انواع لودر و کاربرد آن

لودر: (به انگلیسی: Loader)

لودر از جمله ماشین آلاتی می باشد که تقریباً در تمامی پروژه های عمرانی مانند راه سازی و پروژه های ساختمان سازی به طور وسیع و پر کاربرد از آن استفاده می شود. همین امر اهمیت آشنایی با این ماشین را برای تمامی مهندسان ضروری می کند. در این مقاله به موارد استفاده از لودر، انواع آن، و نکات اجرایی کار با لودرها که در هنگام استفاده از این ماشین باید رعایت شود می پردازیم.

لودر چیست: تراکتوری که به جامی در جلو مجهز می باشد، که لودر یا تراکتور جامدار نیز نامیده می شود. لودر (loader) به انگلیسی به معنای حمل کننده می باشد. امروزه لودر توسط شرکت های گوناگون ماشین سازی تولید می شود که از جمله مهمترین آنها عبارت اند از:

 • بابکت (Bobcat)
 • کیس (Case)
 • کاترپیلار (Caterpillar)
 • دوسان (Doosan)
 • هپکو (HEPCO)
 • هیتاچی (Hitachi)
 • هیوندا (Hyundai)
 • جی سی بی (JCB)
 • جان دیر (John Deere)
 • کاوازاکی (Kawasaki)
 • کوماتسو (Komatsu)
 • کریمر (Kramer)
 • کوباتو (Kubato)
 • وولوو (Volvo)
 • نیوهلند (New Holand)
 • ایکس سی ام جی (XCMG)

انواع لودر:

لودرها به سه دسته تقسیم بندی می شوند که عبارت اند از:

 • لودرهای چرخ زنجیری
 • لودرهای چرخ لاستیکی
 • بکهولودر (back hoe loader)

لودرهای چرخ زنجیری:

به صورت کلی ماشین آلات چرخ زنجیری در عملیات هایی استفاده می شوند که قدرت کششی زیادی مورد نیاز می باشد. از جمله عملیات های که قدرت کشش بالایی نیاز دارند می تواند به موارد ذیل اشاره نمود: کندن ریشه درختان، برداشتن کنده درخت ها از مسیر حرکت، برداشتن سطوح سیمانی شکسته شده. عموماً ماشین آلات چرخ زنجیری برای فواصل کوتاه استفاده می شوند.

لودرهای چرخ لاستیکی:

این لودرها نسبت به لودرهای چرخ زنجیری دارای سرعت بیشتری می باشند. یکی از دیگر مزایای این لودرها آن است که برای جابه جایی نیاز به بارگیری آنها توسط تریلر نمی باشد. این لودر ها معمولاً برای فواصل بیش از ۱۷۰ متر مورد استفاده قرار می گیرند. این لودر ها همچنین از لحاظ ابعاد گستره بیشتری نسبت به نوع چرخ زنجیری داشته. معمولاً هزینه هر مترمکعب خاکبرداری با استفاده از لودر چرخ لاستیکی نسبت به لودر چرخ زنجیری پایین تر است و این موضوع به دلیل قیمت پایین تر لودر چرخ لاستیکی و هزینه های مصرفی کمتر آن می باشد.

بکهولودرها:

بکهولور در واقع یک ماشین ترکیبی می باشد که دارای یک لودر در جلو و یک بیل کانال کن در عقب است. این ماشین برای عملیات های گوناگون مورد استفاده قرار گرفته که مهمترین آنها به شرح زیر می باشد:

بکهولودرها
 • برای انجام کارها با حجم عملیات کم
 • پی کنی های سبک
 • کانالهای کوچک و متوسط جهت لوله گذاری
 • حمل لوله ها
 • لایروبی
 • برداشتن موانع
 • خاکبرداری های سبک و بارگیری کامیونهای حمل خاک

معمولاً به این ماشین همه کاره کارگاه گفته می شود چون گستره زیادی از عملیات ها را انجام می دهد. همان طور که گفته شد این ماشین یک ماشین ترکیبی می باشد و قادر به انجام کارهایی که لودر و یا بیل مکانیکی می باشند است. همچنین این ماشین توانایی انجام کار بیل مکانیکی و لودر در خاکهای نرم و خاکهای کشاورزی را نیز داراست.

انواع گوناگون بکهولودر عبارت اند از:

 • بکهولودر ثابت
 • بکهولودر گردان
 • بکهولودر کشویی

بکهولودر ثابت، ماشینی است که دارای بیل، لودر و قابلیت چرخش ۱۸۰ درجه باشد.

بکهولودر گردان قادر به کشویی شدن است و نسبت به سایر انواع بکهولودر کمتر حفر می کند. بکهولودر گردان می تواند فاقد بخش لودر باشد. زاویه حرکت چرخشی این ماشین ۲۷۰ درجه می باشد.

بکهولودر کشویی در دو نوع موجود می باشد که این دو نوع عبارت اند از: ﺑﻜﻬﻮﻟﻮدر ﻛﺸﻮﻳﻲ ﻣﻜﺎﻧﻴﻜﻲ ﺑﻜﻬﻮﻟﻮدر ﻛﺸﻮﻳﻲ ﻫﻴﺪروﻟﻴﻜﻲ

موارد استفاده از لودر:

۱-بارگیری ماشین آلات حمل خاک: معمولاً با لودر مصالحی همچون شن، ماسه، خاک معمولی و سنگ شکسته ها داخل کامیون و یا سایر وسایل باربر ریخته می شود و آنها را می توان با لودر پر نمود.

۲-بلند کردن و جابه جایی بار: به وسیله لودر می توان مصالحی چون آجر، بلوک های سیمانی و سفالی را بلند و در محوطه کارگاه جابه جا نمود.

۳-خاکبرداری: در عملیات های ساختمانی از لودر برای گودبرداری خاک های سست تا متوسط بسیار زیاد استفاده می شود. لازم به ذکر است که لودر در کندن، جابه جایی خاک، انباشتن و بارگیری کردن آن نسبت به سایر ماشین آلات سریع تر عمل می کند.

۴-تمیز کردن سطح زمین: در زمین هایی که خاک آن زیاد سخت نیست و تا حدودی نرم می باشد، از لودر می توان برای کندن و تمیز نمودن محل استفاده نمود. ﺑﺮای ﺑﺮداﺷﺖ ﻧﺎﻫﻤﻮاری ﻫﺎ ﺑﺎﯾﺪ ﺟﺎم ﻟﻮدر ﮐﻤﯽ ﺑﻪ ﻃﺮف زﻣﯿﻦ ﺷﯿﺐ ﭘﯿﺪا ﮐﻨﺪ به این علت که ناﻫﻤﻮاری ﻫﺎ ﺗﻮﺳﻂ ﻧﺎﺧﻦ ﻫﺎ ﺣﻔﺎری ﺷﻮﻧﺪ. ﺑﻪ بیان دﯾﮕﺮ ﺗﺴﻄﯿﺢ ﺑﺎﯾﺪ در ﺣﺎﻟﺘﯽ ﮐﻪ ﺟﺎم در وﺿﻌﯿﺖ ﺗﺨﻠﯿﻪ اﺳﺖ ﺻﻮرت ﭘﺬﯾﺮد (ﺣﺎﻟﺖ ﺗﺨﻠﯿﻪ ﮐﺎﻣﻞ ﺗﻮﺻﯿﻪ ﻧﻤﯽ ﺷﻮد ).

نکات اجرایی کار با لودرها:

در هنگام بارگیری سنگ های خورد شده معمولاً به لاستیک لودرهای چرخ لاستیکی آسیب می رسد. به همین امر هنگام بارگیری این نوع مصالح بهتر است از لاستیک نوع L5 استفاده شود زیرا این نوع لاستیک ها مقاومت بیشتری دارند و با این عمل عمر لاستیک افزایش می یابد. اگر از لودرهای چرخ لاستیکی بر روی زمین های سنگلاخی استفاده می شود باید حتماً توجه نمود که زمین به خوبی زهکشی شده است. چرا که آب باعث می شود سنگ ها راحت تر به لاستیک نفوذ کنند و باعث پنچری لاستیک شوند. در هنگام کار با لودر های چرخ لاستیکی بهتر است مواد سخت قبل از بارگیری خرد شوند.

معرفی لودر کوماتسو و مدل های مختلف لودر کوماتسو

کوماتسو در زبان ژاپنی به معنای درخت کاج کوچک می باشد.

معرفی لودر کوماتسو و مدل های مختلف لودر کوماتسو

معرفی شرکت کوماتسو

کوماتسو یک شرکت صنایع سنگین ژاپنی چند ملیتی است، که به‌عنوان یکی از بزرگترین سازندگان بولدوزر، بیل‌مکانیکی و لودر در جهان شناخته می‌شود. این شرکت، پس از کاترپیلار، بزرگترین سازنده ماشین‌آلات راه‌سازی و استخراج معادن در جهان، به‌شمار می‌آید که در شهر کوماتسو در استان ایسکووا در سال ۱۹۱۷ در حومه شهر توکیو پایتخت ژاپن، بنیان گذاری شد و نام کوماتسو در سال ۱۹۲۱ به طور رسمی برای این شرکت به ثبت رسید. نخستین نمونه اولیه کشاورزی خود را در سال 1931 تولید کرد.

معرفی شرکت کوماتسو

این شرکت از سال 1930 شروع به تولید تراکتور، بولدوزرها، تانک ها و توپخانه جنگی برای ارتش ژاپن نمود و پس از جنگ جهانی دوم، با حضور ریاست جدیدکوماتسو بولدوزرهای غیر نظامی و لیفتراک را به تجهیزات خطوط خود اضافه کرد و نهایتا در سال 1949 اولین موتور دیزل را تولید کرد. رشد شرکت کوماتسو توسط تقاضای فوق العاده خرید بولدوزرهای این شرکت، جهت طول بازسازی پس از جنگ کشور ژاپن در دهه 1950 شروع شد و تا سال 1957 این شرکت از لحاظ تکنولوژیکی به قدری پیشرفت نمود که تمام مدل های آن از موتورهای خود کمپانی استفاده می کردند.

معرفی شرکت کوماتسو

کوماتسو دومین تولید کننده ماشین آلات و تجهیزات معدنی جهان، بعد از شرکت کاترپیلار می باشد. با این حال، در برخی مناطق (ژاپن، چین) کوماتسو نسبت به کاترپیلار سهم بیشتری دارد. شرکت کوماتسو دارای واحدهای تولیدی و خدماتی و فروش در کشورهایی مانند: ایالات متحده امریکا , کانادا, مکزیک , برزیل , انگلستان , ایتالیا , آلمان , اندونزی , چین , تایلند , هند و تایوان بوده و تولید این کمپانی در ژاپن، آسیا، آمریکا و اروپا نیز فعال می باشد. شرکت ماشین آلات راهسازی کوماتسو با تکیه بر دانش فنی خود توانسته است در تولید ماشین آلات راهسازی و انواع بیل مکانیکی ، لودر ، بلدوزر و … پیشرو باشد. در حال حاضر محصولات شرکت ژاپنی کوماتسو در حوزه راهسازی در ایران بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

معرفی شرکت کوماتسو

تاریخچه کارخانه کوماتسو

شرکت کوماتسو یکی از بزرگترین سازندگان بولدوزر, بیل مکانیکی و لودر در دنیا که در زمینه طراحی و تولید و توسعه مهندسی ماشین آلات و تجهیزات معادن در جهان به شمار میرود. در طول سال ۱۹۵۷ این شرکت به اوج نقطه ی عطف خود رسید و تمامی مدل ها مجهز به موتورها و قطعات کوماتسو و محصولات خود شرکت کوماتسو بوده اند. در ماه جولای سال ۱۹۶۷ کمپانی کوماتسو وارد بازار ایالات متحده آمریکا شده و در دهه ی ۱۹۷۰ هدف و تمرکز اصلی شرکت توسعه در خارج از کشور شد و نهایتا در فوریه ۱۹۷۰ به تاسیس کمپانی Komatsu America در ایالات متحده انجامید. یک سال بعد در ژانویه ۱۹۷۱ کمپانی آموزشی به نام Komatsu singapor pte در سنگاپور بنیانگذاری شد. همچنین در آوریل ۱۹۷۵ نخستین تولید تجهیزات ساخت و ساز دریایی کوماتسو به نام تجاری komatsu D50A در برزیل احداث شد که نام این کمپانی به نام کشور برزیل Komatsu Brasil Ltda نام گرفته است. یکی دیگر از افتخارات این کمپانی تولید و ساخت بزرگترین بولدوزر جهان به نام D575 می باشد. در سال ۲۰۰۸ این کمپانی komatsu Pc200-8- Hybrid را نیز تولید نمود که یک بیل مکانیکی ۳۶۰ درجه که با ذخیره انرژی ترمز برای افزایش قدرت و کاهش مصرف سوخت دارا است که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. این کمپانی در حال حاضر توسط Tetsuji Ohashi و kunio Noji مدیر عامل اجرایی و رییس هیئت مدیره و تقریبا با تعداد کارکنانی معادل ۵۹,۶۳۲ نفر و درآمد میانگین این کمپانی تقریبا برابر است با ۲۲,۵ Billion $ و درآمد خالص آن برابر با ۲,۶Billion$ می باشد و درآمد ناخالص ۱,۷Billion$ در سال ۲۰۱۷ می باشد. این کمپانی بیش از ۷۰% در آمد خود را از فروش تجهیزات معدنی و راه سازی شامل بولدوزر کوماتسو , دامتراک کوماتسو , بیل مکانیکی کوماتسو و سنگ شکن کوماتسو و … دارا است. و همچنین بخش بزرگی را به تولید تجهیزات الکترونیکی اختصاص داده است. از جمله دیگر وقایع تاریخی شرکت کوماتسو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سال 1924: تولید اولین دستگاه پرس ورق فولادی 450 تنی
 • اکتبر سال 1931: تولید اولین تراکتور زنجیری
 • جولای سال 1934: اولین عرضع در بورس توکیو با قیمت اولیه
 • ژانویه سال 1943: تولید اولین نمونه بلدوزر
 • ژانویه سال 1953: تولید اولین لیفتراک
 • سال 1965: تولید اولین نمونه لودر
 • اکتبر سال 1968: تولید اولین بیل مکانیکی
 • ژوئن 2008: تولید اولین بیل مکانیکی هایبریدی
تاریخچه کارخانه کوماتسو

محصولات شرکت کوماتسو

کمپانی كوماتسو يكي از بزرگترين توليدكنندگان تجهيزات معدني و راهسازي در جهان مي باشد كه بالغ بر از۷۰% درآمد آن حاصل از فروش تجهيزات معدني و راهسازي شامل بلدوزر، دامپتراك، بيل مكانيكي، سنگ شكن، گريدر، جرثقيل، دستگاه هاي حفرتونل ولودر چرخ لاستيكي و زنجيري است، كوماتسو همچنين بخش وسیعی را به توليد تجهيزات الكترونيكي اختصاص داده است. در اين تجارت كه ۷% درآمد كل كوماتسو را شامل مي شود مي توان به توليد حيطه وسيعي از محصولات ديگر از قبيل پرسهاي فرج، ماشينهاي توليد ورق ، ماشين ابزارها، ليفتراک ها، و دستگاه هاي مرتبط با نظاميان و تجهيزات دفاعي و واحدهاي بازيافت و سازه هاي دفتري پيش ساخته و حتي تجهيزات نيروگاهی خارجی اشاره كرد.

محصولات شرکت کوماتسو

كوماتسو داراي شركت هاي اقماري(Joint –Venture)مي باشد كه شركاء تجاري خارجي و داخلي در اقصي نقاط دنيا دارد كه از آن جمله مي توان به Cummins Inc در ايالات متحده آمريكا و Bangkok motor works co تايلند و Larsen & Toubro هند و Ushio Inc اشاره كرد .مجموع انواع ماشین آلات کوماتسو شامل مشخصات کامل ماشین آلات زیر می باشد:

911.4 – 911.5 – 931 – 941.1 – D85ESS 2A – D85EX PX 15R – D155AX 6 – D275A 5R – D375A 6 – PC70 8 – PC200LL 7 – PC210 8 – PC220 – 220LC 7 – PC300 – PC300 LC – PC340 7 – s92 – D68ESS 12 – C144 – D21A P 8E0 – D61EX 15E0 D65E P – 12

محصولات شرکت کوماتسو

مهم ترین محصولات کوماتسو

بولدوزر

کوماتسو در ابتدا با ساخت بولدوزرهای بادوام و قابل اعتماد خود را در بازارهای ساخت و ساز و معدن در سطح جهان به همه معرفی کرد و امروزه با یک خط کامل از پیشرفته‌ترین فناوری‌ها و مبتکران در سراسر جهان بکار خود ادامه می دهد.

بولدوزر

بیل مکانیکی

بیل‌های مکانیکی هیدرولیک از جمله ماشین آلات راهسازی شرکت کوماتسو می باشد. بیل‌های مکانیکی هیدرولیک، بیل‌های جهانی هستند که با بالاترین کیفیت مواد و صنعتگری برتر ساخته شده‌اند. بیل‌های کوماتسو به دلیل طراحی‌های منحصر به فرد ریخته‌گری و فرآیندهای تولید کلاس جهانی در سخت‌ترین شرایط کار مقاومت می‌کنند. از قابلیت های بیل‌های کوماتسو با حداکثر شش حالت کار، می توان زمان چرخه سریع، حرکات چند منظوره بی دردسر، حرکات دقیق سطل و قابلیت‌های بالابری عالی نام برد. کوماتسو با در نظر گرفتن اپراتور، کابین‌ها را طوری طراحی کرده که بهترین و راحت ترین محیط کابین ممکن را ارائه دهد.

بیل مکانیکی

لودر

لودرها از جمله ماشین آلات راهسازی کوماتسو هستند که قابلیت راحتی، کارآمدیی و کارایی زیادی دارد. با استفاده از فناوری نوآورانه هیدرولیک و قطار درایو و کیفیت سنگ جامد، لودرهای کوماتسو نیازهای سخت‌ترین معادن سنگ و فرآورده‌های معدن را برآورده می‌کنند.

لودر

گریدر

ویژگی‌های منحصر به فرد در گریدر کوماتسو سه کاره بودن آن است. در مرحله اول آن ها با بهره گیر‌ی از هیدرولیک دقیق، بیل مکانیکی و بهره برداری از عملکرد مناسب اپراتور خوب را بهتر می‌کنند و هیچ نگرانی در مورد اصطکاک موتور وجود ندارد. دوم اینکه انتقال منحصر به فرد حالت دوگانه باعث می‌شود که اپراتورهای بی تجربه بتوانند تکنیک خود را بهبود بخشیده و سرعت خوبی پیدا کنند. سرانجام هیدرولیک با جدیدترین سیستم کنترل درجه برای عملکرد دقیق کاملا یکپارچه است.

گریدر

کامیون

کامیون‌های کمپرسی کوماتسو پیشرو در فناوری تعلیق، انتقال و درایو الکتریکی اعم از مفصلی، مکانیکی یا برقی هستند. کامیون‌های کوماتسو در سراسر جهان با اشکال جدید حمل و نقل شامل ارابه برقی و اپراتور خودمختار پیشرو هستند.

کامیون

لودر کوماتسو

لودر کوماتسو یکی از نمونه های ماشین آلات این برند می باشد که در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد و دارای کاربردهای گوناگونی نظیر راه سازی، برف روبی و غیره است.

مدل های مختلف لودر کوماتسو

لودر کوماتسو w90

لودر کوماتسو w90
مشخصات فنی لودر کوماتسو w90
ظرفیت پاکت2/3 متر مکعب
شماره لاستیک12لایه 25 – 20/5
وزن دستگاه12300 کیلوگرم
قطر سیلندر105 میلیمتر
قدرت موتور152 اسب بخار در 2500 دور
مدل موتوراس 6 دی 105 (s6d105)
کورس پیستون125 میلیمتر
حجم جابجائی پیستون6/49 لیتر
مصرف گازوئیلدر شرایط کار سبک 12/2 لیتر و در شرایط کار معمولی 14/6 لیتر و در شرایط کار سخت 22/6 لیتر

لودر کوماتسو W100

لودر کوماتسو W100
مشخصات فنی لودر کوماتسو WA100
وزن کاری ( تن )۶٫۸
مدل موتورKomatsu SAA4D95LE-5
قدرت موتور ( اسب بخار )۶۶
حجم باکت ( متر مکعب )۱٫۰۵-۱٫۸
سایز لاستیک
حداکثر ارتفاع بارگیری ( متر )
حداکثر ارتفاع تخلیه ( متر )
ظرفیت مخزن سوخت ( لیتر )۱۴۰
Operating Weight – ton۶٫۸
Engine ModelKomatsu SAA6D170E-5
Engine Power – hp۶۶
Bucket Capacity – m3۱٫۰۵-۱٫۸
Tire
Max. Loading Height – m
Max. Dumping Height – m
Fuel Tank – litr۱۴۰

لودر کوماتسوw120

لودر کوماتسوw120
مشخصات فنی لودر کوماتسو w120
طول با سطل در زمین7640 میلیمتر
ارتفاع کابین3375 میلیمتر
فاصله دوچرخه3125میلی متر
موتور ساخت2238
مدل موتورSA6D110
قدرت ناخالص149.2 کیلو وات
جابه جایی7.2 لیتر
تنفستوربوشارژ عملیاتی
وزن عامل17140 کیلوگرم
ظرفیت سوخت303 لیتر
ظرفیت سیال سیستم خنک کننده49 لیتر
وزن ناپایدار استاتیک13150 کیلوگرم
چرخش شعاع6920 میلی متر

لودر کوماتسو W150

لودر کوماتسو W150
مشخصات فنی لودر کوماتسوWA150
وزن کاری ( تن )۶٫۸
مدل موتورKomatsu SAA4D95LE-5
قدرت موتور ( اسب بخار )۶۶
حجم باکت ( متر مکعب )۱٫۰۵-۱٫۸
سایز لاستیک
حداکثر ارتفاع بارگیری ( متر )
حداکثر ارتفاع تخلیه ( متر )
ظرفیت مخزن سوخت ( لیتر )۱۴۰
Operating Weight – ton۶٫۸
Engine ModelKomatsu SAA6D170E-5
Engine Power – hp۶۶
Bucket Capacity – m3۱٫۰۵-۱٫۸
Tire
Max. Loading Height – m
Max. Dumping Height – m
Fuel Tank – litr۱۴۰

لودر کوماتسو W250

لودر کوماتسو W250
مشخصات فنی لودر کوماتسو WA250
وزن کاری ( تن )۱۲٫۱
مدل موتورKomatsu SAA6D107E-1
قدرت موتور ( اسب بخار )۱۰۴
حجم باکت ( متر مکعب )۲٫۵
سایز لاستیک
حداکثر ارتفاع بارگیری ( متر )
حداکثر ارتفاع تخلیه ( متر )
ظرفیت مخزن سوخت ( لیتر )۱۷۷
Operating Weight – ton۱۲٫۱
Engine ModelKomatsu SAA6D107E-1
Engine Power – hp۱۰۴
Bucket Capacity – m3۲٫۵
Tire
Max. Loading Height – m
Max. Dumping Height – m
Fuel Tank – litr۱۷۷

لودر کوماتسو مدل W320

لودر کوماتسو مدل W320
مشخصات فنی لودر کوماتسو مدل WA320
وزن کاری ( تن )۱۳٫۶۱
مدل موتورKomatsu SAA6D102E-2
قدرت موتور ( اسب بخار )۱۶۶
حجم باکت ( متر مکعب )۲٫۳-۳٫۲
سایز لاستیک۲۰٫۵-۲۵L3
حداکثر ارتفاع بارگیری ( متر )۵٫۱۴۵
حداکثر ارتفاع تخلیه ( متر )۲٫۹۵۵
ظرفیت مخزن سوخت ( لیتر )۲۲۸
Operating Weight – ton۱۳٫۶۱
Engine ModelKomatsu SAA6D102E-2
Engine Power – hp۱۶۶
Bucket Capacity – m3۲٫۳-۳٫۲
Tire۲۰٫۵-۲۵L3
Max. Loading Height – m۲٫۹۵۵
Max. Dumping Height – m۲۲۸
Fuel Tank – litr۱۳٫۶۱

لودر کوماتسو مدل W380

لودر کوماتسو مدل W380
مشخصات فنی لودر کوماتسو مدل WA380
وزن کاری ( تن )۱۷٫۹۱
مدل موتورKomatsu S6D114E-1
قدرت موتور ( اسب بخار )۲۰۵
حجم باکت ( متر مکعب )۳٫۴
سایز لاستیک۲۳٫۵-۲۵-۱۶PR,L3
حداکثر ارتفاع بارگیری ( متر )۵٫۴۹۲
حداکثر ارتفاع تخلیه ( متر )۳٫۰۱
ظرفیت مخزن سوخت ( لیتر )۲۸۷
Operating Weight – ton۱۷٫۹۱
Engine ModelKomatsu S6D114E-1
Engine Power – hp۲۰۵
Bucket Capacity – m3۳٫۴
Tire۲۳٫۵-۲۵-۱۶PR,L3
Max. Loading Height – m۵٫۴۹۲
Max. Dumping Height – m۳٫۰۱
Fuel Tank – litr۲۸۷

لودر کوماتسو w400

لودر کوماتسو w400
مشخصات فنی لودر کوماتسو w400
وزن کاری53,18 تن
مدل موتورKomatsuSA6D 108
قدرت موتور (اسب بخار)217
حجم پاکت (متر مکعب)3.5
سایز لاستیک23.5-25-16PR،L3،TR
حداکثر ارتفاع بارگیری (متر)5.815
حداکثر ارتفاع تخلیه ( متر)4.25
ظرفیت مخزن سوخت (لیتر)32

لودر کوماتسوw420

لودر کوماتسوw420
مشخصات فنی لودر کوماتسو مدل WA420
وزن کاری ( تن )۱۸٫۵۳
مدل موتورKomatsu SA6D108
قدرت موتور ( اسب بخار )۲۱۷
حجم باکت ( متر مکعب )۳٫۵
سایز لاستیک۲۳٫۵-۲۵-۱۶PR,L3,TL
حداکثر ارتفاع بارگیری ( متر )۵٫۸۱۵
حداکثر ارتفاع تخلیه ( متر )۴٫۲۵
ظرفیت مخزن سوخت ( لیتر )۳۲۰
Operating Weight – ton۱۸٫۵۳
Engine ModelKomatsu SA6D108
Engine Power – hp۲۱۷
Bucket Capacity – m3۳٫۵
Tire۲۳٫۵-۲۵-۱۶PR,L3,TL
Max. Loading Height – m۵٫۸۱۵
Max. Dumping Height – m۴٫۲۵
Fuel Tank – litr۳۲۰

لودر کوماتسوw470

لودر کوماتسوw470
مشخصات فنی لودر کوماتسو مدل WA470
وزن کاری ( تن )۲۱٫۸۴
مدل موتورKomatsu S6D125-1
قدرت موتور ( اسب بخار )۲۶۰
حجم باکت ( متر مکعب )۳٫۹
سایز لاستیک۲۳٫۵-۲۵,۲۰PR,L3,T
حداکثر ارتفاع بارگیری ( متر )۵٫۸۹۵
حداکثر ارتفاع تخلیه ( متر )۴٫۲۹۵
ظرفیت مخزن سوخت ( لیتر )۴۰۰
Operating Weight – ton۲۱٫۸۴
Engine ModelKomatsu S6D125-1
Engine Power – hp۲۶۰
Bucket Capacity – m3۳٫۹
Tire۲۳٫۵-۲۵,۲۰PR,L3,T
Max. Loading Height – m۵٫۸۹۵
Max. Dumping Height – m۴٫۲۹۵
Fuel Tank – litr۴۰۰

لودر کوماتسو مدل W480

لودر کوماتسو مدل W480
مشخصات فنی لودر کوماتسومدل WA480
وزن کاری ( تن )۲۴٫۷۵
مدل موتورKomatsu SAA6D125E-3
قدرت موتور ( اسب بخار )۳۰۱
حجم باکت ( متر مکعب )۴٫۲-۶٫۲
سایز لاستیک۲۶٫۵R25
حداکثر ارتفاع بارگیری ( متر )۶٫۱۷
حداکثر ارتفاع تخلیه ( متر )۳٫۲۴
ظرفیت مخزن سوخت ( لیتر )۴۱۷
Operating Weight – ton۲۴٫۷۵
Engine ModelKomatsu SAA6D125E-3
Engine Power – hp۳۰۱
Bucket Capacity – m3۴٫۲-۶٫۲
Tire۲۶٫۵R25
Max. Loading Height – m۶٫۱۷
Max. Dumping Height – m۳٫۲۴
Fuel Tank – litr۴۱۷

لودر کوماتسو مدل W500

لودر کوماتسو مدل W500
مشخصات فنی لودر کوماتسو مدل WA500
وزن کاری ( تن )۳۲٫۱۵
مدل موتورKomatsu SAA6D140E-5
قدرت موتور ( اسب بخار )۳۵۷
حجم باکت ( متر مکعب )۴٫۳-۵٫۶
سایز لاستیک۲۹٫۵-۲۵
حداکثر ارتفاع بارگیری ( متر )۶٫۴۳
حداکثر ارتفاع تخلیه ( متر )۳٫۲۹
ظرفیت مخزن سوخت ( لیتر )۴۷۳
Operating Weight – ton۳۲٫۱۵
Engine ModelKomatsu SAA6D140E-5
Engine Power – hp۳۵۷
Bucket Capacity – m3۴٫۳-۵٫۶
Tire۲۹٫۵-۲۵
Max. Loading Height – m۶٫۴۳
Max. Dumping Height – m۳٫۲۹
Fuel Tank – litr۴۷۳

لودر کوماتسوw600

لودر کوماتسوw600
مشخصات فنی لودر کوماتسو مدل WA600
وزن کاری ( تن )۵۲٫۷
مدل موتورKomatsu SAA6D170E-5
قدرت موتور ( اسب بخار )۵۳۰
حجم باکت ( متر مکعب )۶٫۴-۷
سایز لاستیک۳۵/۶۵R33-36PRL4
حداکثر ارتفاع بارگیری ( متر )۷٫۹۲
حداکثر ارتفاع تخلیه ( متر )۳٫۹۹
ظرفیت مخزن سوخت ( لیتر )۷۱۸
Operating Weight – ton۵۲٫۷
Engine ModelKomatsu SAA6D170E-5
Engine Power – hp۵۳۰
Bucket Capacity – m3۶٫۴-۷
Tire۳۵/۶۵R33-36PRL4
Max. Loading Height – m۷٫۹۲
Max. Dumping Height – m۳٫۹۹
Fuel Tank – litr۷۱۸

لودر کوماتسو W800

لودر کوماتسو W800
مشخصات فنی لودر کوماتسو WA800
وزن کاری ( تن )۱۰٫۱۹
مدل موتورKomatsu SAA12V140E-3
قدرت موتور ( اسب بخار )۸۰۸
حجم باکت ( متر مکعب )۱۰-۱۴
سایز لاستیک۴۵/۶۵-۴۵,۴۶PR L5
حداکثر ارتفاع بارگیری ( متر )۹٫۳
حداکثر ارتفاع تخلیه ( متر )۴٫۶۳
ظرفیت مخزن سوخت ( لیتر )۱۵۵۵
Operating Weight – ton۱۰٫۱۹
Engine ModelKomatsu SAA12V140E-3
Engine Power – hp۸۰۸
Bucket Capacity – m3۱۰-۱۴
Tire۴۵/۶۵-۴۵,۴۶PR L5
Max. Loading Height – m۹٫۳
Max. Dumping Height – m۴٫۶۳
Fuel Tank – litr۱۵۵۵