اهمیت طراحی و چاپ لیبل محصولات

ک برچسب محصول با طراحی زیبا می تواند به جلب توجه مشتریان بسیار کمک کند. محصول شما ممکن است برای مشتریان مفید باشد، اما این برای فروش محصول در بازار رقابتی کافی نیست. شما باید کار بیشتری برای جلب توجه مشتریان انجام دهید.

یکی از مهمترین کارهایی که یک طراحی لیبل محصولات قوی می تواند انجام دهد این است که به محصولات شما کمک می کند تا از رقبایتان متمایز شوید. این تمایزها از رقبا، برای ایجاد یک هویت خاص برای برند تان بسیار دارای اهمیت.

یکی دیگر از دلایل نیاز به لیبل خوب این است که می تواند در تصمیم خرید مصرف کنندگان در هنگام خرید تاثیر گذار باشد. محصولات شما ممکن است در یک قفسه در کنار چندین محصول مشابه دیگر وجود داشته باشند؛ آنگاه است که جذاب بودن و منحصر به فرد بودن لیبل روی محصول شما، توجه مشتریان بالقوه را فورا به شما جلب خواهد کرد. حتی مشتریان بی طرفی که قصد خرید آن محصول را نداشته باشند نیز می توانند به واسطه برچسب زیبا و به یاد ماندنی آن، به فکر خرید محصول شما باشند.

اما جالب ترین و تعجب آورترین مطلب این است که زمانی که مصرف کنندگان در یک فروشگاه هستند، نحوه ی ارائه ی کالای شما و شرایط ظاهری آن، تا ۹۵% می تواند نظر آنها را در مورد خرید سایر برندها و نشان های تجاری تغییر دهد.

انواع لیبل محصول

 • لیبل حرارتی
 • لیبل متال
 • لیبل کاغذی
 • لیبل اموال
 • لیبل بی ‌رنگ و شفاف
 • لیبل پشت متال
 • لیبل پی ‌وی‌ سی
 • لیبل گچی
 • لیبل وید
 • لیبل سکوریتی
 • لیبل تایوک و لیبل امنیتی

هرکدام از این برچسب محصولات ویژگی‌ها و مزیت‌های خاص خود را دارند و بر اساس آن کاربرد آن‌ها نیز متفاوت است.

امروزه ما در دنیای بسته‌بندی‌ها زندگی می‌کنیم و تقریباً هر چیزی که می‌بینیم به ‌نوعی دارای بسته ‌بندی است. با توجه به حجم بالای بسته ‌بندی نیاز است تا این بسته‌ها به‌گونه ‌ای در انبار نگهداری شوند. درعین‌حال ورود و خروج بسته ‌بندی ‌ها نیز باید کنترل ‌شده باشد.

برای این کار باید نام و برند تجاری و کد کالای فروشنده روی بسته‌ بندی‌ها درج‌شده باشد که این خود مستلزم استفاده از لیبل برای برچسب‌گذاری بسته‌ بندی است.

اهمیت طراحی و چاپ لیبل محصولات

طراحی لیبل برای کالا، تصویر و هویت می سازد، و همین طور می تواند ابزار قوی برای بازاریابی و فروش کالا محسوب شود. طراحی لیبل نه تنها باید منحصر به فرد باشد، و باعث خرید ناگهانی از سوی خریدار شود بلکه باید عامل تکرار خرید هم باشد و در مشتری نوعی وفاداری به آورد. طراحی و بسته بندی مناسب می تواند عامل اصلی موفقیت یک کالا باشد.

طرح برچسب یا لیبل به منظور اهداف متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد که مورد نیاز تمامی مشاغل می باشد. موارد استفاده از لیبل برای برخی از صنایع از جمله صنایع دارو ، بهداشتی، آرایشی، معرفی محصولات و یا تبلیغات می باشد.

از پرکاربرد ترین موارد استفاده از برچسب در افزایش میزان تولیدات و رعایت کردن اصول بهداشت و کاهش هزینه تولید می باشد. به همین دلیل طرح برچسب بسیار تاثیر گذار می باشد زیرا مصرف کننده محصولات در اولین نگاه مجذوب طراحی برچسب محصولات می شود و در صورتی که طرح روی محصولات زیبا و کارآمد باشد باعث فروش بالای محصولات می شود.

ویژگی های دستگاه لیبل چسبان

شما می توانید از دستگاه لیبل چسبان در محیط های مختلفی مانند فروشگاه، رستوران، کارخانه و … استفاده کنید. این دستگاه قابلیت اتصال به کامپیوتر، پرینتر و … را دارد و از این طریق می توان طرح ها و فونت های مختلفی را بر روی برچسب ها اعمال کرد.

همچنین باید گفت که این دستگاه صدای کمی تولید می کند و نگهداری از آن نیاز به فضای زیادی ندارد. علاوه بر این ها، سرعت و دقت کار این دستگاه نیز بالا است که می تواند مزیت خیلی خوبی باشد.

دستگاه لیبل چسبان چیست؟

دستگاه لیبل چسبان یکی از پنج دستگاه اصلی در صنعت بسته بندی میباشد. به دلیل وجود مدل های بسیار متنوع لیبل گذاری بر روی محصولات و بسته بندی ها، ماشین آلات مختلفی در حوزه لیبل وجود دارند. آنچه که مورد نظر ماست، دستگاهی است که برای چسباندن لیبل های از پیش چاپ شده به کار میرود. (دستگاه هایی که خودشان لیبل را پرینت میکنند (لیبل پرینت ها) نوع دیگری هستند و مد نظر ما نیستند). این دستگاه که از آن با نام لیبل زن پشت چسبدار نیز نام میبرند، در خطوط بسته بندی با ظرفیت بالا به کار می رود. یعنی در شرایطی که چسباندن لیبل با دست و نیروی انسانی مقرون به صرفه نباشد. از آنجاییکه این دستگاه قرار است جایگزین انسان برای چسباندن لیبل باشد، عملکرد آن به نحوی است که بتواند وظیفه محوله را به درستی انجام دهد.

قیمت دستگاه لیبل چسبان

قیمت دستگاه لیبل چسبان متاثر از چند پارامتر بسیار مهم است.

 •  لیبل ها
 • شکل هندسی ظروف
 • گرید مورد نظر ( بدون گرید، گرید صنایع شیمیایی، صنایع غذایی، صنایع داویی و…)
 •  برند های مورد استفاده در بخش الکترونیک

البته پارامتر های دیگری در این قیمت دخیل هستند که عمدتا بسته به طراحی و کیفیت ساخت سازندگان اثر گذارند.

در مورد تعداد لیبل ها که میتوانند یک، دو و یا سه لیبل باشند، طبیعتا هرچه تعداد لیبل ها بیشتر باشد، هزینه دستگاه بالاتر خواهد بود. ازطرف دیگر شکل هندسی بطری عامل اثر گذار دیگر است. عموما دستگاه مناسب ظروف گرد نسبت به ظروف کابی (تخت) قیمت پایین تری دارند.

انواع دستگاه لیبل زن

دستگاه لیبل چسبان دسته بندی های متفاوتی دارد. شکل هنسی ظروفی که آنها را لیبل چسبانی میکند، تعداد لیبل هایی که میچسباند، استانداردهایی که آنها را میگذراند و… از جمله پارامترهای ایجاد دسته بندی های آن هستند. اما دسته بندی اصلی و مورد نظر ما نحوه عملکرد آن است. این دستگاه میتواند به صورت تمام اتوماتیک و یا نیمه اتوماتیک باشد.

دستگاه لیبل زن دستی (نیمه اتوماتیک)

این دستاه مناسب بسته بندی با ظرفیت های پایین است. بسته به ابعاد لیبل و ظرف میتواند بین 200 تا 700 ظرف را در ساعت  لیبل چسبانی کند. کارکرد آن به صورتی استکه اپراور بطری را با دست بر روی محل مخصوصش قرار میدهد، دستگاه لیبل را بر روی آن میچسباند و سپس اپراتور بطری را برمیدارد.

دتگاه لیبل زن اتوماتیک

دستگاه تمام اتومایک ماسب خطوط بسته بندی با ظرفیت های بالاست. در این مدل بطری ها ابتدای نوار نقاله قرار میگیرند و کانوایر آنها را یک به یک جلو می آورد. در حین جلو  آمدن فاصله بی بطری ها توسط فاصله انداز تنظیم میگردد. همچنین جهت و زاویه آنها توسط بخش صاف کن متناسب با شرایط اپلیکیتور منظم و یکنواخت میگردد.

دستگاه لیبل چسبان پشت چسب دار

لیبل های پشت چسب دار پرمصرف ترین و محبوب ترین و در عین حال شناخته شده ترین نوع لیبل هستند. ساخت و چاپ آنها به نحوی است که تمامی سطح پشتش آن آغشته به چسب است و می‌توانند بر روی سطوح صاف و صیقلی بچسبند. در حین طراحی آنها می توانیم برای آنها هر شکل هندسی را در نظر بگیریم. مثلاً به صورت نیم دایره یا به شکل های غیر هندسی بخشی از آنها را برش بزنیم. البته در کاربرد آنها یک نکته مهم وجود دارد. آنها را صرفاً می توانیم بر روی سطوح صاف بچسبانیم. پس قبل از انتخاب و طراحی حتماً به این نکته مهم توجه داشته باشیم. نکته مهم دیگری که برای استفاده از دستگاه لیبل زن پشت چسب دار بایستی در نظر داشته باشیم اینست که لیبل ها به صورت رول باشند.

ابعاد دستگاه

ابعادابعاد دستگاه
2.5 الی 3 مترطول دستگاه
1.2 الی1.7 مترارتفاع دستگاه
1.5 مترعرض دستگاه
2.5 الی 3 مترطول کانوایر
70 الی 95 سانتی مترارتفاع کانوایر

دسته بندی دستگاه لیبل چسبان پشت چسبدار

این دستگاه نزدیک به ۷۵ درصد بازار صنعت لیبل در کشور را در دست دارد. بنابراین آشنایی با دسته بندی آنها برای خریداران کمک خوبی در جهت انتخاب صحیح مدلهای مختلف را در پی دارد. همچنین طراحان و سازندگان با اطلاع از جزئیات بیشتر می تواند کیفیت محصولات خود را بالا ببرند.

قبل از اینکه به معرفی و دسته بندی انواع دستگاه های لیبل زن پشت چسبدار بپردازیم لازم است بدانید که دسته بندی این دستگاه ها بر چه اساسی صورت می‌گیرد؟

در ادامه به طور مختصر هر کدام از این پارامترها را تشریح می کنیم.

تقسیم بندی می کنیم. برهمین اساس تقسیم بندی دستگاه را به صورت:

 • دستگاه گرد
 • دستگاه تخت
 • دستگاه دو منظوره (گرد و تخت)

جمع بندی انواع مدل های دستگاه لیبل چسبان برای لیبل پشت چسب دار

اگر بخواهیم تمامی مباحث مطرح شده در بالا را در یک جا جمع بندی کنیم می توانیم مدلهای پر مصرف را به صورت زیر بیان کنیم:

دستگاه گرد زن: این مدل از دستگاه برای چسباندن یک لیبل به دور بطری های گرد (استوانه ای) کاربرد دارد. در مجموعه امین ماشین این مدل از دستگاه ها شامل سه زیر شاخه است.

 • دستگاه گرد زن: برای بطری های گرد با یک لیبل به طوری که لیبل بخشی از محیط بطری را احاطه می کند.
 • دستگاه گرد اورلپ: برای بطری های گرد استوانه ای با یک لیبل به طوری که لیبل دور تا دور محیط بطری را احاطه می کند.
 • دستگاه لیبل چسبان ویال که برای بسته بندی های گرد (استوانه ای) با قطر بسیار نازک یعنی چیزی شبیه به لوله آزمایش و ویال دارویی مناسب است.

دستگاه دو طرفه: این دستگاه به منظور چسباندن دو لیبل بر روی بطری ها به کار می رود. در مجموعه امین ماشین این مدل از دستگاه شامل سه زیر شاخه است.

 • دستگاه دو طرفه تخت: این دستگاه به منظور چسباندن لیبل بر روی بطری های تخت (کتابی) یا دو لیبل خواهد بود.
 • دستگاه دو طرفه دو منظوره: این دستگاه برای الصاق دو لیبل به بطری های گرد و تخت به کار میرود. از این رو آنرا دو منظوره مینامیم.
 • دستگاه دو طرفه گرد اورلپ: این دستگاه جهت چسبانش دو لیبل بر روی بطری های گرد و یا حتی نیمه گرد به صورت اورلپ به کار میرود. اورلپ یعنی اینکه دو لیبل تمام محیط بطری را میپوشانند.

دستگاه فوقانی: این دستگاه برای چسباندن لیبل بر روی سطوح فوقانی و یا کف بطری ها به کار میرود این مدل از دستگاه در مجموعه امین ماشین شامل سه زیر شاخه است.

 • دستگاه فوقانی: این دستگاه به منظور الصاق لیبل بر روی درب (سطح فوقانی) و یا کف بطری های گرد یا تخت به کار میرود.
 • دستگاه فوقانی به همراه دو طرفه: از این دستگاه که کاربرد زیادی در بسته بندی محصولات آرایشی دارد جهت چسبانش لیبل فوقانی و نیز دو لیبل دو طرفه بر روی کناره بطری های تخت یا گرد استفاده کرد.
 • دستگاه فوقانی به همراه گرد اورلپ: این دستگاه نیز کاربرد فراوانی در نایع آرایشی بهداشتی دارد. میتوانیم از آن به منظور چسباندن لیبل فوقانی به همراه یک لیبل گرد به صورت اورلپ (لیبل به دور بطری های گرد به نحوی که تمام محیط بطری را بپوشاند.

دستگاه سه طرفه: از این دستگاه برای الصاق سه لیبل بر روی کناره های بطری‌ها استفاده می‌کنیم. عموماً به این صورت خواهد بود دو لیبل اصلی بر روی کناره ها یعنی چپ و راست بطری قرار می گیرند و یک لیبل کوچکتر را بر روی یکی از سمت های چپ و راست بالاتر از لیبل اصلی برای درج اطلاعاتی خاص میچسبانیم.

ابعاد بطری و لیبل
ابعاد بر حسب میلیمترابعاد
از 20 تا 250قطر بطری
از 20 تا 300ارتفاع بطری
از 15 تا 250طول لیبل
از 10 تا 270ارتفاع لیبل
1 الی 2 میلیمتردقت لیبل چسبانی