کوره ی هوای گرم چیست؟

حتما تا به حال شنیده اید که می گویند برای مکان های بزرگ بهتر است از کوره هوای گرم (Hot air oven) استفاده شود. کوره هوای گرم در واقع نوعی بخاری صنعتی است و به دلیل حرارت بالایی که دارد، در مکان های وسیع مانند سالن های صنعتی و مکان های عمومی استفاده می شود. همچنین میزان اتلاف انرژی در کوره هوای گرم بسیار کم است. در این مقاله برایتان توضیح می دهیم که کوره ی هوای گرم چیست و چه ویژگی ها، مزایا و معایبی دارد، تا بتوانید به راحتی کوره ی هوای گرم تان را انتخاب و خریداری کنید. در ادامه با ما باشید…

کوره ی هوای گرم

کوره ی هوای گرم hot air oven چیست؟

همانطور که در ابتدا گفتیم، کوره هوای گرم یک نوع بخاری صنعتی است و در سالن های صنعتی و مکان های عمومی مانند گلخانه ها، بانک ها، مساجد، نمایشگاه ها، مرغداری ها، سوله ها و … از آن برای گرم کردن محیط استفاده می شود. کوره هوای گرم از سه بخش مشعل، مبدل حرارتی و فن دمنده تشکیل شده است که مشعل های استفاده شده در کوره هوای گرم سه نوع گازی، گازوئیلی و دوگانه سوز می باشند. همچنین جنس مبدل های حرارتی اغلب استیل و یا ورق فولادی است. در کوره هوای گرم، فن دمنده هوای اتاق را به داخل محفظه می کشد و با عبور آن از روی مبدل حرارتی، باعث می شود که حرارت در دستگاه منتقل و از طریق شعله گرما ایجاد بشود و در نهایت به محیط برگردد و فضای اتاق را گرم کند. به همین دلیل هم اغلب فن های دمنده را در دو نوع دو سرعته و سه سرعته می سازند.

کوره هوای گرم از لحاظ طراحی هم انواع مختلفی دارد. از جمله مدل هایی که در حال حاضر تولید می شوند، می توان به مدل پایه دار یا کابینتی، مدل زمینی ایستاده (عمودی) و زمینی افقی اشاره کرد که در ظرفیت های بالایی تولید می شوند. مدل های پایه دار و کابینتی به کانال و یا خارج از محیط نصب نمی شوند و برای این نوع از کوره ی هوای گرم از فن آکسیال استفاده می شود؛ اما در مدل های زمینی ایستاده و افقی از فن های سانترفیوژ با افت فشار بالای استاتیک استفاده می شود که باعث می شود بر افت فشار دستگاه غلبه کند و دارای کانال کشی هم می باشد؛ همچنین دود و آلاینده هایی که به دلیل احتراق به وجود می آیند، از طریق دودکش به فضای بیرون ساختمان منتقل می شوند.

مزایای کوره هوای گرم

– از این نوع بخاری های صنعتی می توان در انواع کارگاه ها و سالن های صنعتی مانند کارخانجات صنعتی، سالن های انتظار، استخرها، مدارس و …. استفاده کرد.

کوره ی هوای گرم

– استفاده از سیستم های گرمایشی مثل پکیج یا موتورخانه با وجود مزایای زیادی که دارد، اما احتیاج به فضای مناسب برای نصب و راه اندازی دارند و فضای بزرگی را اشغال می کنند و لوله کشی های متعددی لازم دارند که سرویس و نگهداری از این سیستم های گرمایشی واقعا سخت است. در صورتی که نصب و راه اندازی کوره ی هوای گرم بسیار ساده و راحت است و با انواع سوخت گازی، گازوییلی و حتی دوگانه سوز قابل استفاده است.

– کوره هوای گرم حرارت بالایی را ایجاد می کند و فقط ممکن است 10 الی 15 درصد اتلاف حرارت داشته باشد.

– در کوره هوای گرم به دلیل اینکه دود و آلاینده های احتراق از طریق دودکش به فضای بیرون از ساختمان منتقل می شوند، گرمایی که از طریق کوره هوای گرم ایجاد می شود، بسیار پاک است و به همین علت است که در انواع گلخانه ها می توانید از کوره هوای گرم برای گرم کردن محیط استفاده کنید.

– بهترین گزینه برای گرمایش مناطق سردسیر، استفاده از هیتر آتش خوار و کوره هوای گرم می باشد. در این نوع هیترها برای تولید گرما نیازی به انتقال آب به لوله های حرارتی و گرم کردن آب نمی باشد و فقط با مصرف برق و سوخت، حرارت بالایی را ایجاد می کنند؛ البته نگران میزان مصرف سوخت و برق نباشید، زیرا در کوره های گرم میزان مصرف برق و سوخت بسیار پایین است.

– کوره هوای گرم مجهز به چندین ترموستات و سوپاپ اطمینان و همچنین فیوزهای کم آمپر است که باعث می شود دستگاه آسیب نبیند و از ایجاد خطر جلوگیری می کند؛ به همین دلیل کوره های هوای گرم امنیت بالایی در خصوص خطر برق گرفتگی و آتش سوزی دارند.

– گرمایش اغلب سیستم های گرمایشی ممکن است چندین ساعت طول بکشد، اما کوره هوای گرم خیلی سریع هوای محیط را گرم می کند و نیازی نیست چندین ساعت منتظر بمانید تا محیط مورد نظرتان گرم بشود.

– یکی از مهم ترین مزیت های کوره های هوای گرم، تنظیم و کنترل دما می باشد. در کوره هوای گرم به دلیل وجود ترموستات محیطی، دمای محیط به صورت خودکار در دمای دلخواه شما نگه داشته می شود.

– در کوره ی هوای گرم هوا رسانی به صورت مستقیم انجام می گردد و باعث می شود که گرما در فضای مورد نظر به صورت یکنواخت پخش شود.

معایب کوره هوای گرم

کوره هوای گرم علی رغم مزایایی که دارد، اما یکسری معایب نیز دارد که می توانید این معایب را برطرف و یا از آن ها چشم پوشی کنید. برای مثال، در این سیستم گرمایشی به دلیل کارکرد فن ممکن است صدا و یا گرد و غبار ایجاد شود و همچنین ممکن است در فضایی که از کوره هوای گرم استفاده می کنید، مجبور بشوید کانال کشی طولانی انجام بدهید که طولانی بودن کانال کشی منجر به اتلاف حرارت می شود؛ برای رفع این مورد می توانید برای مکان هایی که نیاز به کانال کشی طولانی است، از کوره هوای گرمی که مجهز به فن سانتریفیوژ است استفاده کنید.

سخن آخر

بخاری معمولی نسبت به کوره هوای گرم گرمایش کمتری دارد و بیشتر برای منازل کاربرد دارد. بنابراین، کوره هوای گرم به دلیل حجم هوادهی بالایی که دارد، بهترین گزینه برای مکان های وسیع می باشد. از ویژگی ها و خصوصیات کلی کوره هوای گرم می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم :

– توزیع یکنواخت گرما در محیط

– امکان نصب ترموستات جهت کنترل درجه حرارت محیط

– کم بودن میزان مصرف انرژی

– هوارسانی مطلوب

– بهترین گزینه برای گرمایش محیط در مکان های عمومی و صنعتی

– افت فشار مناسب

– مصرف پایین سوخت

مشخصات فنی کوره هوای گرم گازی انرژی مدل GF0760

مشخصات

ارتفاع (سانتیمتر) 200

توان حرارتی 50000 کیلوکالری بر ساعت

حجم هوادهی (m3/h) 3060

دودکش

راندمان حرارتی (درصد) Net-Gross) 71% – 65%)

رنگ توسی

طول (سانتیمتر) 74

عرض (سانتیمتر) 70

فضای قابل گرمایش (m3) 600-900

کاربریها صنعتی، تجاری، باشگاه، رستوران، مرغداری، گلخانه، تعمیرگاه، خشک کن

مدت 12 ماه

میزان مصرف سوخت (مترمکعب در ساعت) 5.3

نوع سوخت مصرفی گاز شهر (گاز طبیعی)

وزن (کیلوگرم) وزن با بسته بندی 132

مشخصات فنی کوره هوای گرم انرژی مدل 700 گازوئیلی

مشخصات

ارتفاع (‌سانتی متر ) 73

با انرژی

برند محصولات انرژی / Energy

جرقه زن

حداقل ظرفیت گرمایی 40000

رنگ طوسی

طول ( سانتی متر ) 200

عرض ( سانی متر ) 70

کد کالا 90618

مدت ضمانت 12 ماهه

نوع استفاده کارگاهی

نوع بخاری دودکش دار

وزن تقریبی (کیلوگرم) 132.0000

مشخصات فنی کوره هوای گرم گازی مدل 2060 انرژی GF2060

مشخصات

ارتفاع (سانتیمتر) 168

برق مصرفی تک فاز – 220 ولت – 7.6 آمپر

توان حرارتی 150000 کیلوکالری بر ساعت

حجم هوادهی (m3/h) 16000

راندمان حرارتی (درصد) 80% (ناخالص) و 88% (خالص)

رنگ استیل

طول (سانتیمتر) 171

عرض (سانتیمتر) 145

فضای قابل گرمایش (m3) 3000-5000

فن

قطر دودکش 20 سانتیمتر

کاربریها گلخانه، دامداری، صنعتی

میزان مصرف سوخت (مترمکعب در ساعت) 21

نوع سوخت مصرفی گاز شهر (گاز طبیعی)

وزن (کیلوگرم) وزن با بسته بندی 460

مشخصات فنی کوره هوای گرم گازی انرژی مدل 2560

مشخصات

برند هیتر انرژی

نوع سوخت هیتر گاز طبیعی NG

هیتر 12 ماه از زمان نصب