بندی می شوند که با استفاده از سوخت بنزین و برق کار می کنند.

با پیدایش علفزن کار کشاورزان و باغداران راحت شد زیرا دیگر مجبور به استفاده از علف زن دستی قدیمی نبودند. اما این تکنولوژی مزایا و معایبی را به همراه داشت. ویژگی های مهم آنها متناسب با نوع حاشیه زن انتخابی می توان به وزن، نوع سوخت، سازگاری با محیط زیست، قیمت، میزان تولید صدا و غیره اشاره کرد. البته استفاده از سوخت بنزینی و روغن موجب افزایش آلودگی محیط زیست می شود. که این امر چندان خوشایند نیست. برای استفاده از علف تراش به مساحت زمین، کیفیت دستگاه، قطعات یدکی موجود توجه نمایید.

انواع علف زن

هایپر صنعت فامکو عرضه کننده و تامین کننده انواع علف زن ها می باشد.

 • علف زن دوشی
 • علف زن پشتی

مشخصات فنی علف زن

علف زن ها جز ادوات کشاورزی بوده که دارای دو مدل دوشی و پشتی یا کوله پشتی طراحی شده اند که دارای دو نوع موتور دو زمانه و چهار زمانه بنزینی می باشند. علاوه بر نوع موتوری، علفتراش برقی نیز وجود دارد که از برق شهری تغذیه می کند. همه مدل های حاشیه زن ها ارائه شده دارای قدرت و توانا بالا هستند که می توانید مناسب با نیازتان آنها را تهیه نماید.

انواع علف زن یا علف تراش

علف تراش ها یا علف زن ها در دو نوع زیر به مشتریان ارائه می گردد:

 • علف زن موتوری
 • علف زن برقی و علف زن شارژی

علف زن یا علف تراش چیست؟

علف کن یک ابزار مجهز باغبانی برای کشاورزان است که برای کندن علف های هرز، مرتب کردن درختچه های کوچک و نظم دهی به شاخ و برگ هایی به کار می رود که ماشین چمن زنی یا روتیواتور قادر به از بین بردن آن ها نیستند. برای کاربردهای مختلف، تیغه های مختلفی روی علف زن قابل نصب است. به زبان ساده علف زن از یک منبع قدرت یا موتور که نزدیک به بدن اپراتور قرار می گیرد، یک میله برای انتقال قدرت به تیغه و کاتر ها و نهایتاً یک تیغه روتاری دوار برای کندن علف های هرز تشکیل شده است. همانطور که گفته شد یکی از کاربرد های علف زن، از بین بردن علف های هرز در مزارع کشاورزی و باغ ها می باشد، به همین دلیل به این ماشین، علف هر زن نیز گفته می شود.

علف تراش یا حاشیه زن

علف تراش موتوری بنزینی یا علف تراش برقی (قابل اتصال به پد و شاخه برق تک فاز) برای تراشیدن و چیدن علوفه جاتی نظیر یونجه، شبدر و کشت های علوفه ای و کوتاه کردن علف های هرز داخل باغات و حاشیه فضای سبز استفاده می گردد. علف تراش موتوری یا حاشیه زن از لحاظ کوپل دارای دو نوع کوپل مستقیم و کوپل با شیلنگ می باشد. در علف تراش کوپل مستقیم موتور و تیغه به صورت مستقیم با هم در تماس هستند و بر روی دوش سوار می شود و به همین خاطر به آن علفتراش دوشی می گویند.

در علف تراش کوپل غیر مستقیم یا علف تراش شیلنگی موتور و تیغه توسط یک شیلنگ با هم کوپل می شوند و موتور علف تراش بر پشت سوار می شود و به آن علفتراش پشتی می گویند. علفتراش پشتی دارای انعطاف پذیری بیشتری می باشد ولی استهلاک علفتراش دوشی کمتر می باشد. علف زن یا همان حاشیه زن هیچ تفاوتی با هم ندارند حتی از نظر ظاهر کاملا شبیه به هم هستند اما در حاشیه زن از هد نخ با جنس نایلونی استفاده می شود ولی در علفتراش از تیغه های فولادی. به همین منظور این دو را به جای هم استفاده می کنند.

از لحاظ موتوری نیز هر کدام از علف زن های دوشی یا پشتی به دو نوع علفزن دو زمانه و چهار زمانه دسته بندی می شوند.

برای کوتاهی و هرس درختان ابزار های دستی و موتوری زیادی وجود دارند که متناسب با نیاز و بودجه مد نظرتان می توانید تهیه نمایید. علت اصلی استفاده عموم مردم از علف تراش، دسترسی آسان به نقاط سخت و راحتی کار با آن در مقایسه با دروگر ها و چمن زن ها می باشد.

علف تراش دوشی بهتر است یا پشتی؟

انتخاب یک علفزن مناسب بستگی به شرایط مختلفی دارد. نمی توان گفت که همواره علف زن دو زمانه بهتر است یا علف تراش چهار زمانه علاوه بر نوع حاشیه زن باید به قدرت اپراتور، مدت زمان کار، نوع کار نیز توجه نمایید. با توجه به نکات زیر می توان انتخاب مناسبی از علف تراش دوشی یا پشتی داشت.

علف تراش دوشی

علف زن دوشی برای مناطق مسطحی که علف های هرز در پایین قرار دارند همچنین نقاطی که دسترسی به آن ها سخت است، مناسب می باشد. به راحتی و بدون خم شدن بدن علف ها را می توانید درو کنید. در علف تراش دوشی، بیشتر فشار روی کمر و شانه است و فشاری به بازو وارد نمی شود. لذا کار با آن در طولانی مدت و حجم وسیع برای اپراتور سخت و طاقت فرسا می باشد. وزن و قیمت آن در مقایسه با حاشیه زن پشتی کمتر است. به علت وجود موتور و واحد برش روی یک میله، لرزش وارده به دست و بدن فرد زیاد است و فرد حین کار با آن تعادل کمتری دارد. برای همین در مدت زمان طولانی نمی توانید از این دستگاه استفاده نمایید. لذا در اراضی شیب دار استفاده از حاشیه زن دوشی توصیه نمی شود. در تصویر زیر تصویر فردی را ملاحظه می کنید که به سختی در حال کار در زمین شیب دار است.

علف زن پشتی

علف زن پشتی در مقایسه با علف تراش دوشی سنگین تر است.دموتور توسط یک لوله انعطاف پذیر به نیروی محرکه وصل می شود. لذا وزن موتور بر پشت فرد وارد می شود. فشار بیشتری به آرنج وارد می نماید، اما نسبت به مدل دوشی انعطاف پذیری بالایی دارد. میزان لرزش دست در علف زن پشتی کمتر است. کاربرد علف تراش پشتی در مناطق مسطح بیشتر است و در عین حال استفاده از علفزن پشتی در مناطق شیب دار توصیه نمی شود. علت این امر لرزش موتور حین کار است که باعث می شود فرد به عقب تمایل پیدا کند، در اثر سقوط از تپه ممکن است به تیغه در حال چرخش برخورد کند. علف زن کوله پشتی برای کار های طولانی مدت مناسب است زیرا حرکت اپراتور راحت تر شده و وزن سنگین دستگاه بر پشت فرد است که ممکن است در بازه زمانی زیاد دچار درد کمر گردد.

انواع موتور علف تراش

علف زن بنزینی از دسته علف زن های موتوری به شمار می روند که در ادامه در مورد علف زن موتور بنزینی توضیحات تکمیلی خواهیم داد. علف تراش در انواع تک کاره و چهار کاره و موتور دو زمانه و چهار زمانه موجود می باشد. که در دو مدل پشتی و دوشی به بازار ارائه می شوند. لازم به ذکر می باشد که علاوه بر علف زن بنزینی، علف زن برقی هم تولید می شود که این علف زن مناسب فضاهایی با مقیاس کم نظیر باغ های خانگی و حیاط خانه ها می باشد. البته که علف زن بنزینی نسبت به علف زن برقی بسیار پر فروش تر و متداول تر می باشد.

در مواقعی دیده می شود که خریداران به دنبال علف زن گازوئیلی می باشند و این سوال پرسیده می شود که علف زن گازوئیلی بهتر است یا علف زن بنزینی؟ در واقع تولید کنندگان علفتراش، در این دستگاه از موتور گازوئیلی استفاده نمی کنند و علف زن گازوئیلی وجود ندارد زیرا موتور های گازوئیلی نسب به موتور بنزینی بزرگتر، سنگین تر و گران تر بوده و از نظر کاربرد در علفتراش توجیحی ندارند چرا که طراحی علفتراش باید به گونه ای باشد که در عین سبکی و قیمت کم، کارایی و سرعت مناسبی نیز داشته باشد.

علف زن دو زمانه بخریم یا 4 زمانه؟

موتور های دو زمانه به منظور بهینه سازی موتور های چهار زمانه تولید شدند. بین حاشیه زن دو زمانه و حاشیه زن چهار زمانه تفاوت هایی مانند مخزن روغن و بنزین، صدا، قیمت، آلودگی و وزن وجود دارد و هرکدام از علف زن های دو یا چهار زمانه مزایا و معایبی دارند که با توجه به نکات زیر می توان انتخاب درستی از آن ها را داشت. لذا به این نکته توجه نمایید خرید علف تراش باید مناسب با نیازتان صورت بگیرد.

علف تراش دو زمانه

پروسه روشن شدن موتور علف زن دو زمانه در دو مرحله انجام می گیرد: مرحله اول مکش سوخت و تراکم. مرحله دوم: احتراق و خروج دود. به دلیل استفاده نکردن از سوپاپ دارای پیچیدگی کمتری می باشند. نحوه ترکیب بنزین و روغن در این مدل بستگی به نوع موتور و نوع روغن دارد. که متناسب با آن ها به نسبت 1 به 20 برای روغن 40 و 1 به 25 برای روغن های 50 کاربرد دارد.

عملکرد موتور دو زمانه

در موتور های دو زمانه روغن و بنزین همزمان با هم ترکیب می شوند و مخزنی جدا برای روغن وجود ندارد. روغن کاری قطعات به راحتی صورت گرفته و در زمین هایی که بصورت ناهموار که دسترسی به آن ها سخت است بعلت روانکاری قطعات، استفاده از علف زن دو زمانه توصیه می شود. علف زن دو زمانه ساختار ساده ای داشته و سبک تر از از علف زن های چهار زمانه هستند. به علت احتراق همزمان روغن و سوخت میزان آلودگی، دود و صدای تولید شده در موتور های دو زمانه بیشتر از موتور های چهار زمانه است. برای کارهای کوچک مناسب بوده و هزینه های تعمیر و نگهداری کمی دارد.

ویژگی های موتور علف زن دو زمانه

 • وزن سبک نسبت به مدل 4 زمانه
 • دارای توان قدرت بالا
 • منبع سوخت و بنزین یکی می باشد.
 • قیمت پایین
 • دارای صدا در حین کار کرد
 • ناسازگار با محیط زیست

علف زن چهار زمانه

در علف زن چهار زمانه یک مخزن برای روغن و یک مخزن برای بنزین وجود دارد. به علت جدا بودن مخازن روغن و بنزین روغن کاری قطعات به خوبی صورت نگرفته و محدودیت برای انجام کار دارد. پروسه روشن شدن موتور در چهار مرحله زیر صورت می گیرد:

 1. مکش سوخت
 2. تراکم
 3. احتراق
 4. خروج دود انجام می پذیرد. (تخلیه)

عملکرد موتور چهار زمانه

میزان آلودگی آن در مقایسه با علف تراش دو زمانه کمتر است. اما نسبت به موتور های دو زمانه وزن بالاتری دارد. علف زن چهار زمانه ساختار پیچیده تری نسبت به حاشیه زن دو زمانه داشته و برای کار در طولانی مدت و کارهای وسیع استفاده از علفزن چهار زمانه توصیه می شود.

ویژگی های موتور علف زن چهار زمانه

 • مخزن بنزین و روغن علف تراش چهار زمانه جدا بوده و دیگر نیازی به مخلوط کردن آن دو با هم نداریم.
 • بی صدا و راندمان بالا
 • قیمت بالاتر
 • مناسب برای زمین های تراکم بالا
 • با هندل به سادگی روشن می شود.
 • سازگار با محیط زیست

اجزای مختلف حاشیه زن یا علف زن

اجزای تشکیل دهنده علف زن یا علف تراش شامل تیغه علف تراش، موتور علف تراش، دسته برای نگه داشتن دستگاه توسط فرد، میله وسط یا رابط می باشند.

با گسترش تکنولوژی و صنعت و استفاده از آن در تمامی امور زندگی سرعت انجام کار ها نسبت به روش های سنتی تغییر قابل ملاحظه ای نموده است. استفاده از تکنولوژی در کشاورزی باعث افزایش بهره وری و کاهش نیاز به نیروی انسانی در این بخش شده است. در گذشته برای چیدن علوفه، هرس درختان و اصلاح گیاهان عمدتا از داس و قیچی استفاده می شد اما امروزه از دستگاه علف تراش یا علف زن و ماشین های چمن زن برای این منظور استفاده می شود که کار را بسیار راحت نموده است. دستگاه علف تراش از بخش های مختلف موتور، تیغه یا نخ برش، لوله یا شلنگ واسط و قسمت دسته نگهدارنده تشکیل شده است که به اختصار این قسمت ها را توضیح می دهیم.

تیغه علف تراش

تیغه علف تراش موتوری یا حاشیه زن دارای انواع دو پره، سه پره و چهار پره می باشد. بسته به مقیاس باغ و فضای سبز، نوع پوشش و کار مورد نظر مثل شمشاد زن، هرس، درو و غیره علف تراش مناسب یا حاشیه زن انتخاب می گردد. برای جلوگیری از آسیب به اپراتور یک صفحه دفع کننده در این قسمت قرار گرفته است که حین کار علف ها را کنده و از اپراتور دور می کند.

منبع نیرو یا موتور علف تراش

بخش اصلی که هنگام خرید باید مورد دقت قرار گیرد موتور علف زن می باشد. موتور علف تراش به دو شکل برقی یا موتور بنزینی دو زمانه و چهار زمانه در دسترس است. توان موتور تعیین کننده قدرت برش و میزان مانوردهی علف زن شما خواهد بود.

لوله رابط موتور و بخش برش علف

علف تراش ها از نظر کوپل موتور و قسمت برش در دو نوع اتصال شیلنگی که علف تراش پشتی (علف تراش کوله ای) و کوپل مستقیم (علف تراش دوشی)، ساخته می شوند. علف تراش پشتی انعطاف پذیری بیشتری نسبت به علفتراش دوشی دارد اما در عین حال استهلاکش نیز بیشتر است. انتخاب نوع علف زن با توجه به کاربری آن میسر خواهد بود. در علف تراش دوشی موتور توسط میله ای مستقیم به تیغه وصل می شود.

قسمت دسته نگه دارنده که به عنوان فرمان عمل می کند و در شکل های مختلف تک دسته، فرمان دوچرخه ای، گرد حلقه ای و غیره تولید می شود.

کلید قطع علفزن

برای خاموش کردن دستگاه این کلید را بزنید تا دور موتور کم شود و درنتیجه علف تراش از کار بیفتد.

واحد برش علف تراش و تیغه های علف تراش

با توجه به نوع علف و دستگاه علف تراش و از نخ های مخصوص، تیغه های فلزی و زنجیر های برش برای برش استفاده می گردد. تیغه علف تراش از دو پره تا هشت پره برای هرس و خرد نمودن علف وجود دارد. برای برش علوفه های کنار درختان و جدول ها از علف زن تیغه ای نمی توان استفاده کرد. در اینجا برای انعطاف پذیری بالا نخ جایگزین تیغه می شود و عملیات برش را با ظرافت بالایی انجام می دهد. نخ های علف زنی در انواع مختلف، ساده، گرد، مربعی، اره ای دندانه دار و نخ های علف زن مغزدار تیتانیوم برای مصارف متعدد تولید می شوند. انتخاب تیغه مناسب علفتراش به جنس علف و شاخه مورد نظر، توان دستگاه و مساحت زمینی که می خواهیم علف چینی را انجام دهیم بستگی دارد.

انواع تیغه های علف زن

تیغه چاقویی: این تیغه شبیه یک چاقوی بلند، مستطیل یا ستاره ای شکل و از جنس فولاد است. مهم ترین عیب این تیغه شکستن یا کند شدن احتمالی تیغه چاقویی در اثر برخورد به سنگ و جسم سخت است که به شدت راندمان دستگاه را پایین می آورد. پرکاربردترین این تیغه ها، تیغه ستاره ای 3 یا 4 گوش است. قیمت تیغه چاقویی نسبت به سایر تیغه های دستگاه علف تراش کم تر می باشد. برای هرس کردن چمن زارها و علف های آبدار مورد استفاده قرار می گیرد.

تیغه چاقویی علف زن

تیغه اره ای: این تیغه بر روی دیسک قرار دارد که یا مستقیم به خود دیسک جوش خورده یا توسط اره زنجیر دار در محیط دیسک کوپل شده است. این تیغه های تیز از جنس تنگستن می باشند. تیغه اره ای برای برش علف های هرز و شاخه های سفت و سخت مناسب است. کارآیی آن زمانی حداکثر است که تیغه ها در تماس کامل با علف باشند. در مدل تیغه کوپل شده با زنجیر، دندانه ها چون تیز هستند پس از مدتی ممکن است حین کار از دستگاه جدا و پرتاب شوند. به دلیل شکل ظاهری تیغه های اره ای برای خمکاری و تیز کردن تیغه ها نیاز به ماشین کاری دارند، که دارای هزینه بالایی می باشد. لبه تیغه به دلیل انجام عملیات تراشیدن بیشتر آسیب و ضربه می بینند. تیز کاری این مدل تیغه ها برای کاربران معمولی سخت است.

تیغه های اره ای علف چین

تیغه ساده: ساده ترین و در عین حال کم کاربردترین تیغه در علف تراش ها این نوع تیغه است. در توان های کم این تیغه ضربه می زند و به دستگاهی با توان بالا نیاز است. از تیغه های ساده برای کوتاه کردن درختچه ها و شاخ و برگ استفاده می کنند. یکی از معایب این تیغه پرتاب مواد و اشیا با نیرو و قدرت بالا است.

تیغه ساده علف چین

تیغه دو یا سه پر زنجیر دار: این تیغه برای کارهای نرم و سبک طراحی شده است. لبه این تیغه تیز نیست و عمل برش با چرخش تیغه و زنجیره ها انجام می شود. عمر کمتری نسبت به بقیه تیغه ها دارد. از این مدل تیغه ها برای وجین کردن علف های نرم، و پروژه های سنگین می توان استفاده کرد. که در شکل های مختلفی طراحی شده اند. قیمت تیغه های زنجیره ای یه دلیل چند تکه بودن بالا می باشد.

تیغه زنجیر دار علف زن

با توجه به قابلیت علف زن ها برای کاربری های مختلف، متعلقاتی چون تیغه کولتیواتور، شمشاد زن، اره شاخه بر، گردو و زیتون چین برای نصب به این دستگاه ها طراحی و ساخته شده اند.

هد نخ: هد نخ یا نخ داس موتوری یکی از ابزار آلاتی می باشد که به ماشین علف زن وصل می شود و عملیات تراشیدن و هرس کردن را انجام می دهند. نخ این قطعه مخصوص بوده برای همین کاربرد بسیاری در کوتاه کردن حاشیه جدول، دور تنه درخت دارد.

نکات مهم هنگام کار با تیغه علف تراش

 • لازم به ذکر است که هر چقدر تعداد دندانه ها بیشتر باشد باعث می شود سرعت برش نیز افزایش یابد.
 • همیشه تیغه ها را تیز کنید زیرا تیغه های کند به اپراتور و حاشیه زن آسیب می رساند. زیرا باعث برگشت تیغه شده و به افراد و اپراتور دستگاه صدمه وارد می کند.
 • در زمین های ناهوار و شیب دار یا زمین های خیس مراقب باشید. به شما پیشنهاد می کنیم از نخ علف تراش استفاده کنید.
 • در میان بوته ها و گیاهان ممکن است سنگ و اجسام سخت وجود داشته باشد، که باعث آسیب به اپراتور در حین کار شوند. در این شرایط از نخ علف زن استفاده نماید.
 • در هنگام هرس کردن از تیغه مناسب با فعالیتتان استفاده نماید.
 • در هنگام تعویض تیغه به سایر اجزا آسیب نرسانید.
 • در هنگام کار با علف زن ها همیشه تیغه اضافی داشته باشید تا در صورت وقوع هرگونه مشکل برای تیغه کار متوقف نشود.
 • نکات ایمنی را رعایت نمایید.
 • از دستکش ایمنی برای جلوگیری از آسیب به دستتان استفاده کنید.
 • در هنگام کار با علفزن ها به دلیل قوی بودن و برنده بودن تیغه مراقب دست و پاهای خود در کار باشید. زیرا ممکن است به دلیل قدرت زیاد تیغه از دستگاه جدا شود و باعث آسیب و صدمه به شما گردد.

ویژگی دستگاه علف زن یا علف تراش

 • دارای موتور با قدرت و توان بالا
 • طراحی سبک و بهینه
 • نگهداری و تعمیر آسان
 • صدا و آلودگی پایین
کاربرد حاشیه زن یا علفزن
 • حذف و از بین بردن علف های هرز و کوتاهی گیاهان در باغات، بوستان ها، مسیر آب، نهالستان، فضاهای سبز و غیره می باشند.
 • برای سازمان دهی به فضا های سبز در شهر ها.

عوامل موثر در انتخاب علف تراش

برای این که بتوانید یک علفزن مناسب با نیازتان انتخاب نمایید. باید به شرایط و عوامل مختلفی توجه کنید در زیر عوامل موثر در انتخاب یک علفتراش بهینه را برایتان شرح می دهیم:

 • مساحت محیط: محیط و مساحت زمین در انتخاب علف زن موثر است زیرا هر چقدر مساحت زمین بیشتر باشد باید از دستگاه علفزن قدرتمند تری استفاده نماید.
 • نوع و جنس گیاه و علف: برای هرس گیاهان باید از تیغه مناسب استفاده کرد.
 • کیفیت و بازدهی دستگاه: قدرت و توان موتور علفتراش نشان دهنده کارایی و سرعت دستگاه می باشد. البته کیفیت و جنس قطعات به کار رفته در ساخت نیز بی تاثیر نمی باشند. که تمام این دلایل باعث افزایش عمر ماشین علف زن می شود.
 • سازگار با محیط زیست: بعضی از دستگاه ها دارای آلودگی صوتی بوده که برای مکان های کوچک مناسب نمی باشند. البته بعضی از آن ها علاوه بر تولید صدا، تولید دود نیز دارند که هم برای محیط زیست مناسب نیست هم در مکان ها کوچک نمی شود از آن ها استفاده کرد.
 • لوازم یدکی: یکی از دغدغه ها باید تامین لوازم یدکی مورد نیاز دستگاه علف تراش باشد. زیرا اگر دستگاه دچار آسیب شود و نتوانید لوازم مورد نظر را پیدا نماید، دیگر قادر به استفاده از دستگاه نخواهید بود.

نکات مهم در نگهداری دستگاه علفزن

با رعایت نکات ساده می توانید طول عمر دستگاه علفتراش را افزایش دهید. در ادامه با ذکر چند نکته به شما کمک خواهیم کرد تا از دستگاه حاشیه زن به درستی نگه داری کنید تا عمر بالایی را داشته باشد.

 • در شرایط بد جوی و آب و هوایی از دستگاه استفاده نکنید.
 • به صورت دوره ای موتور، شمع ها و روغن دستگاه را سرویس نمایید.
 • فیلتر هوا را بعد از هر استفاده تمیز و بعد از مدتی تعویض کنید.
 • قبل از آغاز کار سنگ، چوب، بطری و غیره که در مسیر کارتان قرار دارد را بردارید.
 • حداقل فاصله 15 متری با انسان و حیوانات در حین کار رعایت نمایید.
 • حداقل از دستگاه در سطح شیبدار استاده نکنید.